Łazienki w stylu retro mają wielu zwolenników, mimo że nie są łatwe w aranżacji. Wymaga znajomości dawnych trendów i współczesnej oferty rynkowej. Styl retro może przejawiać się w stylistyce okładzin, ceramiki łazienkowej i dodatków. Może być w każdym detalu powtórzeniem stylu wybranej epoki lub nawiązywać do niej jedynie w wybranych elementach.
Łazienka w stylu retro, podobnie jak każda współcześnie urządzana łazienka, musi być funkcjonalna, wyposażona w sprzęty zaawansowane technologicznie i wykończona materiałami trwałymi oraz dającymi się łatwo utrzymać w czystości. Jak te wymogi połączyć z zamiłowaniem do dawnego wzornictwa? Producenci sprzętów łazienkowych oraz materiałów okładzinowych proponują kolekcje płytek ceramicznych nawiązujące do dawnych kafli, modele ceramiki sanitarnej i mebli łazienkowych w stylu klasycznym, stylizowaną armaturę oraz celowo postarzane akcesoria i dodatki. Łazienka w stylu retro może przypominać XIX wieczny salon kąpielowy, a pod względem funkcjonalności i rozwiązań instalacyjnych mieć wnętrze na miarę XXI wieku.
Łazienka retro, czyli jaka
Jakie wnętrze określamy pojęciem łazienki w stylu retro? Pojęcie stylu retro nie jest jednoznaczne, tym bardziej jeśli odnosimy go do łazienek. Mieszczą się w nim zarówno łazienki inspirowane stylami klasycznymi, jak i wzornictwem drugiej połowy XX wieku pełnym żywych kolorów, wzorów geometrycznych czy dodatków z plastiku. Wyposażenie łazienki w stylu retro nie musi nawiązywać do jednej, określonej epoki czy wieku, trzeba tu jednak zachować umiar – nagromadzenie przedmiotów retro i nadmiar form oraz kolorów łatwo może wprowadzić do wnętrza chaos. Do łazienki w stylu retro wystarczy czasami wprowadzanie pojedynczego antyku, sprzętu rustykalnego czy też dekoracji vintage.
Łazienka retro – okładziny ścienne i podłogowe
Wstylistyce retroduże znaczenie ma kolorystyka i wzornictwo okładzin ściennych – nawiązuje ona do kolorów i motywów dekoracyjnych stosowanych w dawnych epokach. Na ściany najczęściej wybierane są ciepłe odcienie beli, kość słoniowa, beże, a także mocne kolory takie jak zielenie czy granaty – bez problemu kupimy więc płytki do łazienki w stylu retro. Na podłogach dominują kamień naturalny lub jego imitacje – idealnym wyborem są płytki układane w czarno białą szachownicę lub drobne mozaiki, jak np. tzw. gorseciki. Zarówno na ścianach, jak i na podłodze sprawdzą się płytki o wyglądzie dawniej wytwarzanych okładzin ceramicznych i kamiennych: błyszcząca majolika, grube cotto czy też barwne, naśladujące portugalskie płytki cementowe pachworkowe azulejos. Styl retro w łazience można uzyskać również sięgając po płytki imitujące drewno, producenci oferują też mozaiki wykonane z wytrzymałego gresu. Płytki do łazienki w stylu retro mogą mieć też bogate zdobienia – często producenci proponują przestrzenne listwy, wałki czy elementy naśladujące sztukaterie, w ofercie rynkowej znajdziemy też płytki imitujące stare kafle piecowe czy boazerię angielską. Do łazienek w stylu retro pasują doskonale płytki zdobione barwnymi motywami roślinnymi, szczególnie jeśli na ceramikę przenoszone są dawne printy tapetowe czy motywy ze starych grafik lub malarstwa. Płytki do łazienek w stylu retro połączone z wysmakowanym wyposażeniem do tego wnętrza mogą stworzyć niezwykle oryginalną aranżację. Pomieszczenie w tym stylu jest nie tylko komfortowe, ale i bardzo eleganckie. Aranżując łazienkę w stylu retro możemy też pokusić się o połączenie drewna i cegły.
