Montaż parapetu wewnętrznego nie jest trudny, ale trzeba go wykonać starannie i przy użyciu odpowiednich materiałów. Planując montaż parapetu nad grzejnikiem trzeba też pamiętać, że nie powinien on przeszkadzać w rozchodzeniu się strumienia ciepłego powietrza. Jak osadzić parapet?
Parapet wewnętrzny stanowi ważny element aranżacji wnęki okiennej, ma też wiele funkcji zarówno w samej konstrukcji budynku, jak i użytkowych. Parapet chroni ścianę pod oknem przed zniszczeniem i np. wnikaniem wilgoć w jej głąb, ale przede wszystkim zapobiega powstaniu w tym mostka termicznego, czyli miejsca ucieczki ciepła – pełni więc rolę termoizolacji. Gdy umieszczony jest pod nim grzejnik, wspomaga cyrkulację ogrzanego powietrza. Jest też ważnym miejscem ekspozycji dekoracyjnych roślin doniczkowych i innych ozdób. Zintegrowany z blatem kuchennym może poszerzać jego powierzchnię odstawczą. Odpowiednio szeroki parapet pod oknem salonu lub holu może też pełnić rolę siedziska. Ważny jest więc nie tylko wybór materiału na parapet, ale też wielkość i solidność wykonania jego montażu. Oferta parapetów jest bardzo duża, ale najczęściej decydujemy się na parapety ze sztucznych kamieni lub płyt drewnopochodnych. Zwolennicy naturalnych materiałów sięgają po kamień albo drewno – to najbardziej eleganckie parapety wewnętrzne. Montaż można zlecić fachowcom, ale można też go wykonać samodzielnie.
Osadzanie parapetu – pomiary
Montaż parapetów wymaga odpowiedniego przygotowania – warto na tym etapie poświęcić trochę czasu, by uniknąć ryzyka błędów. Zanim zamówimy lub kupimy gotowy parapet, musimy dokładnie zmierzyć wnękę okienną. Parapet wkuwa się po obu stronach wnęki na szerokość mniej więcej 3-4 cm. Mierzymy więc wnękę, dodając do jej szerokości te kilka centymetrów na wkucie go w ścianę. Z lica ściany parapet również wystaje na kilka 3-4 cm, jeśli jednak pod oknem znajduje się grzejnik, parapet powinien być szerszy, by go osłaniać. Jeżeli wysunięcie parapetu jest bardzo duże i przekracza 1/3-1/2 jego szerokości, warto podeprzeć go kątownikami zamocowanymi do muru. Można też parapetu nie wkuwać, a jedynie przykleić, ale wtedy trzeba kupić go w formie specjalnie dla nas wyciętej według przygotowanego szablonu np. z grubego kartonu lub ze sklejki lub dociąć na wymiar przed montażem samemu.
Montaż parapetów wewnętrznych – na klej lub zaprawę
Do obsadzania parapetów niezbędne są środki mocujące. Preparat montażowy dostosowujemy do materiału, z jakiego jest on wykonany. Parapety z konglomeratów oraz z kamienia mocuje się najczęściej zaprawą klejową albo białym klejem do kamienia bez dodatku wapna. Do parapetów marmurowych najlepiej użyć zaprawy z białym cementem. Zaprawa powinna mieć dużą siłę wiązania i wysoką elastyczność. Do przymocowania parapetów z drewna i płyt drewnopochodnych stosuje się pianę lub kleje montażowe. Podczas osadzania parapetów wewnętrznych przyda się również szpachla gipsowa np. do wyrównania ścian wnęki lub ubytków w ścianie po wkuwaniu pod parapet.
Jak zamontować parapet wewnętrzny krok po kroku
Miejsce oparcia parapetu trzeba wyczyścić z pyłu i jeśli jest nierówne, wyrównać. Jeśli szczelina jest zbyt duża w porównaniu do wysokości parapetu, na murze można położyć zaprawę cementową lub warstwę masy betonowej i nieco podnieść tym samym jego poziom. Jeśli otwór jest za mały, część muru należy skuć. Następnie miejsce to należy zagruntować. A jak osadzić parapet w ścianie? Po obu stronach w otworze okiennym pod ościeżnicą wycinamy odpowiednie otwory, umieszczamy w nich klej montażowy, a następnie umieścić nowy parapet. Przed przyklejeniem parapet należy też wstępnie przymierzyć i wypoziomować, nadając mu minimalny spadek w stronę wnętrza (1-2%). Może się okazać, że nie wypełnia całej grubości do ramy okiennej i trzeba go ustawić na podkładkach dystansowych oraz klinach poziomujących. Przestrzeń pod parapetem wypełnia się wówczas pianą niskorozprężną i wykańcza zaprawą, w którą można wkleić siatkę zbrojącą, aby zapobiec pęknięciom. Izolację należy następnie przyciąć nożem, by nie wystawała poza lico ściany. Parapet czyścimy z resztek środków montażowych i osadzanie parapetu gotowe!