Drzwi w innych kolorach niż białe i w barwach typowych dla drewna są dzisiaj na topie – dotyczy to nie tylko drzwi wewnętrznych, ale i wejściowych. To dobry sposób na zindywidualizowanie elewacji domów.
Kolorowe drzwi przełamują dotychczasowe schematy myślenia o elewacji i wnętrzach domów, które mówią, że tylko odcienie brązów, biel czy modny antracyt pasują do najczęściej wybieranych kolorów okien, dachów albo rynien. Jednak coraz częściej architekci i inwestorzy sięgają po żywe kolory drzwi wejściowych, które budzą dobre skojarzenia u domowników i gości, dodają elewacjom odrobiny ekstrawagancji, a także przyciągają spojrzenia przechodniów. Wprowadzenie mocnych akcentów kolorystycznych na elewacje jest również objawem przełamania mody na monochromatyczne minimalistyczne i w sumie chłodne w wyrazie fasady domów. Odejście od sprawdzonych, bezpiecznych kolorów jest możliwe również dzięki nowej ofercie rynkowej – niemal każdy producent drzwi zewnętrznych ma w swojej ofercie możliwość zakupu gotowych drzwi w nietypowym kolorze lub ich zamówienia.
Kolorowe drzwi zewnętrzne – materiały i kolory
Drzwi wejściowe w nietypowym kolorze mogą być wykonane z drewna, stali lub aluminium, PCW i kompozytów. Kolor uzyskiwany jest poprzez malowanie proszkowe, lakierowanie, pokrycie warstwą kolorowego akrylu, okleinowanie. Każda z tych technologii wykańczania powierzchni drzwi ma swoje ograniczenia – paleta barw może się więc znacząco różnić. Przemysł budowlany korzysta zazwyczaj z dwóch palet kolorystycznych RAL i NCS, ale producenci odwzorowują również kolory z palety Pantone, która wyznacza światowe trendy w przemyśle modowym. Niemal wszystkie kolory z palety RAL czy NCS uzyskamy w przypadku, gdy powierzchnia drzwi jest malowana proszkowo czy pokrywana warstwą akrylu. Mniejszy wybór kolorów jest w palecie wzorów drewnopodobnych – to zazwyczaj pastelowe kolory lazurowe (z widocznym rysunkiem drewna). Kolor można też połączyć z innymi nietypowymi efektami powierzchni – perłową, proszkową, metalizowaną, odblaskową, szczotkowaną itp. Warto też dodać, że jakość nowoczesnych drzwi kolorowych kupowanych u renomowanych producentów jest wysoka – są one odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, mają również doskonałe parametry termiczne, akustyczne i antywłamaniowe.
Jak dobrać kolorowe drzwi do elewacji domu
Przede wszystkim koloru nie musimy się bać. Do białego tynku pasuje praktycznie każdy kolor. Intensywne zielenie, czerwienie, kobaltowe i żółcienie wprowadzą nieco egzotyki na naszą posesję – przywiodą na myśl skojarzenia z krajobrazem architektonicznym Irlandii, Skandynawii czy Grecji. Szary tynk można ożywić zielonymi lub czerwonymi drzwiami – warto jednak do sklepu zabrać próbkę kolorystyczną z odcieniem tynku. Można też poszukać koloru z tej samej palety i wybrać drzwi grafitowe czy antracytowe, ale dobrze aby to był ten sam ciepły lub zimny odcień szarości. Do ceglanej elewacji w kolorze czerwonym czy melanżowym również będą pasowały drzwi w żywych barwach, ale można też skomponować taką elewację bardziej wyciszonym kolorem drzwi np. w pastelach. Przy doborze kolorów warto skorzystać z koła barw – kolor drzwi wybieramy wówczas z barw dopełniających leżących naprzeciwko barw podstawowych, które zastosowaliśmy na elewacji. Idąc tym tropem, do czerwonej cegły wybierzemy drzwi w odcieniu turkusowym lub zielonym. Można także posłużyć się kolorami z natury – zobaczmy, w jakim towarzystwie są czerwony, żółty, niebieski oraz zielony i na tej podstawie stwórzmy kolorystyczną kompozycję.
Drzwi kolorowe zewnętrzne – jak je zamówić
Możliwości produkcyjne renomowanych firm są bardzo szerokie, dlatego warto dowiedzieć się, jakie kolory i materiały są u nich dostępne. Wiele firm oferuje drzwi w palecie 20-50 kolorów i nie wymaga dopłat za żaden kolor ujęty w palecie RAL. Z dopłatą możemy się liczyć w w przypadku drzwi wejściowych w wersji dwukolorowej, np.zielone na zewnątrz, białe od środka oraz gdy skrzydło drzwi oraz ościeżnica będą w innych kolorach.
zdjęcie tytułowe: Hörmann