Kto będzie w Polsce budował domy?

Z deficytem wykwalifikowanych pracowników styka się coraz więcej firm wykonawstwa budowlanego. Spośród 10 głównych barier działalności, wskazywanych w badaniu GUS co miesiąc przez właścicieli firm budowlanych, właśnie bariera niedoboru fachowców rosła w 2016 r. najszybciej. Maleje natomiast przeciętne zatrudnienie w budownictwie, liczone w podmiotach gospodarki narodowej o liczbie pracujących 10 i więcej osób (czyli w dużych i średnich firmach), które w 2012 r. wynosiło 486 tysięcy, a pięć lat później 382 tysiące. Z różnych powodów: stopniowe wyhamowywanie inwestycji w infrastrukturze, spadek liczby absolwentów szkół budowlanych, emigracja. Równolegle jednak przyspieszony rozwój budownictwa mieszkaniowego wiąże się ze wzrostem zatrudnienia w małych firmach budowlanych, mniej zauważalnych w statystyce, a także w szarej strefie.

W jakich zawodach budowlanych braki są największe? Które regiony notują równowagę na rynku pracy w budownictwie, gdzie wystąpi nadmiar chętnych?

Od 2010 r. badania w tym zakresie prowadzi Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, początkowo na terenie Małopolski, a od 2015 r. koordynuje je w całym kraju, publikując na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prognozę dla wszystkich 380 powiatów. W badaniach, dzięki którym sformułowano prognozę na 2017 r., uwzględniono 165 zawodów, w tym 16 budowlanych. Opracowywany w powiatach Barometr oddaje też zapotrzebowanie na zawody na poziomie województw.
--------------------------------------------------
* Dane za listopad 2016 r.

Których specjalistów może najbardziej brakować

Spośród 16 zawodów wymienionych w tabeli, aż w 11 liczba województw, w których grozi deficyt jest większa niż rok wcześniej, tylko w jednym (kierownicy budowy) sytuacja polepszyła się, a w 4 nie uległa zmianie. Tym samym mniej jest województw, w których można się spodziewać w poszczególnych zawodach równowagi popytu i podaży na rynku pracy. Mniej trudności powinno sprawić jedynie znalezienie do pracy kierowników budowy (w 2 województwach), ale ciekawszy jest przypadek zawodu technika budowlanego, w którym ludzie mieli w 2016 r. problemy ze znalezieniem pracy (nadwyżka chętnych w 9 województwach, w pozostałych równowaga, w żadnym nie prognozowano deficytu), a w bieżącym sezonie już w 13 województwach może dojść do równowagi i jedynie 3 odnotują ponownie nadmiar adeptów tego zawodu (Małopolskie, Podkarpackie i Świętokrzyskie).
W sezonie 2017 r. najtrudniej będzie znaleźć chętnych do pracy w zawodzie cieśli i stolarza budowlanego (aż w 11 województwach). Dołączyli tutaj murarze i tynkarze (obok 5 województw notujących deficyt w 2016 r. pojawiło się 6 kolejnych). W 10 województwach ciężko będzie znaleźć dekarzy i blacharzy budowlanych, a w 9 monterów instalacji budowlanych (w obu zawodach pogorszenie sytuacji). Pomimo, że nadal w większości województw przeważa równowaga, wyraźnie wzrosła liczba województw spodziewających się deficytu w zawodach: technolodzy robót wykończeniowych, robotnicy budowlani i posadzkarze.
A w jakich zawodach równowaga na poziomie województw zdecydowanie przeważa, czy nawet dominuje? W każdym z 16 w zawodzie pracownika ds. budownictwa drogowego. Aż w 15 w przypadku malarzy oraz monterów okien i szklarzy. W 14 gdy mowa o inspektorach nadzoru budowlanego.

W jakich województwach deficyt będzie największy

Deficyt kadr w największej liczbie zawodów budowlanych odnotują według prognoz na 2017 r. w kolejności województwa: Pomorskie i Śląskie (w obu aż w 11 zawodach), Wielkopolskie (w 10), Dolnośląskie, Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie i Zachodniopomorskie (w każdym po 9). W zupełnie innej sytuacji – z wyraźną przewagą stanu równowagi – znajdą się pracodawcy w Świętokrzyskim (deficyt jedynie w zawodzie betoniarz-zbrojarz), Lubelskim (deficyt inżynierów budownictwa i kierowników budowy) i Podkarpackim (deficyt cieśli i stolarzy budowlanych oraz murarzy i tynkarzy).

Mirosław Ziach

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.