Płyty g-k są łatwe w montażu, nie wymagają wyszukanych umiejętności wykonawczych. Obróbkę płyt, wykonanie zabudowy oraz jej wykończenie można wykonać bez pomocy fachowca, ale trzeba dysponować odpowiednim sprzętem. W jakie narzędzia do płyt g-k, warto się zaopatrzyć przed rozpoczęciem prac?
Płyty gk, popularnie zwane regipsami, to bardzo popularny materiał stosowany w budownictwie – wykonuje się z nich ściany działowe, sufity podwieszane, https://mrowka.com.pl/produkty/wykonczenie-sufity-podwieszanezabudowę skosów poddasza, a także osłony instalacji i obudowy różnego rodzaju sprzętów. Narzędzia do płyt g-k nie należą do wysoko wyspecjalizowanego sprzętu, do niewielkich prac mogą wystarczyć te, które powinniśmy mieć w domowym warsztacie. Jednak na wyposażeniu ekip wykonawczych coraz częściej znajdują się bardziej zaawansowane narzędzia do gk. W przypadku większego zakresu prac, na przykład gdy z płyt gk wykonuje się wielkopowierzchniowe sufity podwieszane, niezbędne mogą być profesjonalne narzędzia do regipsów oraz specjalistyczne podnośniki do płyt.
Grupy narzędzi do płyt gk
Płyty gipsowo-kartonowe kupuje się w dużych elementach, które przycina się do pożądanych wymiarów najczęściej dopiero na miejscu budowy czy remontu. Już sam transport dużych i dość ciężkich elementów może wymagać wsparcia – przydatne mogą być uchwyty do noszenia płyt. Przycinanie to drugi moment, w którym niezbędne będą narzędzia do płyt gk. Z odpowiednio przyciętych elementów budujemy ściany lub wybrany rodzaj zabudowy. Podczas mocowania konstrukcji z płyt niezbędne są narzędzia mocujące. Miejsca styków między płytami muszą być odpowiednio wykończone – to etap, w którym niezbędne będzie nie tylko zastosowanie odpowiednich materiałów do wykonywania spoin, ale też narzędzia do szpachlowania płyt gipsowo kartonowych. W następnej kolejności niezbędne będą narzędzia do szlifowania płyt.
Narzędzia do cięcia płyt z kartongipsu
Zwykłe płyty gipsowo-kartonowe najczęściej tnie się nożem, przesuwając go wzdłuż stalowej przykładnicy. Do wycinania otworów w płytach gk można użyć specjalnej piły wykonanej ze stali hartowanej i wyposażonej w solidne, trwałe zęby. Dwustronne ostrze ułatwia precyzyjne wykonanie otworu. Cyrkiel do wycinania otworów w płytach kartonowo-gipsowych to idealne narzędzie dla elektryków, monterów i instalatorów – ułatwia szybkie i bezproblemowe wycięcie otworu instalacyjnego w ścianie z płyt g-k. W wykonywaniu otworów pod puszki rozdzielcze, próżniowe oraz gniazda elektryczne pomogą specjalne otwornice.
Warto też sięgnąć po specjalny nóż do płyt kartonowo – gipsowych z metalowym korpusem, który wyposażony jest w wysuwaną miarę z blokadą i ogranicznikiem do szybkiego cięcia równoległego. Nóż pozwala na odcięcie formatki o określonej szerokości bez wstępnego pomiaru i trasowania. Warto sprawdzić, czy nóż ma konstrukcję ułatwiającą wykonywanie cięć o dowolnych kształtach, nawet po okręgu. Płyty gk o większej twardości rekomendowane do zastosowań, w których ważna jest większa odporność konstrukcji na uderzenia, mogą wymagać specjalnego narzędzia o dużej wytrzymałości noży tnących. Do cięcia pasków z płyt gipsowo-kartonowych służy nóż krążkowy. Za pomocą tego narzędzia można sprawnie odciąć nawet wąski pasek z płyty g-k. o szerokości od 1 do 12 cm. Dzięki narzędziu odcinanie pasków jest bardzo proste. Wystarczy tylko ustawić szerokość cięcia, przeciągnąć nóż po brzegu i odłamać odcięty kawałek płyty. Przykładnica zintegrowana z mechanizmem do cięcia płyt to narzędzie do płyt gk z rodzaju 3 w 1 – służy do nacinania, przełamywania i cięcia płyt. Sprzęt ten znacznie ułatwia cięcie i oszczędza czas poświęcany na wielokrotne przesuwanie, obracanie i ustawianie nieporęcznych płyt gk, co stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie w przypadku, gdy podczas budowy ściany pracujemy bez pomocników. Można też kupić nóż magnetyczny do jednoczesnego obustronnego cięcia płyt gipsowo-kartonowych.
