Uszkodzenie przedmiotów czy elementów dekoracyjnych nie musi kończyć ich użytkowania. Często wystarczy dobry klej błyskawiczny, żeby przywrócić im funkcjonalność i walory użytkowe. Konieczny jest jednak dobór właściwego kleju do zapotrzebowania i rodzaju łączonych materiałów. W ofercie klejów BOSTIK znajdują się produkty, które mogą przydać się w wielu sytuacjach awaryjnych w domu, samochodzie czy zakładzie pracy.
Dlaczego warto zaopatrzyć się w mocny klej do wszystkiego?
Pęknięte ucho kubka, zniszczona obudowa zabawki czy pęknięty haczyk na ubrania. Takie awarie są bardzo powszechne w każdym gospodarstwie domowym i zazwyczaj oznaczają dla przedmiotów prostą drogę na śmietnik. Tymczasem nie musi tak być. Rozwój technologii w zakresie chemii budowlanej doprowadził do stworzenia nowoczesnych klejów. Tylko czy warto naprawiać zniszczone elementy, skoro można kupić coś nowego?
Mocny klej do wszystkiego, który znajduje się w skrzynce narzędziowej, może być pomocny w nagłych sytuacjach, kiedy od szybkości usunięcia awarii zależy wygodne użytkowanie. Dlatego klej do tworzyw sztucznych może być pomocny do naprawy części obudowy sprzętów domowych, a inny klej sekundowy pomoże przy zniszczonym wieszaku czy kokpicie samochodowym.
Poza sytuacjami awaryjnymi korzystanie z kleju do wszystkiego można uznać również za zachowanie ekologiczne. Uszkodzony produkt nie trafi na śmietnik, dlatego nie będzie stanowił często uciążliwego wielomateriałowego odpadu. Poza tym odsunie się w czasie konieczność zakupu nowego, ponieważ klej błyskawiczny przywróci funkcjonalność akcesoriów. Zmniejszy się zatem produkcja i wykorzystywanie zasobów naturalnych. Właśnie popularyzacja takich zachowań to jeden z celów, jaki przyświeca firmie BOSTIK, producentowi klejów przemysłowych.
Kleje do plastiku - najpopularniejsze domowych naprawach
Nieostrożne użytkowanie lub zużycie materiału często prowadzą do pęknięcia obudowy w sprzętach domowych czy elementach wyposażenia. Trudno zliczyć wszystkie zagrożenia, jakimi poddawane są zabawki w pokoju dziecięcym. Jednak dobry klej do plastiku powinien poradzić sobie z większością uszkodzeń. Wystarczy wybrać jeden z produktów dostępnych w ofercie BOSTIK.
Przy naprawie obudowy z tworzywa sztucznego najlepiej sprawdza się FIX HARD PLASTIC. Wykonywane z jego pomocą klejenie plastiku przypomina nieco spawanie, ponieważ elementy stapiają się, tworząc bardzo solidne połączenie. Złącze jest odporne na gorącą wodę czy chemikalia, dlatego można rozszerzyć jego zastosowanie nawet o rury kanalizacyjne.
Wspomniany wcześniej produkt to tak zwany klej do twardego plastiku. Jednak od elementów z tworzywa sztucznego często wymaga się również elastyczności. W takich sytuacjach najlepiej zastosować FIX SOFT PLASTIC. Sprawdza się przy tak zwanym miękkim tworzywie sztucznym, a wiązanie pozostaje elastyczne. Gotowa powłoka jest przezroczysta, odporna na wilgoć, promienie słoneczne, a nawet kwasy czy zasady. Co ciekawe, klej może wiązać także pod wodą, co sprawdza się przy naprawie basenów ogrodowych, których nie trzeba opróżniać do naprawy.
Klej błyskawiczny - kiedy czas jest najważniejszy
Nie w każdej sytuacji mamy możliwość przez odpowiednio długi czas przytrzymywać i dociskać pęknięte elementy. Spora waga lub nietypowe pęknięcie sprawia, że każda sekunda dociskania do siebie klejonych materiałów niemiłosierni się dłuży. W sytuacjach, kiedy kluczowym czynnikiem jest czas i nie możemy sobie pozwolić na długotrwałe dociskanie elementów, warto sięgnąć po kleje błyskawiczne. Charakterystyczną cechą dla klejów błyskawicznych jest czas wiązania trwający kilka sekund. Wynika z tego druga cecha, czyli niewielkie jednorazowe opakowanie, które nie będzie nadawało się do ponownego użytku.
Sięgając do oferty BOSTIK, ponownie można wyróżnić dwa produkty. Pierwszym z nich jest jednoskładnikowy klej sekundowy cyjanoakrylowy SPEED GLUE LIQUID. Ten produkt sprawdza się głównie w pracach ręcznych i podczas samodzielnego tworzenia dekoracji. Klej łączy papier, skórę, gumę, a nawet ceramikę czy szkło. Klej nowej generacji FIX&GLUE ŻEL wyróżnia bardziej elastyczna spoina, która jest w stanie połączyć niemal każdy materiał.
Inne mocne kleje do wszystkiego przydatne w domu
W domu, miejscu pracy czy na wakacjach, awarii mogą ulegać także inne materiały, niekoniecznie tworzywo sztuczne. Długi spacer po górskich bezdrożach może sprawić, że potrzebny będzie klej do obuwia. FIX&GO to odpowiedź producenta na takie zapotrzebowanie. Jego receptura pozwala na naprawę butów, które będą wykorzystywane nawet bardzo intensywnie. Jest odporna na czynniki atmosferyczne i zachowuje elastyczność, co pozwala w pełni przywrócić sprawność obuwia.
Nieco inny preparat będzie potrzebny w czasie urządzania mieszkania lub naprawy jego wyposażenia. NEO FIX to jednoskładnikowy klej neoprenowy, który może zastąpić liczne akcesoria montażowe. Sprawdzi się w czasie montowania lekkich elementów wyposażenia, szafek, wieszaków czy dekoracji. Neoprenowy klej montażowy ma konsystencję ułatwiającą rozprowadzanie i nie spływa z powierzchni pionowych.
Kleje dwuskładnikowe, czyli pomocne żywice epoksydowe
Ostatnią grupę produktów stanowią dwuskładnikowe mieszaniny, w których za wiązanie odpowiada żywica epoksydowa. Materiał ten charakteryzuje się wysoką odpornością mechaniczną oraz możliwością wypełniania niewielkich ubytków w naprawianym materiale. Po utwardzeniu może być szlifowany i malowany. Klej epoksydowy uzyskuje swoje właściwości dopiero po dokładnym zmieszaniu składników we właściwych proporcjach.
W ofercie BOSTIK można znaleźć klej epoksydowy dwuskładnikowy EPOXY FIX RAPID TRANSPARENT. Ten preparat cechuje szybki czas wstępnego wiązania (5-10 min.) i ma bardzo uniwersalne zastosowanie. Można używać go do łączenia materiałów budowlanych, tworzyw sztucznych czy gumy. Przezroczysta powłoka i elastyczność masy sprawiają, że połączenie jest prawie niewidoczne.
Drugim typem produktu jest klej epoksydowy do metalu EPOXY FIX METAL , nazywany też płynnym metalem. Sprawdza się w czasie łączenia, naprawy i wyrównywania powierzchni wyrobów metalowych. Można stosować go przy pracach ze stopami metali oraz ich odlewami. Po związaniu masa utwardza się i można poddawać ją obróbce mechanicznej. Jest też odporna na uszkodzenia, wstrząsy, a nawet czynniki atmosferyczne.