Schody łączące parter z piętrem lub użytkowym poddaszem muszą być przede wszystkim wygodne. Jednak nie każda konstrukcja schodów wewnętrznych zapewnia komfort użytkowania i bezpieczeństwo. O wygodzie decyduje również kształt schodów.
Schody wewnętrzne to jeden z częściej używanych elementów komunikacyjnych domu, które powinny być precyzyjnie zaplanowane już na etapie projektowania domu. Wystarczy bowiem niefortunnie zaprojektowany kierunek biegu schodów albo niekomfortowy kształt, a codzienne ich przemierzanie stanie się uciążliwe. O wygodzie decyduje również etap wykończenia – materiał na stopnie czy podstopnice także może przesądzić o komforcie codziennej domowej komunikacji.
Wygodne kształty schodów wewnętrznych
Najprostszym modelem są schody jednobiegowe, które łączą kondygnacje pojedynczym szeregiem stopni. Są łatwe do wykonania, bezpieczne, ale dość męczące z powodu konieczności pokonywania dużej ilości stopni bez odpoczynku (brak spocznika). Ponadto wymagają dość dużo miejsca w przestrzeni domu. Schody jednobiegowe polecane są do łączenia niskich kondygnacji, np. antresoli z parterem. Najczęściej umieszcza się je wzdłuż dłuższej ściany budynku. Można je zmodyfikować poprzez umieszczenie w ich dolnej części zabiegu, czyli podestu wejściowego. Ustawiony prostopadle do pozostałych stopni, sprawia, że konstrukcja sprzyja bardziej ekonomicznemu wykorzystaniu przestrzeni. Mniej miejsca zajmą schody dwubiegowe, które zmieniają kierunek ruchu. Mogą być łamane, czyli o biegach ustawionych pod kątem prostym lub zabiegowe o biegach równoległych. Łamane występują też w wersji powrotnej, gdzie trzykrotnie zmieniamy kierunek ruchu. Wygodne będą schody wyposażone w spocznik, czyli płaską platformę wypadającą między biegami. Dzięki spocznikowi biegi mogą być krótsze i łatwiej jest wejść na wyższą kondygnację, gdyż można rozbić sobie przerwę na odpoczynek, co doceniają ludzie starsi. To rozwiązanie ułatwia też wnoszenie na piętro wielkogabarytowych mebli. Poza tym schody ze spocznikiem wydają się łatwiejsze do pokonania – stojąc na dole, widzimy tylko ich fragment. Najwygodniej pokonuje się schody z dwoma spocznikami – ich wysokość jest bowiem podzielona na trzy odcinki. Aby zaoszczędzić nieco miejsca, jeden spocznik można zamienić na zabieg.
Najmniej miejsca będą zajmowały schody kręte. Ich konstrukcja oparta jest na slupie, wokół którego ułożone są spiralnie stopnie. Przewagą nad innymi formami schodów jest to, że mogą zostać zamontowane na środku pomieszczenia. Choć nie należą do najwygodniejszych, powstają najszybciej. Można je kupić w formie gotowych elementów do samodzielnego montażu. Pamiętajmy, że po wąskich i krętych trudno będzie wnieść na górną kondygnację na przykład śpiące dziecko czy nowe meble do sypialni.
Wygodne schody – budowa stopni i materiały
Najczęstszą konstrukcją spotykaną w domach jednorodzinnych jest żelbetowa. Tego typu schody powstają na etapie budowy domu i pozostawiają duże pole do popisu, jeśli chodzi o materiały wykończeniowe. Tego typu pełna konstrukcja może być w całości obudowana drewnem, płytkami ceramicznymi lub kamiennymi. Można też podstopnice pozostawić bez okładziny i pomalować farbą przeznaczoną do betonu. Ważne, by stopnie były antypoślizgowe, co warunkuje wygodę użytkową schodów. Bardziej przyjazne, miłe w dotyku i efektowne będą schody drewniane. Wykonane z giętego surowca boki mogą przyjmować niezwykle wyszukane formy. Niezwykle dziś modne są schody dywanowe powstające bez podpór, w okładzinie drewnianej. Zdają się szybować w powietrzu, a ich praktycznym atutem jest obszerna powierzchnia użytkowa pozostawiona pod biegiem. Lekkości konstrukcji zarówno schodów zabiegowych, prostych i krętych dodaje ażurowa forma stopni. Brak podstopnic pozwala na przepływ powietrza oraz o wiele ważniejszego światła.
Schody wewnętrzne w klatce schodowej czy przestrzeni mieszkalnej
Kształt schodów wewnętrznych zależy nie tylko od naszych upodobań. Ważna jest ilość miejsca, które możemy na nie przeznaczyć. Przestrzeń na schody wewnętrzne musi zmieścić stopnie oraz dolny i górny podest, czyli wolne miejsce na podłodze przed pierwszym stopniem i za ostatnim. Wygodny podest powinien mieć szerokość co najmniej 80 cm i długość ok. 100 cm. Kształt schodów należy również dopasować do klatki schodowej lub do charakteru pomieszczeń, na które będą się one otwierać. Jeżeli klatka ma kształt mocno wydłużonego prostokąta, można w niej wykonać schody jednobiegowe, w bardziej regularny prostokąt wpiszą się schody dwubiegowe, zabiegowe albo jednobiegowe z zabiegiem. W klatce schodowej zbliżonej do kwadratu zmieszczą się schody trójbiegowe, zaś w tej na planie koła – spiralne.
Także miejsce usytuowania wpływa na kształt schodów. Przy ścianie zwykle projektuje się schody zabiegowe bądź dwubiegowe, pośrodku pomieszczenia – zabiegowe lub spiralne. Schody modułowe, wykonane z powtarzalnych elementów, mogą mieć dowolną formę – ich bieg ma kształt łuku, litery U, Z bądź S albo też jest całkiem prosty.
Zdjęcia: materiały prasowe, shutterstock