Głośnikami nazywany przetworniki, zamieniające prąd elektryczny w fale akustyczne, które odbieramy jako dźwięki. Korzystamy z nich podczas słuchania muzyki, oglądania filmów lub odtwarzania prezentacji. Niezależnie od tego, z czego skonstruowany jest zestaw nagłośnieniowy, ile ma kolumn i jakie dodatkowe elementy się w nim znajdują, będą w nim występowały przewody głośnikowe. Choć dla większości użytkowników wydają się nieistotnym elementem, mogą mieć spore znaczenie dla jakości odtwarzanego dźwięku.
Grubość kabla głośnikowego
Największym problemem z doborem kabli głośnikowych jest to, że wszystkie przewodzą prąd elektryczny. W związku z tym już po podłączeniu słychać dźwięki płynące z głośników. Tymczasem niewiele osób zwraca uwagę na to, że rodzaj przewodów elektrycznych wpływa na jakość dźwięku audio, jego dynamikę i barwę.
W takim razie jak wybrać kabel głośnikowy, żeby uzyskać najlepszą jakość dźwięku? Najlepiej zacząć od grubości przewodu. Ten parametr zależy przede wszystkim od mocy prądu, jaki będzie przepływał przez przewód. Ta z kolei pobierana jest właściwie do mocy głośników. Grubszy przewód stawia mniejszy opór prądowy i ma większą wytrzymałość prądową. Podczas wyboru przewodów ich grubość dobiera się według następujących zależności:
Kable głośnikowe - parametry przewodnika i izolatora
Jak w przypadku wszystkich przewodów elektrycznych, w kablach głośnikowych również rodzaj przewodnika ma znaczenie dla całej instalacji. Wybierając przewody, warto pominąć te w najniższych cenach, ponieważ może ona wynikać z gorszej jakości materiału. Słabszy stop miedzi sprawia, że nawet kable głośnikowe o sporej grubości mogą powodować spory opór. Dlatego dźwięk będzie mało wyrazisty, a kable mogą szybko się nagrzewać.
Jak wybrać dobrej jakości kable głośnikowe. Parametry przewodzenia są na najwyższym poziomie przy przewodach wykonanych z miedzi beztlenowej. Taka miedź wykazuje się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne w wyniku załamania, czy zagięcia przewodu. Za najlepszy materiał do przenoszenia dźwięku uważana jest miedź posrebrzana, która wykorzystywana jest w dobrej jakości przewodach głośnikowych. Dodatkowo stosowane są przewody srebrne, a także złote, jednak ich cena jest zbyt wysoka na domowe instalacje.
Spory wpływ na jakość dźwięku ma osłona, w jakiej znajdują się przewody. Powszechnie stosowana jest izolacja z PCV. Ten materiał jest łatwo dostępny i stosunkowo tani. Jednak przy przewodach głośnikowych znacznie lepszy wpływ na jakość dźwięku mają izolacje polietylenowe. Część z producentów dostrzega nawet zależności pomiędzy rodzajem przewodnika, a izolacji i ich wpływ na jakość dźwięku. Takie niuanse są jednak niemal niedostrzegalne przez użytkowników domowych.
Właściwa długość przewodów głośnikowych
Sam wybór przewodów nie wystarczy, żeby cieszyć się dobrej jakości dźwiękiem. Ważna jest także długość przewodu, łączącego nadajnik z głośnikami. Jakie kable głośnikowe są odpowiednie? Przyjmuje się, że krótsze przewody dają mniejszy opór, co wpływa na lepszą jakość dźwięku. Jednocześnie nie należy stosować bardzo krótkich kabli, ponieważ nie pozwala to wygodnie ustawić kolumn w odpowiednich miejscach i pod właściwym kątem. Dodatkowo każde poruszenie kompletu może spowodować upadek kolumny. Dlatego długość przewodów należy dobrać w taki sposób, żeby głośniki stały dokładnie w wybranym miejscu. Kabel powinien mieć także odrobinę luzu, jednak lepiej unikać pozostawienia wielu zwojów nadwyżki.
Nie zawsze standardowe przewody do głośników pozwalają uzyskać satysfakcjonujący dźwięk. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy na nie skazani. Dobrej jakości kolumny o większej mocy nie mają na stałe zamocowanych przewodów, a odłączenie ich jest bardzo proste. Także montaż końcówek nie sprawi problemu i nie będzie wymagał specjalistycznych narzędzi. Dlatego warto spróbować dokonać zmiany dla uzyskania dobrego efektu i nowych doznań.