Łazienka w stylu loft nie jest trudna w aranżacji. Wystarczy sięgnąć po łatwo dostępne na rynku nowoczesne materiały wykończeniowe i dedykowane stylowi loftowemu wyposażenie. W ofercie producentów znajdziemy też wiele dodatków do łazienki loft.
Moda na łazienki w stylu loftowympojawiła się wraz z wnętrzarskim trendem promującym nawiązania do stylistyki pomieszczeń przemysłowych. Pierwotnie za lofty uważało się pomieszczenia mieszkalne przekształcone z wnętrz fabrycznych lub biurowych. Stąd charakterystyczne dla nich surowe, niewykończone powierzchnie betonowe lub ceglane, a także pozostałości instalacji – biegnących po wierzchu rur i kabli - czy oświetlenie o przemysłowej estetyce. Dzisiaj loftami nazywa się także obszerne, otwarte pomieszczenia, zalane światłem dziennym dzięki wysokim oknom – takie mieszkania znajdziemy również w nowym budownictwie. W aranżacjach loftowych chętnie sięga się po stylistykę industrialną, stąd pojęcia styl loftowy i styl industrialny często stosuje się zamiennie. Pod pojęciem łazienka w stylu loftowym będziemy więc rozumieli raczej aranżację w konwencji industrialnej – łazienki jako pomieszczenia niewielkie rzadko spełniają wymogi przestrzenne typowego loftu. Sięgając po środki stylu industrialnego łazienkę loft można urządzić praktycznie w każdym domu i mieszkaniu.
Łazienka loft – okładziny ścienne i podłogowe
Styl industrialny operuje sporą liczbą środków aranżacyjnych, wiele z nich można wykorzystać w łazience w stylu loftowym. Z materiałów wykończeniowych mamy m.in. beton architektoniczny i naśladujące go produkty, surową cegłę i kamień oraz niewykończone drewno. Okładziną numer jeden na ściany w łazience loftowej jest beton architektoniczny oraz inne materiały go naśladujące, przede wszystkim płytki ceramiczne płytki ceramiczne oraz gres wielkoformatowy imitujący betonowe płyty. Aby uzyskać efekt betonu na ścianie włazience w stylu loftowym można wykorzystać także tynk o strukturze betonu, farbę do ścian lub tapetę. Zróżnicowana powierzchnia betonu, ilość jego odcieni, żyłki i pory występujące na jego powierzchni, ślady szalunku – to wszystko sprawia, że dzięki betonowej lub imitującej beton okładzinie ściana nabiera industrialnego charakteru. W zależności od użytego sposobu uzyskania betonowej nawierzchni wyeksponowane są różne jego elementy: kolor w wielu odcieniach szarości, faktura gładka lub chropowata, połyskująca lub matowa powierzchnia, printy technologiczne. Drugim po betonie charakterystycznym dla stylu industrialnego materiałem jest cegła. W starych domach i mieszkaniach łatwo uzyskać ten atrakcyjny element aranżacji – w budynkach murowanych z cegły wystarczy podczas remontu odsłonić kawałek oryginalnej ściany. By tak uzyskana ceglana ściana stała się dekoracją łazienki loftowej, mur trzeba wyczyścić, a następnie zabezpieczyć odpowiednim impregnatem.
Ceglane okładziny wykonuje się także z płytek pozyskanych ze starej cegły rozbiórkowej oraz ze współcześnie wytwarzanych okładzin ceramicznych: klinkieru i gresu – w ofercie znajdziemy bogatą ofertę imitacji starych cegieł. Posadzki w łazience loftowej najlepiej wykończyć gresem lub kamieniem. Jak w każdej łazience trzeba zadbać, by materiał był nieśliski i łatwy do utrzymania w czystości.
