Kolory ścian w przedpokoju odgrywają ogromną rolę nie tylko w budowaniu klimatu tego pomieszczenia, są też środkiem komunikacji domowników z gośćmi. Kolory korytarza powinny też służyć wrażeniu czystości i uporządkowania tego miejsca, ważne też, by były praktyczne w utrzymaniu ścian w czystości. Jak pomalować przedpokój, by stał się pomieszczeniem atrakcyjnym i lubianym przez wszystkich?
Wpisz tutaj treść akapKolor ścian ma wielką siłę aranżacyjną, wpływa na odbiór przestrzeni, intensywność i barwę światła naturalnego i sztucznego oraz na nasze emocje. W takim miejscu jak przedpokój kolory mają duże znaczenie w budowaniu klimatu, jaki chcemy stworzyć na chwilę naszego powrotu do domu lub powitania gości. Kolory ścian mogą budować atmosferę domowego zacisza, tulącego azylu, ale też niespodzianki, zaskoczenia lub przeciwnie odpychać i zniechęcać do wizyty. Kolor ścian w przedpokoju nie powinien przytłaczać wchodzących ani zacieśniać przestrzeni. W miejscu, gdzie może być wiele przedmiotów – butów, odzieży, sprzętu sportowego, kolor ścian nie powinien wprowadzać dodatkowego czynnika powiększającego wrażenie chaosu. Wybierając kolory farb do przedpokoju, weźmy też pod uwagę kształt i wysokość pomieszczenia – kolor ścian ma ogromną siłę w kreowaniu proporcji pomieszczenia. Ponadto trzeba pamiętać o odpowiednim skomponowaniu kolorystyki korytarza ze światłem oraz barwą i fakturą materiałów użytych do wykończenia tego pomieszczenia. Jeśli kolorów ma być więcej niż jeden, kompozycja musi być bardzo dobrze przemyślana. Rynek oferuje dzisiaj ogromny wybór kolorowych farb do ścian i sufitów
Jak pomalować przedpokój – biel i kolory tłowe
Moda na biel, szarość, beż i inne tzw. kolory tłowe trwa już od wielu sezonów i nic nie wskazuje na to, by miała się skończyć. Jasne kolory powiększają optycznie przestrzeń, co w często niewielkim i niedoświetlonym światłem naturalnym przedpokoju ma ogromne znaczenie. Warto je zastosować, szczególnie w bardzo małym lub bardzo wąskim pomieszczeniu – przestrzeń wyda się wówczas optycznie szersza. Biel i rozbielone szarości wprowadzają też wrażenie czystości, porządku i elegancji. Pamiętajmy, że obuwie i odzież wierzchnia wprowadzają do przedpokoju rozmaitość barw, faktur i kształtów – kolory rozbielone są dla nich dobrym tłem, wiążą je w jedną całość, nie powodując dodatkowego wrażenia chaosu. Doskonale łączą się z materiałami takimi jak drewno czy okleiny drewnopochodne często stosowane do zabudowy meblowej. Jasny kolor ścian w przedpokoju będzie dobrym tłem zarówno do aranżacji minimalistycznej, jak i stylu eklektycznego, klasycznego czy rustykalnego. Do małych, wąskich lub niskich przedpokojów zastosujmy farby do ścian i sufitów z rozjaśniaczami optycznymi – powiększą one optycznie pomieszczenia. Odbijają nawet do dwóch razy więcej światła w porównaniu z tradycyjną farbą emulsyjną o analogicznym kolorze, odcieniu i intensywności. Powierzchnia pomalowana taką farbą pochłania zdecydowanie mniej światła, dzięki temu sprawia ono wrażenie jaśniejszego, a co za tym idzie przestronniejszego. Delikatne pastele również sprawdzą się w niewielkich przedpokojach.
Modne kolory ścian do przedpokoju – postawmy na efekt zaskoczenia
Wybierając intensywne kolory ścian do przedpokoju, bardzo dobrze przemyślmy zarówno sam kolor, jak i to, ile ścian powinien pokrywać. Na mocny kolor do przedpokoju możemy zdecydować się, gdy chcemy wyróżnić kolorem jedną ścianę. Można w ten sposób pomalować ścianę na wprost wejścia, ale pod warunkiem, że będą na niej wyeksponowane obrazy, efektowne kinkiety czy inne dekoracje. Ponadto pamiętajmy, że ciemny kolor przybliża, więc jeśli będzie to ściana w bliskiej odległości od drzwi wejściowych, może powstać wrażenie wpadania na ścianę. Kolorowa, duża i pusta płaszczyzna ściany przyciągnie uwagę, ale może być przytłaczająca. Lepiej wprowadzić ciemniejszy lub intensywny kolor na ścianie bocznej lub wyodrębnić za jego pomocą jakąś formę architektoniczną np. prostopadłościan z wbudowaną szafą czy siedziskiem. Szczególnie ciekawy efekt może przynieść pomalowanie ścian przedpokoju na kolor nasyconej zieleni – barwa ta wprowadzi akcent natury szczególnie, jeśli podbijemy go dekoracjami z roślin doniczkowych. Błękity i granaty wpuszczą nieco chłodu morskiej bryzy i bezkresu nieba. Mocna czerwień może być ryzykowna, jeśli nie mamy przemyślanych dekoracji i dodatków – sprawdzi się aranżacja klasyczna lub pałacowa, a są to style wymagające pod względem jakości materiałów i przedmiotów ozdobnych, tanie naśladownictwo grozi kiczem.
Jak pomalować przedpokój – jaki rodzaj farb zastosować
Ściany w przedpokoju są narażone na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne – niezależnie od koloru warto wybrać odpowiedni rodzaj farby. Wielu ekspertów radzi kupić nowoczesną farbę lateksową – wbrew nazwie tego typu farby nie zawierają w swoim składzie prawdziwego lateksu, a jedynie znacznie większą ilość żywic niż farby akrylowe – to właśnie one sprawiają, że powłoka powstała na pomalowanej powierzchni jest bardziej elastyczna, a w efekcie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, zmywanie i szorowanie. Farby lateksowe mają wysoką siłę krycia, doskonale maskują niedoskonałości powierzchni ścian. Dostępne są w matowym i satynowym efekcie wykończenia. Przedpokój możemy też pomalować farbą ceramiczną – dzięki połączeniu komponentów ceramicznych, żywic oraz pigmentów, powłoka malarska nie przyciąga kurzu i zanieczyszczeń, co zapobiega powstawaniu plam i gromadzeniu się zabrudzeń na powierzchni ściany. Farby ceramiczne mają najwyższą odporność na zmywanie i szorowanie oraz bardzo dużą trwałość powłoki i kolorów.