Wyposażenie łazienek w stylu retro – stylizowana ceramika łazienkowa
Styl retro w łazience można osiągnąć, wykańczając ściany czy posadzkę neutralnymi stylowo okładzinami. Wtedy pierwsze skrzypce w aranżacji retro mogą odgrywać łazienkowe sprzęty – miska ustępowa, bidet, umywalka i wanna. Jest wielu producentów, którzy oferują całe kolekcje ceramiki łazienkowej stylizowane na dawne. Wzornictwo retro w przypadku ceramiki łazienkowej to umywalki na postumentach, stojące bidety i sedesy, wolno stojące wanny na bogato zdobionych nóżkach. Misy umywalkowe oraz muszle sedesowe i bidetowe mają często prostopadłościenne kształty i krawędzie imitujące ozdobne frezowania. Warto zwrócić uwagę na umywalki kolorowe i zdobione ornamentami – taki wyrazisty element może wykreować atmosferę retro nawet w minimalistycznie urządzonej łazience. W ofercie rynkowej bez problemu znajdziemy również kabiny oraz drzwi prysznicowe dedykowane do łazienek w stylu retro – zazwyczaj mają one profile i okucia z metalu zwykle w kolorze złotym, a w bardziej stylizowanych modelach również szklane ściany z frezowanymi ozdobnymi ornamentami. Charakterystyczna dla łazienek retro są wanny wolnostojące, które kuszą komfortem kąpieli. Jeśli kupujemy model wolnostojący, pamiętajmy, że najlepiej wygląda on w duecie z dopasowaną stylowo baterią wolnostojącą. zazwyczaj są one wyprofilowane w kształty, które do złudzenia przypominają wanny z pokojów kąpielowych w starych pałacach i dworach. Wanny retro wykonane są z żeliwa, stali, a najbardziej wyrafinowane i najdroższe modele są z miedzi. Nóżki przypominają lwie łapy, mogą być także dekorowane innymi ornamentami. Ciekawą ofertę wanien retro stanowią lekkie i wytrzymałe produkty akrylowe z zewnątrz pokryte masą akrylową lub epoksydową w dowolnym kolorze np. złotym, niebieskim, czerwonym. Najdroższe modele wykonywane są na zamówienie. Wanna wolnostojąca w stylu retro wymaga odpowiednio dużej przestrzeni łazienki, ale są też dostępne modele do małych łazienek, których wymiary nie przekraczają 150 centymetrów długości. Korzystając ze współczesnej oferty producentów ceramiki łazienkowej można też zaaranżować łazienkę w stylu retro na poddaszu. Doskonałym uzupełnieniem jest łazienki w stylu retro jest stylizowana armatura. Wykonane z mosiądzu lub stali malowanej na złoty kolor baterie wannowe i prysznicowe mają słuchawki przypominające słuchawki telefoniczne. Baterie umywalkowe mają ozdobne kurki i wylewki. Detale baterii takie jak uchwyty rączki prysznicowej mogą być wykonane z ceramiki.
Meble i lampy do łazienek w stylu retro
Do wyposażenia łazienek w stylu retro należą też łazienkowe meble – czasami jedna czy dwie szafki mogą przesądzić o stylu całej aranżacji. Ważny jest materiał, z którego są wykonane meble – coraz częściej naturalne drewno zastępowane jest odpornym na wilgoć MDF-em i HDF-em. Mają one przewagę nad meblami drewnianymi, ponieważ w znacznie mniejszym stopniu są one narażone na odkształcenia. Charakterystyczne dla szafek do łązienek w stylu retro są korpusy wsparte na nóżkach, frezowania frontów, dekoracyjne, najlepiej mosiężne uchwyty. Stylizowany na dawny wygląd szafek nie wyklucza zastosowania nowoczesnych rozwiązań funkcjonalnych – w większości modeli stosuje się nowoczesne zawiasy drzwiczek z cichym domykiem i samodomykające się szuflady. Szafki wiszące do łazienek w stylu retro mogą przypominać nadstawki wiszących kredensów. Dobrym rozwiązaniem są stare meble niekoniecznie łazienkowe, które można zaadaptować do nowych celów – ze starej komody ludwikowskiej można zrobić szafkę umywalkową. Zwolennicy stylizowanych wnętrz bez problemu kupią także odpowiednie oświetlenie. Lampy do łazienek w stylu retro to zarówno kinkiety, jak i lampy wiszące. Formą mogą nawiązywać do bardzo dekoracyjnych opraw secesyjnych, których charakterystycznymi cechami były faliste formy i motywy roślinne – kinkiety z kloszami w formie rozchylonych kielichów kwiatów będą doskonałą ozdobą łazienki retro.
Dodatki do łazienek w stylu retro
Łazienki w stylu retro często potrzebują kropki nad i – bogactwo wysmakowanych detali przykuwa uwagę. Akcesoria łazienkowe w tym stylu również kupimy bez problemu. Lustra do łazienek w stylu retro to modele w masywnych, ozdobnych ramach w kolorze starego złota. Aranżację można uzupełnić o mosiężne wieszaki, porcelanowe mydelniczki, flakony i kubki – dodatki te zawsze kojarzą z elegancją i luksusem.