Układanie deski tarasowej na legarach nie należy do trudnych zadań, ale wymaga przygotowania, odpowiednich narzędzi oraz siły fizycznej. Warunkiem powodzenia jest też odpowiedni dobór materiału i poprawność wykonania wszystkich etapów prac.
Montaż desek tarasowych to jeden z ostatnich etapów budowy domu. Najlepiej też wykonać go po zakończeniu prac brukarskich i budowie wszystkich elementów ogrodowej architektury. Przedwczesna budowa tarasu niesie bowiem za sobą ryzyko zniszczenia desek, szczególnie gdyby pojawiły się w ogrodzie jeszcze podczas trwania prac budowlanych. Warto też dobrze przygotować projekt, który powinien obejmować zarówno kształt tarasu, jak i sposób ułożenia desek. Wbrew pozorom, to czy będzie to mocowanie desek tarasowych prostopadłe względem budynku, równoległe czy skośne, ma wpływ nie tylko na wizualny odbiór przestrzeni, ale też na ilość odpadów. Z punktu widzenia użytkowego ważna jest też wysokość taras w stosunku do otaczających go nawierzchni.
Deska drewniana i kompozytowa na taras
Na deski tarasowe nadaje się drewno iglaste oraz egzotyczne. są estetyczne, łatwo dostępne i atrakcyjne cenowo. Każdy rodzaj drewna ma swoje atuty: deski modrzewiowe są odporne na działanie szkodników i grzybów, sosnowe wyróżniają się rysunkiem słojów. świerkowe cechują się dużą zawartością żywicy. Drewno egzotyczne jest gęste, twarde oraz odporne na zmienne warunki atmosferyczne, ścieranie i działanie wody. Pamiętajmy jednak, że aby użytkować drewniane deski przez długi czas, należy je odpowiednio i starannie konserwować. Deski kompozytowe są bardziej odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak mróz czy promieniowanie UV, a także na działanie insektów, gnicie i butwienie spowodowane grzybami lub bakteriami. Wpływ na ich odporność i wytrzymałość na czynniki mechaniczne i atmosferyczne ma ich skład: w 60% jest to mączka drzewna, w 35% polietylen wysokiej gęstości HDPE, w 5% dodatki anty-UV, stabilizatory oraz barwniki. Powstały w wyniku połączenia tych składników materiał jest bardzo odporny na wodę i czynniki atmosferyczne a jednocześnie przyjemny w dotyku i bezpieczny – nie powstają na nim drzazgi, co ma miejsce w przypadku drewna. Zewnętrzna powłoka polimerowa chroni deski przed plamami, zabrudzeniami, utrat koloru oraz ścieraniem. Zaletą desek kompozytowych jest to, że nie trzeba ich impregnować. Ważnym kryterium przy wyborze desek tarasowych jest również sposób wykończenia ich powierzchni. Na rynku dostępne są gładkie deski tarasowe, ale nie gwarantują one antypoślizgowości, znacznie bezpieczniejsze w użytkowaniu są deski ryflowane. Deski kompozytowe dostępne są w stonowanych i modnych odcieniach: beżach, brązach i szarościach. Dzięki eleganckiej kolorystyce stanowią doskonałą podstawę dla wielu aranżacji – zarówno tych bardziej nowoczesnych, jak i tradycyjnych.
Montaż deski tarasowej – podbudowa
Deskę tarasową mocuje się na legarach, które montujemy dopiero po właściwie przygotowanym podłożu. Mocowanie desek tarasowych zgodnie z zasadami wpływa nie tylko estetykę tarasu, ale także na jego trwałość i stabilność, co ma kluczowe znaczenie podczas jego użytkowania. Pierwszy etap prac to przygotowanie stabilnego podłoża, które zapewni dobre odprowadzenie wody. Grunt pod budowę legarów należy oczyścić z trawy oraz humusu, a następnie ubić na przykład za pomocą stopy wibracyjnej, tak żeby był on równy i twardy. Na utwardzonym gruncie układa się warstwę piasku lub tłucznia frakcji 16-32 mm, który zapewni mu lepszą przepuszczalność. Dopiero na tak przygotowane podłoże układamy warstwę agrotkaniny, która zabezpieczy konstrukcję tarasu przed chwastami, które mogłyby rozplenić się pod jego powierzchnią. Grubość podbudowy powinna zostać tak zaplanowana, aby jej góra po ubiciu znajdowała się na poziomie pozwalającym zmieścić wszystkie warstwy technologiczne tarasu (bloczki betonowe, podkładki, legary, deski). Podłoże pod taras z desek może stanowić również wylewka betonowa, ale ze względu na relatywnie długi czas schnięcia betonu, trzeba wykonać ją odpowiednio