Schody muszą przede wszystkim pełnić funkcję użytkową, jednak walor estetyczny jest niemniej ważny. Oprócz tradycyjnych rozwiązań można pokusić się o oryginalne łączenie różnych materiałów na stopniach schodów.
Wygląd schodów wewnętrznych jest niezwykle istotny ze względu na to, że tworzą one ważny i bardzo wyrazisty element kompozycyjny wnętrza – dzisiaj coraz częściej salonu lub otwartej strefy dziennej. Dzięki zastosowanym materiałom wykończeniowym możemy sprawić, że będą monumentalne, lekkie, spektakularne lub wtapiające się w otaczającą przestrzeń. Łączenie różnych materiałów na stopniach schodów dodatkowo sprawi, że dzięki efektowi wizualnemu staną się nie tylko bardziej zdobne i wyrafinowane, ale również pozwolą na zastosowanie eleganckich, kosztowniejszych stopnic na konstrukcji powstałej z tańszego surowca. W rezultacie cała inwestycja może okazać się tańsza.
Łączenie materiałów na stopniach schodów metalowych
Atutem konstrukcji metalowej schodów wewnętrznych jest ich efektowny i doskonale komponujący się z nowoczesnymi wnętrzami surowy wygląd. Nie bez znaczenia jest też fakt, że powstają one szybko i można skręcić je praktycznie we własnym zakresie, gdyż bardzo często można je kupić w postaci gotowych zestawów. Najczęstszą formą są schody kręcone, ale również znajdziemy zabiegowe i proste, jednobiegowe. Do wnętrz domów prywatnych zostały one zapożyczone z budynków przemysłowych i użyteczności publicznej, dlatego w pierwotnej wersji całe produkowano z metalu. Aby uatrakcyjnić ich wygląd i by stały się przyjemniejsze w eksploatacji, stopnie ze stalowej lub aluminiowej blachy perforowanej, ryflowanej lub kraty podestowej zastępuje się obecnie innymi materiałami. Z pewnością więcej ciepła doda wykorzystanie drewna. Na stopnie schodów metalowych chętnie stosuje się rodzime drewno bukowe, jaworowe, dębowe i jesionowe. Chcąc dodać bardziej oryginalnego wyglądu, warto sięgnąć po drewno egzotyczne. Ale jeśli celem ozdobienia schodów nie ma być efekt ocieplenia wnętrza, można użyć dodatkowego materiału, który dobrze komponuje się ze stylem industrialnym i modnym obecnie minimalizmem. Dla takiego efektu stopnie wykonuje się z kamienia, np. granitu lub szkła. Do najmodniejszych łączeń materiałów z pewnością można zaliczyć użycie na stopnie schodów o konstrukcji metalowej szkła bezpiecznego,laminowanego folią np. PVB lub sklejonego żywicą, co sprawia, że nawet rozbite nie rozsypują się.
Łączenie materiałów na stopniach schodów betonowych
Więcej czasu potrzebujemy na to, by powstały w domu schody o konstrukcji żelbetowej. Warto się na nie zdecydować, gdyż są trwałe, ognioodporne i względnie tanie. Mogą mieć formę monolityczną lub składać się z prefabrykatów. Schody żelbetowe można dopasować do każdego kształtu klatki schodowej, a oszczędność jaką poczynimy na ich budowie pozwoli nam na inwestycję w stopnie z innego materiału. Surowy wygląd warto uatrakcyjnić korzystając z płytek kamiennych lub ceramicznych. Ważne jest, aby stopnice były antypoślizgowe i wygodne w eksploatacji. Dlatego chętnie sięga się po elementy ryflowane lub reliefowane lub też o bogatej strukturze. W przypadku kamienia sprawdzą się okładziny szczotkowane. Dla bezpieczeństwa zupełnie gładkie powierzchnie można wzbogacić o gumowe nakładki. Antypoślizgowe pasy mogą być naklejane na schody, dzięki czemu staną się one stabilne. Najczęściej wykorzystuje się na stopnie gres, który ma ryflowane powierzchnie przy krawędzi stopnic. Najbardziej popularnymi kamiennymi okładzinami są granity i marmury, znane ze swojej trwałości i odporności na ścieranie. Do efektownych materiałów zdobiących nowoczesne schody można też zaliczyć trawertyn, jednak jako materiał porowaty wymaga on impregnacji. Wybierając na stopnice schodów płytki ceramiczne, zwróćmy uwagę na ich klasę ścieralności – im będzie wyższa, tym okładzina lepiej sprawdzi się na stopnicach schodów. Na intensywnie użytkowane schody najlepiej kupić płytki w IV lub V klasie ścieralności. Znaczenie ma także ich twardość mierzona w skali Mosha (od 1 do 10 – im wyższa wartość liczbowa, tym większa twardość płytek). W miejscach takich jak intensywnie użytkowane schody wewnętrzne sprawdzą się płytki o twardości od 4 do 6.
Niezależnie od koloru wykorzystanego kamienia czy też płytek ceramicznych warto pamiętać, że betonowe podstopnice pomalowane na biało dodadzą konstrukcji lekkości, dzięki czemu okładzina nie będzie sprawiała wrażenia bardzo masywnej.
Łączenie materiałów na stopniach schodów drewnianych
Schody drewniane należą do bardziej kosztownych i pracochłonnych. Choć najczęściej powstają one całkowicie z drewna, jednak można pokusić się o łączenie różnych ich gatunków na policzkach schodów, poręczach, balustradach oraz stopnicach i podstopnicach. Będą to materiały efektowne, lecz wymagają niestety konserwacji. Dlatego czasem ich trakt komunikacyjny jest wzmacniany np. przez wykładzinę dywanową lub elastyczną. Zastosowanie tych materiałów dodatkowo ociepli wnętrze i sprawi, że zwiększy się powierzchniowa amortyzacja stopni, dająca większą przyjemność podczas chodzenia. Takie schody będą bezpieczniejsze dla małych dzieci. Wytarcie czy zniszczenie danego fragmentu wykładziny można szybko naprawić przez ułożenie nowego elementu, co nie jest zabiegiem kosztownym. Zamiast naklejać pasy dywanowe, można zastosować nakładki gumowe o wypełnieniu powstałym z wykładziny.
Zdjęcia: fotolia.com