Jakie narzędzia ręczne powinniśmy mieć zawsze pod ręką?

Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem czy fachowcem z wieloletnim stażem, podstawowe narzędzia ręczne przydadzą się każdemu majsterkowiczowi. Warto zgromadzić je w domowej skrzynce z narzędziami, by być gotowym zarówno na drobne naprawy, jak i większy remont.

KOELNER - narzędzia

Podstawowe narzędzia ręczne są niezbędne nie tylko na placu budowy, ale także w każdym domu czy warsztacie. To nieoceniona pomoc podczas wykonywania dowolnych prac budowlanych, naprawiania lub zapobieganiu usterkom. Przy zakupie, warto zwrócić uwagę na wysoką jakość narzędzi, ich bezpieczeństwo, ergonomię i trwałość. Kierując się tymi zasadami, zakupione przez nas narzędzia z podstawowego zakresu mogą nam służyć długie lata. Wiele osób zastanawia się, czy bardziej opłacalny i komfortowy jest zakup gotowego zestawu narzędzi czy samodzielne skompletowanie potrzebnego asortymentu. Dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w pracach budowlanych, lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup całego zestawu – z reguły są one dobrane tak, by zaspokajały najważniejsze potrzeby, a przy tym są zwykle tańsze niż narzędzia kompletowane pojedynczo. Z kolei, bardziej zaawansowani majsterkowicze wiedzą, z jakich narzędzi korzystają najczęściej i z jakimi pracuje im się najlepiej – i im doradzałbym samodzielne skompletowanie swojego zestawu.

KOELNER - narzędzia

MŁOTKI I WKRĘTAKI

Podstawowymi narzędziami ręcznymi są bez wątpienia młotki i wkrętaki, zwane potocznie śrubokrętami, bez których wykonanie prac montażowych czy konstrukcyjnych po prostu nie byłoby możliwe. Na rynku możemy się spotkać z wieloma rodzajami młotków, np. ślusarskimi, ciesielskimi, murarskimi, kamieniarskimi, dwuelementowymi bądź z obuchem zespolonym z trzonkiem. Jednym z produktów najczęściej wybieranych przez fachowców jest młotek ciesielski monoblock przeznaczony do prac dekarskich i ciesielskich, szybkiego wbijania i wyciągania gwoździ, kucia oraz podważania elementów na zasadzie dźwigni. To dość uniwersalne narzędzie, które warto od razu kupić w dwóch egzemplarzach – lżejszym i cięższym. Różnica wagowa między nimi powinna być faktycznie zauważalna tak, by móc dobrać młotek do rodzaju pracy i szybko widzieć jej efekty.

Wkrętaki dzieli się, z uwagi na kształt końcówki roboczej, na płaskie, krzyżowe PH i PZ (najczęściej wykorzystywane, gdyż pasują do najpopularniejszego rodzaju nacięć na wkrętach), Torx (do nacięć w formie sześcioramiennej gwiazdy) i sześciokątne (nasadowe lub imbusowe). Do drobnych napraw domowych wystarczą po 2–3 rozmiary klasycznych wkrętaków uniwersalnych. Planując bardziej zaawansowane przeróbki, warto zainwestować w ręczny wkrętak z wymiennymi bitami – dzięki możliwości dobrania jego końcówki roboczej do zadania, jest to wielofunkcyjne narzędzie, pozwalające zaoszczędzić miejsce w skrzynce narzędziowej. Wybierając wkrętak, trzeba zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonany jest grot – najlepiej by była to wysokiej jakości stal hartowana. Zwróćmy także uwagę na rękojeść, czy ma ergonomiczny kształt i czy jest wykonana z wytrzymałego tworzywa.

KOELNER - narzędzia

KLUCZE I SZCZYPCE

W każdym domu powinien się znaleźć sprawny klucz nastawny do napraw hydraulicznych. Z kolei, aby odpowiednio dokręcić lub odkręcić śruby, niezbędny będzie klucz metryczny – na domowe potrzeby w zupełności wystarczy ten z zakresu 8–13mm lub klucz płasko -oczkowy. Jeśli planujemy prace w miejscach trudno dostępnych, gdzie nie będzie miejsc na swobodne manewrowanie kluczem, wybierzmy klucz z grzechotką – dysponując nim, nawet przy minimalnych ruchach, będziemy w stanie odkręcić lub zakręcić nakrętkę o kilka stopni. Do wyciągania gwoździ, gięcia blachy, ale też do modelowania czy przycięcia drutu przydadzą się szczypce uniwersalne, czyli popularne kombinerki. To narzędzie narażone na szybkie zużycie – jeśli więc nie chcemy ryzykować, że szczęki wyszczerbią nam się po kilku użyciach, zwróćmy uwagę na materiał z jakiego są wykonane i wzmocnienia, jakim zostały poddane ich krawędzie tnące. Dla komfortu pracy wybierzmy narzędzie o odpowiedniej dla nas długości i uchwytach z powłoką antypoślizgową.

