Nieduży teren przy domu wymaga specjalnego doboru roślin. Jakie wybrać krzewy do małego ogrodu, aby go nie przytłoczyły, a stały się jego dekoracją?
Aranżacja każdego ogrodu ma decydujący wpływ na odbiór całej posesji, a nawet bryły domu. Pozostawienie choćby przedogródka, czyli terenu położonego między ulicą a budynkiem, bez pomysłu na zagospodarowanie sprawi, że nie będzie on pełnił zamierzonej funkcji. Powinien być wizytówką naszego domu. Z tego względu istotne jest, jakie rośliny wybierzemy i jaką kompozycję z nich zaplanujemy. Dobrą propozycją będą ozdobne krzewy, do małego ogrodu wybierzmy takie, które nie będą się nadmiernie rozrastały. Można też posadzić na posesji odmiany nadające się do łatwego formowania. Oprócz rozmiarów i siły wzrostu należy wziąć pod uwagę zgodność sąsiadujących w kompozycji gatunków. Nie można dopuścić, aby się zagłuszały.
Krzewy do małego ogrodu dobrze zaaranżowane
Przede wszystkim na niedużym terenie nie należy przesadzać z liczbą nasadzeń. Nie będzie też dobrze wyglądał teren całkowicie zagospodarowany przez krzewy czy kwiaty. Mimo niedużej powierzchni warto jest pozostawić choć trochę miejsca na trawnik, aby stworzyć złudzenie miniaturowego ogrodu. Wybierając nieduże sadzonki i wolno rosnące krzewy, stworzymy ciekawą iluzję. Aby powiększyć optycznie przestrzeń, krzewy do małego ogrodu należy sadzić kaskadowo. Większe z tyłu, mniejsze z przodu. Natomiast dla podkreślenia tajemniczości ogrodu można wykorzystać kulisowanie, czyli częściowe przysłanianie fragmentu kompozycji wyższą grupą krzewów, które podzielą przestrzeń na strefy, dając efekt głębi. Prostym zabiegiem jest również ustawienie przy ścianie budynku lub ogrodzeniu lustra odpornego na zmienne warunki atmosferyczne i zarysowania. Wywoła ono efekt nieskończoności ogródka. Aby krzewy do małego ogrodu dobrze się prezentowały i nie sprawiały wrażenia ciasnej przestrzeni, dobrze jest wybrać ażurowe oraz lekkie pod względem wizualnym ogrodzenie.
Nieduże krzewy do małego ogrodu
Wybierając krzewy, dobrze jest się skupić na miniaturach ozdobnych odmian. Wśród nich powinny królować rośliny prowadzone metodą bonsai. Dla długotrwałego efektu warto zdecydować się na rośliny zimozielone lub przebarwiające się. Dobrze będą wyglądać też krzewy o efektownych liściach. Karłowate iglaki sprawdzą się tu w dwójnasób. Nie zmienią swego wyglądu w ciągu roku, a ich spektakularny kształt stanie się wyrazistą ozdobą ogródka. Zarówno tuje, cyprysiki, jałowce, jak i odmiany płożące, będą się tu dobrze prezentowały. Jeśli boimy się, że wybrane sadzonki zbyt szybko się rozrosną, wybierzmy takie, które bez problemu zniosą częste przycinanie. To również pozwoli nam na kształtowanie roślin według naszego zamysłu. W tym celu wybierzmy krzewy do małego ogrodu, których przeznaczeniem jest tworzenie żywopłotu. Na niskie nasadzenia najlepszy będzie bukszpan, berberys, cis, mahonia, różaneczniki, tawuła, lawenda i żywotnik. Nie będą się zbytnio rozrastały również efektowne krzewinki. Warto wybrać wrzos, który możemy komponować w kolorowe zestawy. Pięknie będą też wyglądać krzewy róż.
Krzewy do małego ogrodu szczepione na pniu
W niewielkim ogródku nie może zabraknąć krzewów piennych, których korona jest wysoko wzniesiona ponad poziom podłoża – zazwyczaj od 50 do 200 cm, dzięki czemu roślina przypomina miniaturowe drzewko. Tak uformowany krzew już nie będzie wyższy, natomiast jego korona ulega rozrostowi, można ją jednak przycinać do pożądanych wymiarów oraz formować jej kształt. Te cechy krzewów szczepionych na pniu są także pożądane, gdy aranżujemy tarasy lub balkony. Do wyboru mamy wiele gatunków i odmian szczepionych na pniu. W kompozycjach ogrodowych sprawdzą się choćby azalie, róże, a nawet bzy. Do bardzo atrakcyjnych zalicza się także szczepione na pniu krzewy iglaste, np. o pokroju zwisającym. Szczepione na pniu krzewy do małego ogrodu można sadzić nie tylko na rabatach, doskonale wyglądają w pojemnikach. Powinny to być jednak duże donice, które zagwarantują roślinom komfortowy rozwój.
Kolorowe krzewy do małego ogrodu
Jeśli chcemy uzyskać efekt powiększenia, dobrze jest do kompozycji roślinnych wybierać jasne sadzonki. Dotyczy to zarówno kwiatostanów, jak i koloru liści. Ciemniejsze barwy oraz o ciepłym odcieniu, będą przybliżały linię nasadzeń, natomiast efekt oddalenia uzyskamy sadząc odmiany w zimnych tonacjach. Taki efekt uzyskamy kupując rośliny szaro-zielone, niebieskie, fioletowe.
zdjęcia: AdobeStock