Architektura i natura to dwie dziedziny, które są nierozerwalnie ze sobą związane. Ta pierwsza w nowoczesnych aranżacjach coraz częściej czerpie z rozwiązań świata żywych organizmów.
Inspiracja naturą zrodziła się już dawno temu. W wielu realizacjach z przełomu XIX i XX wieku, choćby w projektach Antonio Gaudiego, widoczne są nawiązania do naturalnych form ubranych w stylistykę secesji. W ostatnich latach zyskują one na popularności, wkomponowując się w futurystycznie projekty architektoniczne. W zakresie konstrukcji architekci pragną czerpać z natury jak najwięcej, głównie w celu nadania projektowanym konstrukcjom wytrzymałości i lekkości, ale nie tylko. Ekscytacja przyrodą w dzisiejszej architekturze przejawia się również w wykorzystaniu kształtów i form zbliżonych do naturalnych. W projekcie wieżowca Bionic Tower stworzonym przez hiszpańskich architektów inspirowano się konstrukcją źdźbła trawy oraz proekologicznymi rozwiązaniami. Nie zawsze jednak nawiązanie do natury jest tak wyraźne. Czasem projektanci wykorzystują formy zaczerpnięte z przyrody tylko w akcentach.
Pszczele kształty – wyrazem nowoczesności
Heksagon to kształt, który bardzo często pojawia się we współczesnej architekturze. Z powodzeniem użyto go przy dużych projektach. „Plaster miodu” stał się inspiracją dla wyglądu elewacji instytutu naukowego La Trobe w Melbourne, Galerii Warmińskiej w Olsztynie czy sklepu z meblami w brazylijskim San Paulo. Jest on wykorzystywany z powodzeniem również w aranżacji wnętrz. Hitem są na przykład półki na książki czy lustra wyglądające niczym plaster miodu. Odpowiedzią na „ofensywę” bionicznych kształtów jest nowość w ofercie Polbruk - płyta betonowa Exa. Kształt heksagonu został w tym przypadku nieco zmodyfikowany poprzez zastosowanie różnej długość krawędzi. Nadaje to designowi płyty dynamizmu i ekstrawaganckiego wyglądu, dlatego fantastycznie komponuje się ona z budynkami w stylu nowoczesnym. Zwłaszcza, że Exa posiada gładką fakturę i jest dostępna w modnych kolorach taupe.
Heksagonalne przedłużenie salonu
Taras ułożony z płyt Polbruk Exa będzie idealnym pomostem pomiędzy salonem, a ogrodem. Wykonana z nich nawierzchnia doskonale współgra z modnymi meblami ogrodowymi z technorattanu, wikliny czy szarego drewna. Żeby podkreślić nowoczesny charakter aranżacji, warto też zainwestować w odpowiednią roślinność. W stylu modernistycznym powinna ona kontrastować z nawierzchnią. Do tego rodzaju aranżacji polecane są w szczególności proste w kształcie i wyrazie rośliny zimozielone oraz ozdobne trawy. Warto również pomyśleć o kubistycznych donicach.
Oczywiście taras to nie jedyne miejsce, gdzie możemy z powodzeniem użyć płyt Polbruk Exa. Nadaje się ona również do budowy ogrodowych alejek przewidzianych dla ruchu pieszego. Dobrym pomysłem jest ułożenie jej metodą step-by-step. Polega ona na stosowaniu elementów pojedynczo, w równych odstępach z delikatnym przesunięciem, tak żeby stanowiły swoisty deptak. Odległość pomiędzy nimi powinna być nie większa niż 60 cm, czyli jeden krok, oraz wypełniona trawą. W ten sposób możemy wytyczyć ścieżkę do basenu lub strefy ciszy w naszym ogrodzie.
Polbruk Exa to wyjście naprzeciwko współczesnym trendom. Jeśli cenicie bioniczne kształty oraz nowoczesny design, to wydaje się ona naturalnym wyborem w aranżacji tarasu.
Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.