KOELNER - narzędzia

NARZĘDZIA ELEKTROTECHNICZNE

Zanim podejmiemy się jakichkolwiek prac przy instalacji elektrycznej, powinniśmy skompletować narzędzia elektrotechniczne. Do prac pod napięciem przeznaczone są wyłącznie narzędzia oznaczone symbolem VDE, które zwyczajowo zwyczajowo są wyróżnione kolorem żółtym, choć nie jest to wymóg formalny. Podstawowym narzędziem z tego segmentu jest oczywiście próbnik (tester) elektryczny, z którego pomocą jesteśmy w stanie stwierdzić, czy w przewodzie płynie prąd. Niekiedy próbnik jest już zintegrowany z odpowiednio zaizolowanym wkrętakiem – jednak doradzałbym zakup tych narzędzi osobno. Testery są na tyle delikatne, że w przypadku używania ich jako wkrętaka mogą ulec stosunkowo szybkiemu uszkodzeniu. Dobre wkrętaki dla elektryków powinny mieć grot wtopiony w rękojeść i charakteryzować się izolacyjnością na poziomie 1000 V. Na rynku dostępnych jest także wiele rodzajów szczypiec elektrycznych: szczypce boczne tnące, ściągacze do izolacji, szczypce zaciskowe czy odgięte, których wybór zależy bezpośrednio od zadania, jakie przed nami stoi. Zawsze jednak trzeba zwrócić uwagę na parametry izolacyjności, ergonomię rękojeści i jakość materiałów użytych do ich produkcji.

KOELNER - narzędzia


NARZĘDZIA POMIAROWE

Zarówno majsterkowicze, jak i profesjonaliści chcą wykonywać swoją pracę jak najbardziej dokładnie. W przypadku wykonywania jakichkolwiek prac budowlanych, nawet milimetrowa dokładność potrafi mieć kolosalne znaczenie. Dlatego warto w domowym warsztacie posiadać kilka narzędzi pomiarowych, w skład których wchodzą m.in. miary zwijane bądź składane i poziomnice. Miary to wysokiej jakości przyrządy charakteryzujące się precyzją (spełniają wymogi norm UE wg I klasy dokładności, gdzie błąd pomiarowy może wynosić maksymalnie zaledwie 0,3 mm na 2 m). W przypadku poziomnic istotną cechą jest waga profilu, czyli grubość ścianek narzędzia – na rynku dostępne są takie, które mają 1,8 mm ściankę dolną i górną oraz 1,3 mm grubości ścianki boczne. Podobne warunki posiadają produkty z kategorii narzędzi budowlanych, spełniających funkcję pomiaru, czyli kątownice. W ich przypadku, poza dokładnością, ważna jest także zapewniająca trwałość konstrukcja: poprzecznie łączone ramiona sprawiają, że całość jest odpowiednio sztywna i dzięki temu stabilna i wytrzymała.

KOELNER - narzędzia


AKCESORIA DODATKOWE

Bez względu na typ wykonywanych prac montażowych, do wyposażenia domowego warsztatu warto dołożyć jeszcze narzędzia murarskie i glazurnicze (szpachla, kielnia, pace itp.), pistolet do klejenia na gorąco i wkłady klejowe w sztyftach, a także wzmocnioną taśmę montażową. Warto też zainwestować w niedużą szczotkę drucianą z mosiądzu i ze stali, zszywacz, przenośne imadełka czy nitownice ręczne. Wspomniane narzędzia nie zawsze traktowane są jako niezastąpiony asortyment dla majsterkowiczów, jednak ułatwiają wykonanie wielu prac domowych. Od narzędzi podstawowych takich, jak młotki ciesielskie i murarskie, przez miary i narzędzia budowlane, aż po przemyślany system przechowywania i transportu narzędzi – we wszystkich tych kategoriach produkty powinny cechować się najwyższą jakością wykonania, idącą w parze z optymalną ceną.


BŁĘDY PRZY WYBORZE I UŻYTKOWANIU

+ kierowanie się tylko ceną, a nie jakością produktu – z reguły jakość użytych materiałów oraz sposób i dokładność ich połączenia przekłada się na wyższą cenę narzędzi. Nie warto redukować kosztów na siłę; pamiętajmy, że bezpieczeństwo, ergonomia, a także żywotność używanych narzędzi będzie miała dla nas w dłuższej perspektywie znaczenie większe, niż chwilowe oszczędności,
+ niewłaściwie dobrany produkt do rodzaju wykonywanej pracy, np. źle dobrany rodzaj wkrętaka do gniazda wkręta. Najczęściej mylone są PH z PZ – niewłaściwie dobrana końcówka „przeskakuje” i wyrabia gniazdo wkręta,
+ brak dbałości o narzędzia – należy zwrócić uwagę zarówno na właściwe czyszczenie (błędem jest mycie elementów stalowych wodą zamiast specjalnymi środkami konserwująco-czyszczącymi) jak i przechowywanie narzędzi w suchym miejscu (wilgoć szkodzi ich stalowym i drewnianym elementom),
+ brak ostrzenia narzędzi służących do obróbki drewna, np. piły.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Rawlplug S.A. Rawlplug S.A.