MONTAŻ SIEDZISK PODWIESZANYCH z zestawami huśtawkowymi Rawlplug

Podwieszane siedziska są wspaniałym sposobem na dodanie niepowtarzalnego stylu do wnętrza domu, ale wymagają odpowiedniego montażu, aby były funkcjonalne i bezpieczne w użytkowaniu. Na co zwrócić uwagę, przystępując do ich mocowania?

Jeśli marzy ktoś o wiszącym fotelu w salonie, oczami wyobraźni widzi na tarasie podwieszaną ławkę i zastanawia się nad zakupem niewielkiej huśtawki do pokoju dziecięcego – musi pamiętać, że bezpieczeństwo użytkowania jest absolutnie kluczowe.  Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru i późniejszego montażu podwieszanych siedzisk: wybranie odpowiedniego siedziska: należy zwrócić uwagę na materiały z jakiego jest wykonane i upewnić się, że uchwyty, łańcuchy i inne elementy spełniają normy bezpieczeństwa dla obciążeń, jakim zamierza je poddać, wybranie miejsca, w którym ma być zamontowany podwieszany mebel i upewnić się, że jest ono odpowiednio wytrzymałe. Najlepszym rozwiązaniem jest zamocowanie siedziska do sufitu wykonanego z betonu lub żelbetu. Jeśli montaż będzie przebiegał w podłożu z pustkami (np. w cegle otworowej) lub w drewnie, koniecznie trzeba sięgnąć po przeznaczone do niego zamocowanie, wybranie właściwego rodzaj mocowania. W przypadku montażu podwieszanych siedzisk, zaleca się stosowanie kotew mechanicznych, ponieważ są bardziej wytrzymałe, zapewniają lepsze przenoszenie sił i w konsekwencji – są bardziej bezpieczne w użytkowaniu. Chociaż kołki rozporowe mogą wydawać się łatwiejsze w montażu, instalacja kotwy mechanicznej nie jest bardziej skomplikowana i każdy jest w stanie poradzić sobie z nią bez trudu. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się kotwa chemiczna (żywica) – wszystko zależy od materiału, z którego wykonany jest sufit.

CERTYFIKOWANE ZAMOCOWANIA HUŚTAWKOWE

Zamocowania huśtawkowe Rawlplug to trzy różne zestawy, dopasowane do różnych materiałów podłoża tak, by zagwarantować pewność i bezpieczeństwo montażu – i to bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Zestawy huśtawkowe Rawlplug dostępne w sklepach PSB Mrówka, jako jedyne na rynku posiadają aprobatę bezpieczeństwa (kotwy certyfikowane ETA/ KOT) i pasują do większości huśtawek, foteli, podwieszanych ławek i sprzętu sportowego – tak dla dzieci, jak i dla dorosłych. Każde opakowanie zawiera wszystkie elementy potrzebne do montażu w danym podłożu:

  • • pierwszy zestaw do sufitów betonowych został przygotowany na bazie segmentowej kotwy mechanicznej z hakiem zamkniętym. To zestaw w całości składający się z elementów stalowych, co daje gwarancję długiej żywotności. Kotwa znajdująca się w zestawie jest certyfikowana do podłoży betonowych oraz pustaków; można ją też stosować w stropach żelbetowych (przebadana w betonie zarysowanym) i gęsto żebrowych typu Teriva,
  • • drugi zestaw do stosowania w podłożach pełnych oraz pustych – zawiera żywicę poliestrową bez styrenu, dzięki której jest niezawodny nawet w najsłabszych podłożach. W zestawie znajduje się także tuleja siatkowa, hak metryczny zamknięty i karabińczyk z zaczepem. Dzięki kotwie chemicznej R-KEM II jest to najbezpieczniejsze mocowanie dla huśtawek i sprzętu sportowego – odporne na drgania, certyfikowane do 14 podłoży, odznaczające się wysoką nośnością – aż do 240 kg przy zamocowaniu dwupunktowym,
  • • trzeci zestaw został stworzony z myślą o montażu w belkach drewnianych, zarówno o przekrojach prostokątnych, jak i okrągłych. W tym przypadku w zestawie znajdują się: hak metryczny, podkładka poszerzana, nakrętka samohamowna i karabińczyk z zaczepem. To uniwersalny zestaw kompatybilny ze wszystkimi konstrukcjami drewnianymi, pokryty odporną na korozję powłoką Zinc Flake.

