Komfort życia buduje przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa mieszkańców oraz zgromadzonego dobytku materialnego. Liczy się również wygoda oraz zminimalizowanie wysiłku domowników, wkładanego w obsługę domu. Komfortowy dom – jaki powinien być?
Zarówno twórcy idei zrównoważonego rozwoju, jak i szeroko pojętej ekologii, wskazują na komfortowy dom, jako jeden z celów rozwoju współczesnej idei domu. Warto postawić sobie pytanie – jak pogodzić komfort korzystania z domu, z poszukiwaniami oszczędności energii oraz szeroko rozumianą ekologią, w tym z aspektem ochrony środowiska. Służy temu idea zrównoważonego budownictwa, dla której zaspokojenie potrzeb mieszkańców, jest równie ważne, jak cele ekonomiczne i środowiskowe. Kompromis pomiędzy tymi sprzecznymi interesami, pozwala wypracowywać rozwiązania, służące wszystkim opcjom.
Komfortowa wielkość domu
Zgodnie z oczekiwaniami inwestorów, przestrzeń mieszkalna domu powinna być na tyle duża, by zaspokoić ich potrzebę komfortu. Ta jednak jest bardzo indywidualna, zależy od wielkości rodziny, stylu życia, zainteresowań jej członków, czasami od miejsca zamieszkania. Poszukując jednak pewnego standardu komfortowego domu, na pewno możemy powiedzieć, że powinien on mieć w miarę obszerną strefę dzienną, prywatne pokoje dla każdego z domowników oraz taką liczbę łazienek, która zapewni bezkonfliktowe korzystanie z niej zarówno przez domowników, jak i gości. Myśląc o komforcie absolutnie nie możemy zapominać o strefie gospodarczej domu – tylko dobrze zaplanowana ułatwi nam bieżące życie i eksploatację domu. Ponadto posiadanie osobnych pomieszczeń gospodarczych sprawi, że inne pomieszczenia będą mogły być naprawdę komfortowe! Wygodna pralnia czy tzw. łazienka gospodarcza odciąży łazienki od prania i suszenia, spiżarnia zaś pozwoli kuchni być pomieszczeniem bardziej reprezentacyjnym i komfortowym. Schowki na sprzęt do sprzątania czy utrzymania ogrodu pozwolą uniknąć problemu z przechowywaniem odkurzacza czy wiadra z mopem. Jednak nadmierne rozbudowywanie powierzchni domu stoi w sprzeczności z ochroną środowiska oraz oszczędzaniem energii. Rozwiązaniem są dość obszerne domy, ale z minimalną liczbą ścian nośnych oraz ściany działowe, wybudowane z lekkich materiałów, np. płyt gipsowo-kartonowych. Taka konstrukcja pozwala obniżyć koszty budowy domu, a zarazem zaoszczędzić na ogrzewaniu. Rozwiązanie to przyczynia się do oszczędności budulca. Służy także oszczędnemu gospodarowaniu przestrzenią, mniejszemu zużyciu materiałów wykończeniowych, a równocześnie komfortowi mieszkańców. Komfortowi i jednocześnie ochronie środowiska oraz energii pomaga również otwarcie strefy dziennej – komfortowy dom energooszczędny ma kuchnię, salon, jadalnię oraz hol otwarte – pomieszczenia te tworzą przestrzeń bez podziałów. Służy ona większej integracji rodziny, swobodnemu przyjmowaniu gości. Ma też swoje atuty eksploatacyjne – otwartą przestrzeń łatwiej ogrzać, doświetlić światłem dziennym czy zapewnić swobodną cyrkulację powietrza. Oferta producentów wyposażenia odpowiada na tego typu rozwiązania przestrzenne. Lodówki i zmywarki są ciche, a zapachy gotowanych potraw i opary z aneksu kuchennego nie rozchodzą dzięki nowoczesnym okapom kuchennym – również cichym i o wysokiej wydajności.
Komfortowy dom – jak najmniej detali architektonicznych
Twórcy idei zrównoważonego budownictwa oraz wiele grup ekologicznych optują również za redukcją elementów architektonicznych na elewacji. Wykusze, ryzality, lukarny i inne detale postrzegane jako ozdobniki budujące klimat domu, są mało pożądane. Propozycją na rozwiązanie tego problemu jest wykańczanie elewacji domów materiałami dodającymi im urody. To np. drewno, klinkier, cegła licowa i kamień, proponowane dzisiaj w wielu gatunkach i wariantach. Przemyślany projekt z użyciem jednego z tych materiałów jedynie na fragmencie elewacji zaspokoi potrzebę urozmaicenia elewacji. Odpowiedzią na takie potrzeby inwestorów jest bardzo bogata oferta materiałów elewacyjnych. Są wśród nich również tańsze od kamienia, a budujące klimat w równie udanym stopniu co materiały naturalne np. zastępujące drewno deski kompozytowe czy elementy betonowe naśladujące naturalny kamień np. łupany piaskowiec czy wapień.
Więcej światła w komfortowym domu
O tym, że światło zarówno sztuczne, jak i naturalne odgrywa ogromną rolę w budowaniu poczucia komfortu mieszkańców, nie trzeba nikogo przekonywać. Światło naturalne dociera dziś do wnętrz przede wszystkim dzięki dużym przeszkleniom usytuowanym w taki sposób, aby jednocześnie w chłodne miesiące pozyskać jak najwięcej energii słonecznej. Przełomem w docieraniu światła słonecznego na poddasze okazały się okna dachowe – służą nie tylko pozyskiwaniu światła i energii, ale też upraszczają konstrukcję dachu, eliminując z niej pracochłonne i kosztowne lukarny. Po zmroku budujemy komfort, korzystając ze światła sztucznego, które jest znacznie tańsze w eksploatacji dzięki energooszczędnym źródłom światła, a zwłaszcza coraz bardziej powszechnym lampom LED.
Nowoczesność na wyciągnięcie ręki
Współczesne pojęcie komfortu postrzegane zarówno przez producentów, jak i wielu inwestorów, daleko wykracza poza zapewnienie wygody jego mieszkańców. Komfortowy dom wyposażony jest w instalacje inteligentne: oświetlenie włącza się samoczynnie np. dzięki inteligentnej instalacji lub czujnikowi ruchu, a gdy zaczyna padać deszcz, dzięki czujnikowi deszczu okna zamykają się same. Ogrzewanie można tak zaprogramować, aby dom nagrzewał się dopiero na nasz powrót z pracy, woda spłukuje toaletę bez naszej ingerencji, a odpowiednio zaprogramowany czajnik zagotuje dla nas wodę, zanim wstaniemy z łóżka. Te i wiele innych wyszukanych potrzeb możemy zaspokoić dzięki nowoczesnej automatyce oraz rozwiązaniom charakterystycznym dla tzw. domów inteligentnych.
Zdjęcia: Fotolia.com