Kiedy remont domu dobiega końca, a na ścianach wysychają ostatnie pociągnięcia farby, przychodzi pora na montaż listew podłogowych. Zadanie to, mimo iż może brzmi nieco skomplikowanie, w rzeczywistości jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. W jaki sposób się za nie zabrać, aby zaoszczędzić sobie trudu i niepotrzebnych kosztów?
Listwy przypodłogowe – dlaczego warto je zamontować?
Listwa przypodłogowa to element pomieszczenia, który pozornie nie przykuwa większej uwagi domowników. Z tego względu mogłoby się wydawać, że nie odgrywa w nim większej roli, ograniczając się jedynie do funkcji dekoracyjnej czy wykończeniowej. Tymczasem rzeczywistość jest zgoła odmienna. Listwy przypodłogowe, stanowiąc niezastąpiony sposób połączenia podłogi ze ścianą, spełniają wiele istotnych zadań. Nie tylko zakrywają dylatacje i wszelkie remontowe niedociągnięcia, ale i pozwalają na estetyczne przeprowadzenie kabli, chroniąc je przed uszkodzeniem czy dostępem niepowołanych osób. Dodatkowo, mimo iż niepozorne, stanowią element dekoracyjny, subtelnie podkreślający styl i charakter wnętrza. Jak więc widać – powodów przemawiających za ich założeniem jest wiele. Jak zamontować listwy przypodłogowe w szybki i sprawny sposób?
Montaż listew przypodłogowych za pomocą kleju
Jednym z najczęstszych sposób przytwierdzenia listew do ściany jest użycie kleju montażowego. Jak zabrać się do tego zadania? Zanim przystąpisz do klejenia listew, upewnij się, że będą one pasowały do ściany. W tym celu przyłóż je do jej powierzchni i odpowiednio przytnij. Pamiętaj przy tym, aby na końcach listew przypodłogowych zostawić kilka milimetrów zapasu na narożniki. Kiedy już odpowiednio przygotujesz nakładki, możesz przystąpić do pracy. To, w jaki sposób tego dokonasz, powinno być uzależnione od jakości ścian w Twoim wnętrzu. Jeśli są one względnie równe, nałóż klej na listwę punktowo. W innym przypadku lepiej zrób to zygzakiem – w ten sposób mocniej zwiąże się on z podłożem. Po zaaplikowaniu kleju oraz wstępnej przymiarce, przyłóż listwę do ściany oraz dociśnij.
Co istotne – zwróć uwagę na rodzaj zakupionego kleju oraz dołączoną do niego instrukcję. Niektóre wymagają bowiem nakładania metodą transferową – a więc odklejenia przyłożonej dopiero co listwy od ściany, nałożenia kleju na gorąco i powtórnego dociśnięcia.
Sposób na listwy przypodłogowe – montaż za pomocą metalowych klamr
Alternatywą dla użycia kleju jest montaż listew przypodłogowych na specjalne klamry. W jaki sposób tego dokonać? Podobnie jak w przypadku klejenia, tak i tę metodę montażu należy zacząć od przymiarki i równego przycięcia listew. Kolejnym krokiem jest przymocowanie do ścian pojedynczych klamr, za pomocą specjalnych wkrętów i kołków rozporowych. Najlepiej, aby rozmieszczone były one w odległości ok. 40 – 50 cm od siebie oraz 5 – 10 cm od każdego narożnika. Na tak przygotowanej powierzchni możesz zamontować listwy przypodłogowe. W jaki sposób? Zależy, na jaki rodzaj klamr się zdecydowałeś. Jeśli wybrałeś plastikowe zaczepy, listwy załóż od góry, a następnie dociśnij do podłogi. W przypadku klamr metalowych, nakładkę do zamontowania ustaw na ich wysokości, a następnie mocno dopchnij do przodu.
Jak zamontować listwy przypodłogowe z użyciem magnesu?
Ciekawym sposobem przytwierdzenia listew przypodłogowych jest także innowacyjny, magnesowy system montażu. Na jakiej zasadzie on działa oraz jak skutecznie go zamontować? Niewątpliwie istotną zaletą tego typu instalacji jest możliwość wielokrotnego zakładania i zdejmowania listew przypodłogowych, bez naruszania żadnego elementu w pomieszczeniu. Dodatkowo założenie ich w ten sposób jest niezwykle łatwe i nie wymaga większego wysiłku. Aby tego dokonać wystarczy umieścić na ścianie magnesy, w odstępach ok. 50 – 55 cm. Na tak rozłożone podłoże należy umieścić listwę przypodłogową i gotowe.
Montaż listew przypodłogowych to stosunkowo proste zadanie. Aby jednak jeszcze bardziej je sobie ułatwić, warto przestrzegać powyższych wskazówek. Pozwolą one uniknąć wielu trudności i niepotrzebnego stresu.