W KAŻDYM DOMU POWINNY ZNALEŹĆ SIĘ PODSTAWOWE NARZĘDZIA, KTÓRE USPRAWNIĄ BIEŻĄCE NAPRAWY. JEŚLI JEDNAK MAJSTERKOWANIE PRZERADZA SIĘ W HOBBY, TO DOMOWY WARSZTAT „ROZRASTA SIĘ”. JAK GO URZĄDZIĆ?
Dzisiaj majsterkowanie nie jest wyłącznie domeną mężczyzn. Majsterkują wszyscy! Nic dziwnego, własnoręcznie wykonany stolik, odnowiona komoda czy lampa są niepowtarzalne i cieszą najbardziej, a ponadto kilkugodzinna praca pozwala na oderwanie się od trudnej rzeczywistości. Niezależnie od tego, jaki rodzaj prac będziemy wykonywać, to zawsze powinna być ona przyjemnością. Dlatego też należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, a także zorganizować miejsce pracy.
DOBRY PLAN
Przede wszystkim warsztat powinien być funkcjonalny, musimy więc zadbać o dobrą organizację, a także bezpieczeństwo. Należy również zwrócić uwagę na estetykę, dlatego warto przemyśleć każdy element wyposażenia wnętrza. Warsztat możemy urządzić w garażu, piwnicy, na strychu, w szopie lub innym pomieszczeniu. Aby nie przeszkadzać pozostałym domownikom, możemy miejsce pracy wyciszyć, np. za pomocą paneli akustycznych. Zanim zaczniemy urządzać warsztat, dobrze zastanówmy się, jakie prace będziemy w nim przeprowadzać, jakie narzędzia będą nam potrzebne. Mało skomplikowane czynności będą potrzebowały innego wyposażania niż te wymagające, np. spawanie czy lutowanie. Chcąc uniknąć chaosu, naszkicujmy plan wnętrza i rozkład wszystkich maszyn oraz pozostałych elementów, np. półek z narzędziami czy blatu.
KOMFORTOWA PRACA
Blat roboczy jest niezbędnym elementem w każdym warsztacie majsterkowicza. To właśnie na nim wykonujemy większość prac, niejednokrotnie też tutaj będziemy kłaść ciężkie elementy, dlatego musi być on duży i solidny. Dobrze, gdy dodatkowo wyposażony jest w półki lub szuflady – pozwolą zachować porządek w narzędziach, a jednocześnie mieć najważniejsze rzeczy pod ręką podczas pracy. Najtrwalszy będzie stół metalowy. Możemy zdecydować się również na drewniany – lepiej wygląda, ale jest bardziej podatny na uszkodzenia i zużycie. Popularne są konstrukcje zbudowane z metalowych nóg i blatu wykonanego ze sklejki. Jeśli mamy mało miejsca, możemy zamontować opuszczany blat. Pamiętajmy, że stół powinien mieć odpowiednią wysokość. W zależności od wzrostu blat możemy umieścić na wysokości 90, a nawet 120 cm. Przy dłuższej pracy nieprawidłowo dobrana wysokość może być mocno odczuwalna. W przypadku wykonywania prac na siedząco należy zadbać o dobre, wygodne krzesło. Koniecznie z oparciem i podłokietnikami. Sprawdzi się fotel regulowanej wysokości, szczególnie gdy z warsztatu korzystają również inne osoby. Zadbajmy także o odpowiednie oświetlenie nie tylko blatu, ale całej powierzchni roboczej i półek z narzędziami. Dobrym pomysłem jest zamontowanie kilku źródeł światła, najlepiej zimnych, białych, ponieważ umożliwią one dostrzeżenie wszystkich detali. Na pewno w miejscu pracy powinna znaleźć się solidna lampa warsztatowa z regulowaną wysokością i kątem padania światła. Przymocujemy ją do ściany lub blatu roboczego. Półki możemy podświetlić np. listwami ledowymi lub reflektorami na szynach. Ważne jest również ogrzewanie, aby móc pracować zimą.
BEZPIECZNY WARSZTAT
Zadbajmy także o bezpieczny i łatwy dostęp do gniazdek elektrycznych. Sprawdzonym rozwiązaniem są gniazdka z osłonami, które ochronią je przed pyłem, kurzem czy odpryskami. Ważna jest również odpowiednia wentylacja. Jeśli w pomieszczeniu nie ma okien, a pracujemy z silnymi detergentami, lakierami czy farbami o intensywnym zapachu, to zamontujmy specjalny wywietrznik lub uchylajmy drzwi podczas pracy. W warsztacie majsterkowicza nie może zabraknąć również apteczki – w razie konieczności uzupełniajmy braki oraz wyrzucajmy przeterminowane leki. Dobrym pomysłem jest korzystanie z odzieży ochronnej – przydadzą się gogle, maseczki oraz mocne rękawice. W trosce o bezpieczeństwo innych osób odwiedzających warsztat, ostre narzędzia (np. piły) przechowujmy w zamkniętym futerale lub zamykanej szafce.
PODSTAWOWE NARZĘDZIA
Oczywiście dobór narzędzi i akcesoriów zależy od rodzaju wykonywanej pracy, jednak w każdym warsztacie powinny się znaleźć: śrubki, gwoździe, opaski zaciskowe, śrubokręty (najlepiej kupić cały zestaw wkrętaków lub jeden z wymiennymi grotami), młotek (w domowych pracach sprawdzi się młotek ślusarski z wygodną, stabilną rączką, młotek ciesielski zapewni precyzyjne wbijanie gwoździ), zestaw kluczy (na początek wystarczą płaskie, oczkowe i imbusowe), obcęgi (przetną druty i inne metalowe elementy, wyjmiemy z ich pomocą również gwoździe), dłuto i imadło (niezbędne, gdy pracujemy z drewnem), pędzle w różnych rozmiarach, pistolet do klejenia na gorąco, kleje do drewna, metalu i uniwersalny, nożyk, kombinerki, szpachelka, papier ścierny, miarka, poziomnica, a także kątownik. Oprócz tych wymienionych narzędzi warto zakupić jeszcze elektronarzędzia – wiertarkę, wkrętarkę i szlifierkę. Jeśli planujemy prace z drewnem, kupmy również pilarkę. W domowym pracach przydatna może być także spawarka lub lutownica.
WSZYSTKO NA MIEJSCU
Porządek to podstawa! Sprawdzonym rozwiązaniem jest wieszanie narzędzi na specjalnych półkach z hakami, tzw. tablicach narzędziowych. Możemy wykonać je samodzielnie lub kupić gotowe. Umieścimy na nich np. piłki, sekatory, śrubokręty, a także mniejsze elektronarzędzia. Niezbędne mogą okazać się regały. Możemy zdecydować się np. na modele drewniane, metalowe, z dużą ilością półek lub odporne na duże obciążenia. Drobne elementy, tj. gwoździe, taśmy i wkręty, przechowujemy np. w plastikowych pojemnikach czy słoikach. Ostre przedmioty i narzędzia dla bezpieczeństwa trzymamy w oryginalnych futerałach lub zamykanych szafach.