Aranżacja wnętrz bywa dużym wyzwaniem, zwłaszcza gdy chcemy z jednej strony cieszyć się klasyką, a z drugiej być na bieżąco z najnowszymi trendami. Fiolety, czerwienie czy żółcie, choć piękne, mogą nie wpisywać się w nasze upodobania. W takim wypadku warto postawić na neutralne odcienie. Odpowiednio dobrane szarości nadadzą pomieszczeniom eleganckiego sznytu.
Niektórzy ludzie bywają znużeni, przebywając w sterylnie białych przestrzeniach domowych. Przywołują one często na myśl mało przytulne laboratorium. Dom powinien mieć duszę – zatem wnętrza należy zaaranżować tak, aby przebywanie w nich było źródłem przyjemności – dla ciała i umysłu. Pomieszczenia wypełnione ciemnymi barwami, pełne wygodnych, głębokich foteli, dodatków w stylu vintage, którym towarzyszą jednocześnie nowoczesne akcenty dekoracyjne, będą sprzyjały odnowie fizycznej oraz psychicznej po ciężkim dniu pracy. W tak zaaranżowanym mieszkaniu każdy domownik poczuje się wyjątkowo.
Szarość w ciemnej odsłonie
Ciemność kojarzy się z prywatnością i takie też są pomieszczenia wypełnione barwami w tym odcieniu. Najlepiej prezentują się tu kolory w chłodnych tonacjach. Szczególnie pięknie wyglądają: grafitowy antracyt, stylowy antracyt oraz grafitowy marmur dostępne w palecie kolorystycznej farby MAGNAT CERAMIC. Nadają wnętrzom, w których je zastosowano, elegancki, niepowtarzalny charakter. – Wbrew pozorom odpowiednie skomponowanie chłodnych, ciemnych barw, nie da uczucia zimna w pomieszczeniu ani nie zmniejszy optycznie jego metrażu. Aby uzyskać ciekawy, wysmakowany efekt końcowy, warto jednak ograniczyć paletę kolorów i używać wyłącznie odcieni o podobnej intensywności, wówczas cała aranżacja będzie spójna – tłumaczy Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produktowego w FFiL Śnieżka SA.Sufit pozostawmy zaś jasny, łagodząc przejście kolorystyczne sztukateriami. Podłoga natomiast może mieć lśniące, marmurowe wykończenie, bądź być wykonana z ciemnego drewna, a także w wersji bielonej, co doda aranżacji ciekawego kontrastu. Na biel warto postawić także w dodatkach. – Białe ramy czy meble nadadzą przestrzeni lekkości, ale świetnie sprawdzą się też dodatki utrzymane w kolorystyce czerwonego wina lub starego złota. Wszelkie metaliczne akcenty są mile widziane – wprowadzają ciepło i przytulność – podpowiada Anna Szymaszek. Ciemne ściany są świetnym tłem dla świetlistych dekoracji, dzieł sztuki w misternie zdobionych ramach, oryginalnych grafik, galerii rodzinnych czy luster. Tworząc zestawienia barwne, pamiętajmy, że szarości doskonale łączą się z limonką, fioletami oraz żółciami, które dodają im ciepła.
Odcienie szarości pasują również do jadalni czy kuchni. Na tle ciemnych kolorów dobrze prezentują się jasne fronty szafek, a także czarne obudowy AGD, które nadają pomieszczeniu loftowego klimatu. W takich wnętrzach najlepiej postawić na farbę plamoodporną, jak MAGNAT CERAMIC. Jej unikalna formuła zapewnia trwały kolor odporny na zmywanie i szorowanie na mokro. Powłoki farby nie absorbują zabrudzeń i tzw. „trudnych plam” (m.in. z ketchupu, oleju słonecznikowego czy kredek) oraz są odporne na dezynfektanty.
Przyjemna miękkość dodatków
We wnętrzach, w których zastosowano nasycone, mocne kolory do wymalowania ścian, przytulną, nastrojową aurę buduje się ponadto, wykorzystując tkaniny o miękkim, mięsistym, elegancko satynowym wykończeniu. Doskonałym wyborem są zatem materiały, które ze swej natury mają w sobie tzw. puszystość, jak chociażby: zamsz, plusz, welur czy aksamit – zdecydowany faworyt projektantów wnętrz, a zwłaszcza designerów mebli. Dlaczego? Jest wielowymiarowy, delikatny i dostojny zarazem, zmienia naturę pod wpływem dotyku oraz pięknie wydobywa głębię mocnego koloru. Wygląda rewelacyjnie nawet w sztucznym świetle. Dodatkowo wypoczywanie na sofie, fotelu czy szezlongu o takim właśnie obiciu, ze względu na ową miękkość, to czysta przyjemność i niebywały komfort. – W salonie meble tapicerowane aksamitem w typie Chesterfield można zestawiać z krzesłami z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych oraz kawowymi stolikami na zwężanych nóżkach. Ważne jednak, aby wszystkie te elementy dobierać tak, aby nie pochodziły z jednego kompletu. Pożądany jest bowiem pewien eklektyzm – mówi Anna Szymaszek. Sprawdzą się również motywy kwiatowe na dekoracyjnych poduszkach i nastrojowych zasłonach, które dodadzą pomieszczeniom odrobinę lekkości i zmysłowego romantyzmu.
Podróż do krainy szarości, pełnej nietuzinkowych zestawień, umożliwia kreatywną ekspresję indywidualnego smaku i własnego wewnętrznego świata. W takim miejscu życie można odczuwać głębiej, bardziej doceniać to, co w nim najcenniejsze i najpiękniejsze – rodzinne więzy. Dlaczego więc nie zdecydować się na mocne kolory w aranżacji wnętrz?