wcześnie. Chudy beton zbrojony siatką wylewa się na ok. 10-centymetrową warstwę zagęszczonego wcześniej piasku. Wykonując wylewkę, pamiętajmy o zachowaniu 2-3% spadku, dzięki któremu deszczówka będzie swobodnie odprowadzana z powierzchni tarasu w stronę ogrodu. Brak spadku może doprowadzić do spłynięcia wody pod budynek i w efekcie do zawilgocenia ścian. Wylewkę betonową można zastąpić pełnymi lub ażurowymi płytami oraz bloczkami – stosuje się je jednak wyłącznie na stabilnym podłożu, które nie ma tendencji do zapadania. Najlepiej, jeśli jest to zagęszczony piasek lub żwir bądź też podsypka piaskowa stabilizowana cementem. Wolne przestrzenie pomiędzy płytami lub bloczkami powinny być wypełnione np. żwirem. Trzeba też pamiętać, że tłuczeń i wylewka betonowa sprawdzają się raczej w przypadku niskich tarasów. Jeżeli taras ma być wyniesiony na wysokość ponad pół metra, to konieczne jest zastosowanie betonowych płyt i wsporników, które pozwolą wypoziomować podłoże. Legary pod deski tarasowe można też zamontować na betonowych słupach. Tworzy się je przy pomocy specjalnych tub, które pełnią rolę szalunku. Tuby wprowadza się do wykopów na głębokość ok. 1 m, czyli poniżej strefy przemarzania, a następnie zalewa zbrojonym betonem. Słupy betonowe powinny być rozmieszczone co 65-70cm. Do montażu tarasu z desek podpory są gotowe po upływie tygodnia.
Montaż deski tarasowej na legarach
Legary pod deski tarasowe powinny być wykonane z trwałego drewna, zbliżonego gęstością do materiału, z którego są wykonane deski tarasowe – w tej roli sprawdza się drewno modyfikowane termicznie (np. termoświerk). Legary montujemy na betonowych bloczkach tak, aby odległość między nimi nie przekraczała 40 cm i zapewniała 2-3 % spadek umożliwiający odpływ wody z drewnianej posadzki. Legary powinny być trwale przymocowane do podłoża za pomocą kołków rozporowych lub kleju elastomerowego. Podkładki gumowe umieszczone na każdym z bloczków pod legarami zapewniają poziomą izolację przeciwwilgociową, a jednocześnie częściowo amortyzują sztywność całej konstrukcji. Deski tarasowe montuje się prostopadle do legarów, wzdłuż linii spadku podłoża. A jakie mocowania wybrać do desek tarasowych? Wybór zależy od materiału, z jakiego wykonane są deski. Deski drewniane montuje się za pomocą klipsów montażowych lub wkrętów ze stali nierdzewnej, kompozytowe montowane są za pomocą klipsów montażowych. Pamiętajmy, że decydując się na montaż tarasu z drewnianych desek na wkręty, należy wziąć pod uwagę naturalne procesy wysychania i pęcznienia drewna – z tego powodu pomiędzy deskami powinny zostać odstępy wynoszące minimum 6 mm.
Montaż desek tarasowych na balkonie
Deska tarasowa sprawdza się nie tylko na tarasach, ale również na balkonach. Na balkonie układamy deskę na podłożu betonowym, które musi mieć co najmniej 28 dni, musi też być wolne od oleju, smaru oraz suche. Ważne też, aby było ono stabilne, bez uszkodzeń i pęknięć – wszelkie ubytki należy uzupełnić przed wykonywaniem kolejnych warstw. Konieczny jest też spadek podłoża – jeśli nie ma spadku 2-3% niezbędne jest wykonanie warstwy wylewki spadkowej. Najłatwiej użyć do tego celu wylewki samonośnej, która w najcieńszym miejscu musi mieć grubość 5 cm, można też zrobić warstwę spadkową przy pomocy betonowych mas szpachlowych – grubość warstwy może wówczas sięgać nawet 1 mm w najniższym miejscu. Na balkonie, na którym chcemy zamontować deski tarasowe, niezbędna jest również warstwa gruntująca wykonana np. z żywicy poliuretanowej w przypadku suchego podłoża lub podkładu epoksydowego, jeśli mamy do czynienia z świeżym podłożem o wilgotności powyżej 5%. Na tak zagruntowanym podłożu układamy hydroizolację – może to być kładziona w dwóch warstwach membrana poliuretanowa. Dopiero na tak przygotowanym podłożu, wykonujemy na balkonie montaż desek drewnianych lub kompozytowych. Montaż odbywa się z kolei dwuetapowo. Pierwszym krokiem jest ułożenie legarów, które będą podstawą podłogi i zapewnią jej stabilność. Następnie do nich montowane są deski kompozytowe, odbywa się to tak samo jak na tarasie.