Otrzymywanie wapna gaszonego na placu budowy nie jest dzisiaj czynnością niezbędną, by je wykorzystać do murowania czy tynkowania. Lasowanie wapna odbywa się raczej w warunkach przemysłowych, a efekt tej reakcji, wapno hydratyzowane, można kupić w postaci suchego proszku gotowego do użycia. Warto jednak wiedzieć, na czym polega reakcja gaszenie wapna palonego.
Wapna hydratyzowanego używa się m.in. do przygotowania zapraw wapiennych i cementowo-wapiennych oraz do bielenia np. w ogrodnictwie. Dodane do zapraw murarskich i tynkarskich sprawia, że są one bardziej plastyczne i łatwiejsze w nakładaniu, a tynk jest trwalszy i ma lepszą przyczepność do podłoża. Ze względu na właściwości dezynfekujące jest też wykorzystywane do bielenia ścian i sufitów w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienka, pralnia i kuchnia – bielone powierzchnie ścian są odporne na rozwój pleśni i grzybów. Bielenie wapnem gaszonym stosuje się również w ogrodnictwie do zabezpieczania pni drzew owocowych – chroni drzewa przed uszkodzeniami, które mogą powstać zimą i wczesną wiosną w związku z dużymi wahaniami temperatury. Używa się go także do odkwaszenia gleby ciężkiej, świetnie nadaje się również do zmiękczania wody. Lasowanie wapna było kiedyś nieodłącznym procesem przeprowadzanym bezpośrednio na placu budowy. Dzisiaj robi się to rzadko, gdyż gotowe wapno gaszone jest łatwo dostępne w sklepach budowlanych w postaci brył lub w formie rozdrobnionej. Wapno budowlane hydratyzowane nie jest materiałem drogim – cena wapna gaszonego w pudełku o pojemności 15 l wynosi około 20 zł.
Gaszenie wapna – reakcja
Z chemicznego punku widzenia wapno hydratyzowane, czyli gaszone jest wynikiem reakcji tlenku wapnia z wodą – efekt to wodorotlenek wapnia Ca(OH)2. Mieszanie tlenku wapnia, czyli wapna palonego z wodą potocznie nazywa się gaszeniem lub lasowaniem wapna. W zależności od metody powstawania związek ten może mieć postać suchego proszku, ciasta lub mleka wapiennego. Reakcja ta może zostać przeprowadzona na dwa sposoby. Gaszenie wapna na mokro można przeprowadzić samodzielnie – używa się w tym przypadku dużej ilości wody. Jak lasować wapno? Jeśli wapno palone, zbrylone zalejemy wodą w stosunku 1: 1, otrzymamy wapno gaszone w postaci proszku, który można użyć np. do odkwaszania gleby. Jeśli dodamy trzy razy więcej wody, otrzymamy ciasto wapienne, które jest wykorzystywane w budownictwie. Długość procesu jest zależna od późniejszego zastosowania materiału. Jeśli wapno gaszone ma być przeznaczone do prac murarskich, gaszenie można zakończyć po dwóch tygodniach, jeśli tynkarskich – po co najmniej dwóch miesiącach. Uzyskany w wyniku lasowania wapna proszek lu ciasto możemy rozcieńczyć wodą, uzyskamy wtedy mleko wapienne przeznaczone do bielenia ścian czy pni drzew. Z 1 kg wapna palonego uzyskuje się około 10 litrów gotowego do użycia wybielacza. A jak przeprowadza się reakcję gaszenia wapna palonego na sucho? Proces ten jest możliwy jedynie w warunkach przemysłowych używa się do niego niewielkiej ilości wody. W ten sposób powstaje wapno hydratyzowane wapno gaszone w postaci brył, drobnego proszku lub granulatu. Wapno hydratyzowane może zostać poddane dalszej obróbce. Stosowane do zapraw tynkarskich cementowych lub cementowo-wapiennych wymaga moczenia, do zapraw murarskich może pozostać suche, jednak dla dobrej jakości masy również zaleca się jego moczenie. Samodzielne gaszenie wapna, a także korzystania z gotowego wapna hydratyzowanego wymaga zachowania środków ostrożności. Należy też pamiętać, że podczas gaszenia wapna wytwarza się dużo ciepła i pary, a z pojemnika unosi się drażniący pył – gumowe rękawice, okulary ochronne i ciężka odzież pomogą zapobiec poparzeniom skóry. W postaci stężonej wapno gaszone jest mocną zasadą, która wykazuje silne właściwości żrące – może prowadzić do podrażnień skóry, zaczerwienień, pęcherzy, a nawet owrzodzeń. Koniecznie trzeba chronić dzieci przed dostępem do tego produktu – wapno gaszone spożyte nawet w małej ilości może doprowadzić do oparzeń przełyku i żołądka.