Montaż głowicy termostatycznej przynosi wiele korzyści – warto się na niego zdecydować, jeśli zależy nam na oszczędzaniu energii oraz stworzeniu przyjaznego mikroklimatu we wnętrzach. Jak wykonać go poprawnie?
Głowice termostatyczne są używane do regulacji temperatury w pomieszczeniach. Montaż termostatu na grzejniku sprawia, że przepływ gorącej wody przez urządzenie grzewcze dostosowuje się do temperatury otoczenia. To sprawia, że we wnętrzach panuje pożądana temperatura i nie są przegrzane lub przeciwnie – niedogrzane. Instalacja termostatów umożliwia ustawienie temperatury w zależności od miejsca – inną można zaplanować w sypialni, a inną w kuchni. Jednocześnie głowica termostatyczna przyczynia się do optymalnego zużycia energii elektrycznej. W zależności od rodzaju termostatu możemy zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 20-30%. Jednak aby uzyskać takie wyniki, nie wystarczy zakup nowoczesnej głowicy termostatycznej, jej prawidłowe działanie zależy w dużym stopniu od montażu.
Montaż głowicy termostatycznej – ważny model
Instalacja lub wymiana głowicy termostatycznej wymaga dobrego przygotowania. Kluczowy jest dobór odpowiedniego urządzenia. Wybrany przez nas termostat musi spełniać oczekiwania funkcjonalne, takie jak choćby zakres regulacji temperatury czy też jego efektywność. Do wyboru mamy zarówno najprostsze głowice wymagające ręcznego ustawienia, jak i modele, których działaniem można sterować zdalnie. Ze względów na poprawność montażu zwróćmy uwagę na dopasowanie głowicy termostatycznej do rodzaju i rozmiaru zaworu lub wkładki zaworowej, czyli części grzejnika, z którymi będzie ona współpracować. Istotna jest długość trzpienia, jaki ma zawór lub wkładka od strony głowicy. To właśnie on we współpracy z głowicą zamykając się lub otwierając odpowiada za przepływ ciepła przez grzejnik. Nowoczesne instalacje grzewcze mają zazwyczaj zawory pasujące do większości głowic termostatycznych. Niezbędne jest również użycie odpowiedniego gwintu przyłączeniowego, który powinien być kompatybilny z gwintem zaworu – odpowiada on bowiem za bezpieczeństwo i szczelność połączenia termostatu z zaworem. Wpływ na wybór głowicy ma też sposób zasilania grzejnika – do dyspozycji mamy modele boczno- i dolno-zasilane oraz podłączane od dołu.
Wymiana termostatu w kaloryferze – narzędzia
Do montażu termostatu na grzejniku przydatne mogą się też okazać narzędzia takie jak klucz płaski lub imbusowy do odkręcania i wkręcania śrub oraz nakrętek. Jeśli wymieniamy termostat, do usuwania starej głowicy lepiej mieć pod ręką ściągacz. Warto też zaopatrzyć się w taśmę teflonową, którą często poleca się do uszczelnienia gwintów przyłączeniowych. Zabezpieczmy też podłogę ścierką lub ręcznikiem przed wodą. W prawidłowym montażu pomocna będzie również instrukcja dołączona przez producenta głowicy termostatycznej.
Głowica termostatyczna – jak zamontować poprawnie
Zanim przystąpimy do instalacji termostatu może okazać się niezbędne wyłączenie systemu grzewczego. W przypadku wymiany głowicy na nową, bez konieczności wymiany zaworu nie ma potrzeby spuszczania wody z grzejników. Możemy wówczas przystąpić do demontażu starej głowicy, ustawiamy ją w najwyższej temperaturze grzania i odkręcamy nakrętkę lub śrubę mocującą – jeśli podczas odkręcania ręcznego stawia opór, warto użyć odpowiedniego klucza. Po zdjęciu głowicy możemy użyć taśmy teflonowej – służy ona uszczelnieniu połączenia przed wyciekami wody – którą okręcamy na gwintach przyłączeniowych grzejnika. Jeżeli zawór jest kompatybilny z głowicą można ją umieścić na zaworze, najlepiej ją ustawić w pozycji maksymalnego grzania i dokręcić ręcznie nakrętkę mocującą. Można delikatnie dokręcić śrubę kluczem płaskim lub imbusowym. Po zamontowaniu termostatu sprawdźmy jego działanie, jeśli wyłączaliśmy wcześniej system grzewczy, należy go włączyć. Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie głowic z systemem montażu typu „clic”. Jeśli zastosowano je w naszym domu, by zwolnić blokadę i zdjąć termostat, wystarczy przekręcić go maksymalnie w lewo. Nową nakładamy maksymalnie dociskając do zaworu.