Narzędzia do płyt gk przydatne przy montażu
Narzędzia do karton gipsu niezbędne są także na etapie wykonywania ścian oraz innych konstrukcji z płyt. Przydatny do wytyczania linii wzdłuż której budowany będzie ruszt nośny pod okładzinę z płyt gk, będzie sznur traserski. Zaciskarka ułatwi precyzyjne łączenie profili bez użycia wkrętów. Niektóre z narzędzi do płyt gk mogą być przydatne szczególne wtedy, gdy montaż z płyt wykonywany jest przez jedną osobę. Do wstępnej stabilizacji płyt gk podczas montażu zabudowy przyda się podpórka - statyw do płyt gipsowych. Ten teleskopowy sprzęt ułatwia kilka czynności: pozycjonowanie, przytrzymywanie oraz mocowanie płyt przy ich samodzielnym montażu na sufitach lub skosach. Wygodny, łatwy i pewny montaż płyt z karton-gipsu na ścianach, sufitach i w szczególności w miejscach pochyłych takich jak skosy ułatwią specjalne zestawy mocujące – po przykręceniu płyt wkrętami, klamry i krzyżaki mocujące są wyjmowane i mogą być użyte do instalacji kolejnych płyt. Wkrętarka to praktyczne narzędzie przeznaczone do wkręcania i wykręcania śrub podczas montażu płyt kartonowo-gipsowych Może być samodzielnym sprzętem lub nakładką montowaną na wiertarce. Wbudowany magazynek ze śrubami pozwala na ich szybkie i seryjne podawanie to sposób na mocowanie regipsów do ścian, bez konieczności rozrabiania kleju lub ręcznego przybijania płyt za pomocą młotka.
Narzędzia do spoinowania i szpachlowania płyt g-k
Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych wymaga odpowiedniego wykończenia. Spoinowanie płyt g-k musi jednak przebiegać według ściśle określonych zasad – tylko wówczas możemy liczyć na efektowne i trwałe wykończenia powierzchni. Potrzebne nam więc będą narzędzia do spoinowania, czyli wypełniania połączeń między płytami. Tzw. spoiner ułatwia oraz przyspiesza wykonywanie solidnych łączeń płyt gipsowo-kartonowych, także na skosach oraz sufitach. Profesjonalne urządzenie umożliwia łatwą aplikację taśmy spoinowej, gruntując ją jednocześnie masą szpachlową. Oznacza to, że jednocześnie wykonujemy aż dwie czynności – spoinowanie i szpachlowanie, oszczędzając przy tym mnóstwo czasu. Działanie tego rządzenia jest proste – wystarczy przyłożyć urządzenie do danej powierzchni i precyzyjnym ruchem przeciągać je wzdłuż linii. Gdy zachodzi potrzeba wyszlifowania spoin między płytami gk sięgamy po szlifierkę do wygładzania ścian kartonowo-gipsowych. Może to być narzędzie ręczne lub mechaniczne. Mechaniczne narzędzie wyposażone w worek na pył zapewnia bezpieczne i bezpyłowe wykonywanie prac. Umieszczone na kiju teleskopowym narzędzie ułatwia dotarcie do miejsc wysoko położonych i trudno dostępnych.