Szczególne właściwości płyt gipsowo-włóknowych fermacell, wynikające z użytych do ich produkcji materiałów, a także sposobu ich obróbki, sprawiają, że są one idealne do ekonomicznej suchej zabudowy. Ich zalety powodują, iż znajdują zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków oraz przy wykańczaniu podłóg, sufitów czy też poddaszy.
Budynki komercyjne i publiczne, ale także domy jednorodzinne, często są narażone na obciążenia związane z ich intensywnym użytkowaniem. Znakomitym rozwiązaniem w takich przypadkach będzie zastosowanie płyt gipsowo-włóknowych fermacell. Ich homogeniczna struktura sprawia, że są one odporne na ogromne obciążenia mechaniczne i niesamowicie stabilne. Dzięki temu rozwiązania oferowane przez fermacell są w stanie sprostać nawet najtrudniejszym wymaganiom użytkowym i obciążeniowym.
W przypadku tradycyjnych płyt g-k, aby osiągnąć wysoką wytrzymałość, bardzo często należy zastosować przynajmniej dwie warstwy płyt. Natomiast systemy suchej zabudowy fermacell pozwalają zazwyczaj w tym samym miejscu na stosowanie jednej warstwy zamiast dwóch. Pozwala to na ekonomiczne rozwiązania budowlane oraz znaczne skrócenie czasu robót wykonawczych.
Płyty gipsowo-włóknowe osiągają swą sprawdzoną jakość dzięki kompleksowej koncepcji, która rozpoczyna się już w procesie produkcji. Płyty gipsowo-włóknowe fermacell składają się z gipsu i włókien celulozy, które stanowią zbrojenie na wskroś, co wpływa na ogromną stabilność płyt. Dzięki temu płyty g-w świetnie radzą sobie ze wszelkimi oddziaływaniami mechanicznymi: obciążenia konsolowe (wiszące szafy, grzejniki), obciążenia liniowe (poręcze), czy różnego rodzaju uderzenia (stuknięcia piłką czy przewróconych mebli). Największym wyzwaniem dla lekkich ścian działowych i przedścianek, znajdujących się np. w domowych bądź publicznych ciągach komunikacyjnych, są obciążenia spowodowane lekkimi i mocnymi uderzeniami o dużej częstotliwości. W takich wymagających warunkach również kapitalnie sprawdzają się płyty gipsowo-włóknowe fermacell. Tradycyjne materiały okładzinowe często nie zapewniają odpowiedniej ochrony i z tego powodu szybko ulegają zniszczeniom. Natomiast płyty zbrojone włóknem na wskroś są trwałe, stabilne i znacznie odporniejsze, dzięki czemu ewentualne uszkodzenia są niewielkie i bardzo łatwo naprawialne.
Oprócz tego jedna warstwa płyt fermacell w zupełności wystarczy, aby w łazienkach i kuchniach bez obaw można było przyklejać na nich okładziny ceramiczne. Oprócz odpowiedniej wytrzymałości, dzięki swojej strukturze, płyty te zapewnią również odpowiednią ochronę przeciwwilgociową.
Podsumujmy. Ogromną zaletą systemów fermacell jest możliwość zastosowania jednej warstwy płyty zamiast dwóch warstw. Płyty gipsowo-włóknowe z jednej strony zapewnią wysoką odporność na wszelkiego rodzaju obciążenia i wytrzymałość na uderzenia (np. piłką), a z drugiej strony zagwarantują łatwy montaż oraz doskonałą izolację akustyczną i przeciwwilgociową. Ponadto dzięki płytom fermacell zbudujemy ekonomiczne konstrukcje z doskonałym mikroklimatem.