Donice betonowe należą do chętnie wykorzystywanych w aranżacjach ogrodowych. Ich atutem jest neutralna, zazwyczaj minimalistyczna forma doskonale eksponująca urodę roślin. Co posadzić w donicach betonowych, by uzyskać efektowną dekorację ogrodu?
Aranżacje ogrodowe i tarasowe z udziałem roślin posadzonych w donicach, kwietnikach czy gazonach to dobra alternatywa dla ogrodowych rabat. Kwiaty i krzewy rosnące w pojemnikach są lepiej wyeksponowane niż gdyby rosły w gruncie, ponadto nie ma ryzyka że przytłoczą je inne rośliny rosnące w bliskim sąsiedztwie. Jest to więc dobry sposób na podkreślenie urody roślin, szczególnie, gdy donice nie konkurują z roślinami formą, a są jedynie dla nich tłem. Te warunki z powodzeniem spełniają donice betonowe. Uprawa w nich roślin nie przysparza kłopotów, a możliwości są duże – doskonale wyglądają w nich zarówno rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie.
Uniwersalne i trwałe donice betonowe
Wykonane z betonu donice należą do chętnie wybieranych ze względu na liczne zalety. Sięga się po nie przede wszystkim ze względu na ponadczasowy design, który szczególnie ostatnio jest bardzo atrakcyjny. Przyczyniła się do tego między innymi moda na uporządkowane, minimalistyczne aranżacje. Wyrazem tej estetyki są wzornicze pomysły na donice betonowe. Są to zazwyczaj produkty o prostej wręcz ascetycznej stylistyce. Dominują kształty na bazie przestrzennych figur geometrycznych, najczęściej sześcianu oraz prostopadłościanu. Równie popularne są donice betonowe w formie ściętego stożka czy walca, chociaż spotyka się też ścięte kule czy też gazony na planie półksiężyca. Kubiczna masywna bryła w połączeniu z surowym w odbiorze betonem buduje bardzo wyrazisty design. Wpływ na surową estetykę ma także kolorystyka tego rodzaju pojemników – dominują charakterystyczne dla betonu odcienie szarości, które nadal należą do najmodniejszych barw. Szary to kolor doskonale komponujący się z roślinami oraz naturalnym środowiskiem jakie tworzą ogrody i tarasy.
Odcienie szarości za sprawą swojej neutralności nie konkurują z barwami kwiatów, traw czy krzewów, jednocześnie masywna forma donic betonowych podkreśla delikatne, subtelne naturalne kształty roślin. Do szczególnie atrakcyjnych należą donice ze wzmocnionego betonu architektonicznego z widocznymi charakterystycznymi porami i wżerami wyróżniającymi się na tle ich gładkiej powierzchni. Jeśli lubimy kwietniki z wyrazistą strukturą, wybierzmy donice z betonu płukanego, których atutem jest uwidocznione kruszywo budujące nie tylko ziarnistą fakturę typu pieprz i sól, ale też decydujące o barwie donic. Donice betonowe mogą również do złudzenia przypominać kwietniki drewniane. Odtwarzają ich barwę oraz strukturę drewna z typowymi dla tego materiału sękami, pęknięciami czy przebarwieniami. Niewątpliwą zaletą wszystkich pojemników jest również ich trwałość – donice betonowe są odporne na mróz, wilgoć czy promieniowanie UV. Donice z betonu architektonicznego są najczęściej wykończone środkiem hydrofobowym podwyższającym ich odporność na warunki atmosferyczne. Wyróżnia je nasiąkliwość poniżej 5%. Wyjątkową trwałość mają także donice betonowe wzmocnione włóknem szklanym. Jednocześnie nawet te stare wykonane tradycyjną metodą, które mają ubytki takie jak obtłuczenia czy przebarwienia zachowują oryginalne piękno.
Kwiaty dobrane do formy
Kwiaty – zarówno jednoroczne, jak i te wieloletnie należą do sprawdzonych elementów ogrodowych stylizacji, także tych w pojemnikach. Jeśli stawiamy sobie pytanie na jakie kwiaty do donic betonowych się zdecydować, nie musimy mieć zbyt wielu dylematów. W masywnych pojemnikach z tego materiału ze względu na ich zazwyczaj pokaźne wymiary dobrze prezentują się w zasadzie wszystkie kwiaty balkonowe i rabatowe.
Można w nich zaplanować romantyczne kompozycje z delikatnych lobelii, fuksji, pelargonii, petunii czy surfinii. Donice betonowe są zazwyczaj dość pokaźne, dlatego warto zdecydować się na posadzenie w nich roślin o pokroju zwisającym. Jednak jednoroczne czy dwuletnie kwiaty należą najczęściej do roślin uzupełniających kompozycje aranżowane w takich pojemnikach. Najczęściej planuje się w nich nasadzenia, które przetrwają lata. Warto by wśród elementów takiej stylizacji znalazły się byliny, które nawet przez kilka lat nie trzeba będzie przesadzać. Należy do nich choćby lawenda, bodziszki, funkie czy rudbekie.
Jakie krzewy do donic betonowych
Pojemniki z betonu należą do chętnie wybieranych, gdy mamy zamiar uprawiać w tej formie krzewy. Duże donice zapewnią bowiem dobre warunki rozwoju tym gatunkom. Dobrze będą sobie w nich radzić szczególnie krzewy ozdobne o zwartym systemie korzeniowym. Należą do nich między innymi berberysy, które wyróżniają atrakcyjne liście, u wielu odmian pięknie przebarwiające się jesienią, delikatne kwiaty oraz owoce. W pojemnikach sprawdzi się np. odmiany 'Bagatelle' czy 'Admiration'. Można też wybrać niewielkie odmiany klonu palmowego, np. 'Ornatum'.
Warto też sięgnąć po piękne kwitnące forsycje – w betonowych donicach można uprawiac np. odmianę 'Maluch' charakteryzująca się małymi przyrostami. W takie oprawie sprawdzą się też krzewuszka cudowna – choćby 'Nana Variegata', np. oraz hortensja ogrodowa – m.in. 'Deutschland'. Do bardzo atrakcyjnych przez cały rok należą krzewy zimozielone takie jak trzmielina Fortunea, bukszpan, irga czy cyprysy. Niezależnie od gatunku warto też rozważyć wybór krzewów szczepionych na pniu.
Pielęgnacja roślin w pojemnikach z betonu
Rośliny wieloletnie w donicach betonowych będą sobie dobrze radzić, jeśli o nie odpowiednio zadbamy. Przede wszystkim pamiętajmy, by były dostosowane do miejsca uprawy – zapewnijmy im właściwe nasłonecznienie oraz podłoże. Podczas sadzenia do donic konieczne będzie także zagwarantowanie warstwy drenażu – odpowiedni będzie choćby keramzyt ogrodniczy. Ze względu na ograniczoną powierzchnię uprawy liczy się również systematyczne nawadnianie oraz zasilanie. Warto wybierać nawozy o przedłużonym działaniu. Stosujmy się ściśle do zaleceń ich producentów, ponieważ przenawożenie w takich warunkach uprawy jest szczególnie niebezpieczne dla roślin.