Jakie zrobić podpłytkowe uszczelnienie w nowoczesnej łazience?

Nowoczesna łazienka staje się miejscem wydłużonego wypoczynku po trudach dnia. Dlatego też jej wygląd ma ogromne znaczenie. Producenci płytek i armatury łazienkowej próbują dopasować swoją ofertę do nowych potrzeb użytkowników łazienek, oferując im płytki wielkoformatowe, bezprogowe brodziki i armatury z regulacją strumienia wody. Konsekwencją tego są z kolei rosnące wymagania co do długowieczności i niezawodności zespolonych uszczelnień podpłytkowych. Rozwiązaniem, które spełnia te oczekiwania jest elastyczna powłoka uszczelniająca na bazie żywicy akrylowej, tzw. „folia w płynie”.

PCI Polska

ZALETY USZCZELNIENIA „FOLIĄ W PŁYNIE”

+ Gotowa do użycia.
+ Na rynku są producenci, którzy mają folię dostępną w dwóch kontrastowych kolorach – szarym i białym – w celu łatwej optycznej kontroli pokrycia izolowanej powierzchni.
+ Biały kolor drugiej warstwy zapobiega negatywnym efektom kolorystycznym w przypadku okładzin przezroczystych, np. mozaiki lub płytek szklanych.
+ Bardzo wysoka elastyczność – mostkuje ewentualne wtórne rysy w podłożu.
+ Brak rozpuszczalników czy innych substancji toksycznych – produkt ekologiczny, przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla zdrowia zarówno wykonawcy uszczelnienia jak i użytkownika.
+ Minimalizacja odpadów dzięki optymalnemu zróżnicowaniu wielkości opakowań.
+ Bardzo szybki czas schnięcia. Najlepsze dostępne na rynku „folie w płynie” w temperaturze pokojowej (ok. +20oC) już po 1 godzinie od nałożenia pierwszej warstwy pozwalają na nakładanie drugiej warstwy, a po kolejnych 2 godzinach druga warstwa nadaje się do przyklejania płytek. Jakość potwierdzona niezależnymi polskimi i zagranicznymi aprobatami i świadectwami.

System łazienkowy PCI Polska

PEWNA, SZYBKA I ELASTYCZNA PRACA W SYSTEMIE

Na rynku dostępne są profesjonalne systemy chemii budowlanej dopasowane do siebie, które razem tworzą niezawodny system. Oprócz samej „folii w płynie” należy tu wymienić różnego rodzaju grunty, zapewniające bezpieczne i szybkie zagruntowanie dowolnego rodzaju podłoża. Ponadto w skład systemu wchodzą taśmy, narożniki i manszety, chroniące skutecznie przed wilgocią newralgiczne miejsca (np. przejścia instalacyjne) i stanowiące idealne podłoże dla okładziny płytkowej.

Gruntowanie powierzchni

SYSTEM ŁAZIENKOWY KROK PO KROKU

1. Gruntowanie
Podłoże musi być suche, mocne, czyste i pozbawione warstw zmniejszających przyczepność. Na podłoża chłonne najlepiej nadaje się grunt akrylowy, który na podłożach cementowych i cementowo- -wapiennych należy rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1 do 1:2. Podłoża gipsowe i płyty kartonowo-gipsowe gruntuje się bez rozcieńczania.

Uszczelnienie narożników, połączeń i przejść instalacyjnych

2. Uszczelnienie narożników, połączeń i przejść instalacyjnych
W narożach ściana/ściana i ściana/posadzka należy przy użyciu „folii w płynie” wkleić specjalne taśmy uszczelniające. Natomiast przejścia króćców rur wodociągowych uszczelnić trzeba małymi.

Pierwsza warstwa uszczelnienia

3. Pierwsza warstwa uszczelnienia
Przy pomocy wałka lub pędzla nanieść na całą przeznaczoną do zaizolowania powierzchnię pierwszą warstwę uszczelnienia (szarą). Nałożona warstwa powinna być możliwie jak najcieńsza, ale musi całkowicie kryć powierzchnię (kolor podłoża nie powinien przez nią prześwitywać). Orientacyjne zużycie: 550–600 g/m2.

Druga warstwa uszczelnienia

4. Druga warstwa uszczelnienia
Już po godzinie można położyć drugą warstwę (białą). Należy nią pokryć także krawędzie wbudowanych w uszczelnienie taśm i manszet. Po całkowitym wyschnięciu uszczelnienia można zamontować wanny i brodziki. Po ok. 1–2 godzinach od nałożenia drugiej warstwy „folii w płynie” można przystąpić do wyklejania płytek. Zużycie produktu w drugiej warstwie to także ok. 550–600 g/m2.

5. Wyklejanie płytek 
Zależnie od formatu i materiału, z którego wykonano płytki, zaleca się użycie do ich przyklejenia odpowiedniego kleju (zazwyczaj cementowego).

6. Fugowanie 
Po wyschnięciu kleju można przystąpić do fugowania płytek odpowiednią do ich rodzaju zaprawą fugową.

7. Uszczelnienie elastyczne 
W wewnętrznych narożach ścian, na styku ścian i posadzki, przy przejściach instalacyjnych oraz w miejscu styku okładziny płytkowej ze stolarką i wbudowanymi elementami wyposażenia, należy wykonać spoinowanie elastyczne uszczelniaczem silikonowym.

PCI Polska

CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY WYBORZE PRODUKTU 

– elastycznością, 
– zdolnością do mostkowania rys, 
– szybkością wysychania, 
– zużyciem materiału. 

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY 

+ źle przygotowane i zanieczyszczone podłoże, 
+ brak gruntowania podłoża, 
+ kontynuacja prac przed całkowitym wyschnięciem, 
+ niestosowanie taśm i manszet uszczelniających.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.