Jak uzyskać konwencję loftu w łazience
Decydując się na materiały wykończeniowe, weźmy jednak pod uwagę, że styl loftowy jest jednym z bardziej wyrazistych stylów aranżacyjnych, wybierajmy je więc tak, by wytrzymały próbę czasu.Czasami wystarczy zagrać kolorem ścian, mebli, ceramiki łazienkowej, baterii. Przepis na styl loftowy w łazience jest wówczas prosty –wprowadzamy kolory z tzw. trójkąta uniwersalnego, czyli biel, szarość oraz czerń. Jednak nawet tak urządzona łazienka w stylu industrialnym stwarza ryzyko, że pomieszczenie może stać się zbyt chłodne, surowe i zbyt ascetyczne. Jak więc uniknąć takiego efektu, a zarazem mieć łazienkę loftową? Z pomocą przychodzi oferta producentów kabin prysznicowych oraz łazienkowych mebli i dodatków, która pozwala w aranżacji ograniczyć typowe dla loftu materiały, a zarazem osiągnąć zamierzony efekt. Dużą popularnością cieszą się dzisiaj lekkie konstrukcje z metalu, które z powodzeniem służą jako konstrukcje obudowy prysznica oraz baza mebli łazienkowych – półek, szafek na ręczniki i kosmetyki oraz umywalkowych konsol. Kabiny oraz ścianki prysznicowe mające profile wykonane z pomalowanego na czarno metalu są bardzo wyrazistym elementem wyposażenia. Jeśli uzupełnimy je czarną baterią lub kolumną natryskową szybko nadamy łazience loftowy charakter. Podobny efekt łazienki loftowej można uzyskać, odpowiednio aranżując strefę umywalkową – wykonana z metalu lub drewna konsola z nablatową lub wpuszczaną w lekki blat umywalką doda wnętrzu lekkości i optycznie powiększy przestrzeń. Na szczególną uwagę zasługują modele wykonane ze stalowych kształtowników, które stworzą funkcjonalną konstrukcję łazienkowego mebla – poziome elementy posłużą świetnie jako wieszaki do ręczników. Taka konsola jest też elementem designerskim – stylizacja na modny loft udaje się natychmiast. Ciekawym dopełnieniem aranżacji łazienki loftowej może być również blat umywalkowy – możliwości jest tutaj również wiele. Oprócz surowego drewna czy kamienia, doskonale sprawdza się nowoczesne spieki kwarcowe. Spotyka się też aranżacje łazienki loft, gdzie blat wykonano z płyty OSB, oczywiście odpowiednio zaimpregnowanej.
Elementem bardzo wyrazistym w aranżacji łazienki w stylu loftowym mogą być także drzwi. Idealne będą tu skrzydła przesuwne – drewniane nawiązujące do estetyki wiejskich budynków gospodarczych lub metalowe skrzydła zawieszone na metalowej ramie to rozwiązanie wprost nawiązujące do przemysłowych wrót, znanych co najmniej od początku XX wieku. Można też pokusić się o zakup grzejnika o stylistyce industrialnej –mogą one mieć konstrukcję żeberkową pionową lub poziomą przypominającą stare żeliwne kaloryfery. Spotyka się też grzejniki łazienkowe w formie siatki miedzianych lub stalowych rur z imitacją zaworów służących jako wieszaki na ręczniki. Hitem są grzejniki w kształcie rur faviera, które niegdyś powszechnie spotykane były w budynkach przemysłowych.
Łazienki w stylu loft – oświetlenie i dekoracje
Nawet uniwersalne pod względem stylu wykończenie i wyposażenie łazienki może posłużyć jako baza aranżacji łazienki w stylu loft. Doskonałym narzędziem do loftowych aranżacji jest też oświetlenie – jest wiele form opraw i źródeł światła, które możemy wykorzystać do tych stylizacji. Już od kilku sezonów spotykamy na rynku oprawy świetlne o konstrukcji przestrzennej drucianej lub wykonanej z grubszych profili metalowych. To jedyna osłona źródła, które jest w ten sposób mocno wyeksponowane – stosuje się często wtedy ozdobne żarówki ledowe tzw. edisony. W sklepach mamy też ogromny wybór lamp metalowych, a nawet bardzo efektowne oprawy wykonane ze specjalistycznej mieszanki betonu architektonicznego. Loftowe oświetlenie dedykowane jest zarówno do dużych łazienek loftowych, jak i wc loftów. Nad umywalką łazienki loftowej wystarczy zawiesić lustro w metalowej ramie lub wykonane z surowego drewna.
Kolejną grupą przydatnych produktów są akcesoria łazienkowe. Na rynku znajdziemy sporą liczbę kolekcji dodatków do łazienki loft: mogą to być wieszaki na ręczniki, uchwyty do papieru toaletowego, pojemniki na mydło, kubeczki. Gdy chcemy urządzić skromną, ale stylową małą łazienkę loft lub kameralną toaletę loft, czasami wystarczy do tych przedmiotów dodać ręczniki czy chodniczki w szarym lub czarnym kolorze i mamy gotową stylizację.