MONTAŻ PODWIESZANEGO SIEDZISKA W OPARCIU O KOTWĘ MECHANICZNĄ

Aby zamocować siedzisko z wykorzystaniem kotwy mechanicznej, należy zacząć od przygotowania narzędzi (wystarczy wiertarka i młotek) i oznaczenia miejsca, w których będą znajdować się otwory. Następnie trzeba wywiercić otwór o średnicy i głębokości właściwej dla wybranej kotwy mechanicznej (w przypadku zestawów huśtawkowych Rawlplug właściwe wymiary otworu podane są na etykiecie z tyłu opakowania), po czym należy usunąć zwierciny z otworu, np. za pomocą odkurzacza. Trzeba włożyć tuleję łącznika do otworu i dobić ją młotkiem, aż do zrównania z podłożem, po czym umieścić śrubę z hakiem wraz nakrętką i podkładką w tulei łącznika, która jest w otworze tak, aby hak był wkręcony na maksymalną głębokość. Używając klucza dynamometrycznego należy dokręcić nakrętkę łącznika do wymaganego momentu dokręcenia (trzeba sprawdzić parametry podane w instrukcji montażu na etykiecie). Na koniec, wpina się karabińczyk w hak, a następnie zawiesza fotel wiszący. Nie należy zapomnieć o przetestowaniu połączenia – w przypadku poluzowania się nakrętki należy ją bezzwłocznie dokręcić odpowiednim momentem. Uwaga – jeśli mocuje się siedzisko mające kilka punktów mocujących trzeba zwrócić uwagę, aby równomiernie rozłożyć jego ciężar, tak aby uniknąć przeciążenia jednej strony.

MONTAŻ HUŚTAWKI LUB SPRZĘTU SPORTOWEGO Z WYKORZYSTANIEM ŻYWICY

Jeśli w wybranym miejscu nie można wykonać kotwienia mechanicznego, należy sięgnąć po zestaw huśtawkowy z kotwą chemiczną. W tym przypadku także trzeba zacząć od wywiercenia otworu o odpowiedniej średnicy i głębokości. Kolejnym etapem jest oczyszczenie otworu z kurzu i pyłu, aby zapewnić dobrą przyczepność żywicy… chyba, że montaż przebiega w materiale pofryzowanym, który nie wymaga czyszczenia. Następnie należy przejść do przygotowania kotwy: umieścić kartridż z żywicą w dozowniku (jeśli korzysta się z zestawu huśtawkowego Rawlplug, wystarczy zwykły pistolet do silikonu) i przymocować do niego dyszę mieszającą. Rozpoczynając dozowanie z nowego opakowania, trzeba wziąć pod uwagę, że pierwsze parę centymetrów żywicy trzeba odrzucić – dopiero gdy dozowana mieszanka będzie miała jednolity kolor, można przystąpić do dozowania jej do przygotowanego otworu. Jeśli mocuje się w podłożu z pustkami, umieścić tuleję siatkową w wywierconym otworze, a następnie wypełnić żywicą 100% głębokości otworu, rozpoczynając od jego dna. Natychmiast po dozowaniu żywicy ruchem obrotowym umieszcza się w otworze hak metryczny zamknięty. Jeśli wypłynęło z otworu trochę żywicy, trzeba ją usunąć. Następnie trzeba odczekać odpowiedni czas wiązania, kierując się informacjami z opakowania kotwy. Po jego upłynięciu można wpiąć karabińczyk i domontować siedzisko. Także w przypadku tego połączenia, koniecznie należy sprawdzić jego stabilność przed oddaniem siedziska w użytkowanie.

DORADZTWO TECHNICZNE INŻYNIERÓW RAWLPLUG

Montaż siedziska podwieszanego do sufitu może budzić obawy, ale jeśli tylko dokładnie zapoznacie się z instrukcją montażu i zrozumiecie wszystkie kroki przed przystąpieniem do pracy, pójdzie ona szybko i sprawnie. W przypadku wątpliwości lub braku pewności, można zajrzeć na stronę www.rawlplug.com i skorzystać z doradztwa technicznego inżynierów Rawlplug, którzy pomogą w montażu siedziska w sposób bezpieczny i solidny. 

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Rawlplug S.A. Rawlplug S.A.