Jaki wybrać system wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją?

Współczesne domy wymagają sprawnego, wydajnego i energooszczędnego systemu wentylacji, który niezależnie od zmiennych warunków pogodowych, zapewni wewnątrz budynku optymalną jakość powietrza. Takim systemem jest mechaniczna wentylacja nawiewno- -wywiewna.

GROUND THERM - system wentylacji

SYSTEMY WENTYLACJI

Istnieją różne systemy wentylacji, które możemy podzielić na:|
System wentylacji grawitacyjnej,
zwanej też wentylacją naturalną – najczęściej spotykany system, którego siłą napędową jest różnica gęstości powietrza zimnego na zewnątrz i ciepłego wewnątrz budynku. W nowocześnie budowanych domach, z zastosowaniem grubych warstw izolacji oraz okien o niskich współczynnikach przenikania ciepła, tego rodzaju system wentylacji może prowadzić do utraty nawet 50% energii zużywanej na ogrzewanie budynku. 
System wentylacji hybrydowej
– opiera się na zamontowaniu w pomieszczeniach czystych, czyli pokojach, nawiewników powietrza, a na kominie wentylacyjnym specjalnej nasady hybrydowej. Wspomaga ona wentylację naturalną w taki sposób, że gdy wieje wiatr, jego energia jest wykorzystywana do wytwarzania podciśnienia w kominie, co pomaga usunąć zużyte powietrze z wielu pomieszczeń. W tym systemie straty energii są podobne jak w wentylacji grawitacyjnej. 
System wentylacji mechanicznej –
w zasadzie dzielimy na dwa rodzaje:

+ wentylacja wywiewna – w której jeden centralny wentylator usuwa zanieczyszczone powietrze z budynku, a świeże powietrze zewnętrzne napływa poprzez nawiewniki okienne bądź nieszczelności w oknach i drzwiach. Ten rodzaj wentylacji w zasadzie nie różni się wiele od wentylacji hybrydowej.

+ wentylacja – polega na tym, że ruch powietrza wewnątrz budynku zostaje wymuszony Współczesne domy wymagają sprawnego, wydajnego i energooszczędnego systemu wentylacji, który niezależnie od zmiennych warunków pogodowych, zapewni wewnątrz budynku optymalną jakość powietrza. Takim systemem jest mechaniczna wentylacja nawiewno- -wywiewna. poprzez centralę wentylacyjną, tzw. rekuperator zapewniający zarówno napływ świeżego powietrza, jak i usuwanie zużytego. Jest to jedyny energooszczędny i proekologiczny system wśród wymienionych.


SYSTEM ROZDZIELACZOWY

Jednym z najbardziej efektywnych energetycznie systemów wentylacji nawiewno- wywiewnych jest system wentylacji rozdzielaczowej z rekuperacją wspomagany przez gruntowy, rurowy wymiennik ciepła, który spełnia dodatkową rolę eko-klimatyzatora. Układ taki ogranicza do minimum zużycie energii potrzebnej dla podgrzania (zimą) lub schłodzenia (latem) świeżego powietrza dostarczanepogo do budynku. Zapewnia stały dostęp świeżego powietrza, niezależnie od pory roku i pogody.

GROUND THERM - rozdzielacze powietrza
GROUND THERM - kanały, rozdzielacze

Dla zapewnienia sprawnie działającej wentylacji konieczne jest prawidłowe rozprowadzenie powietrza wewnątrz budynku. Łatwo można to zrealizować używając systemu rozdzielaczowego. System ten składa się z kanałów głównych, tzw. pionów, którymi powietrze z rekuperatora doprowadzane jest do skrzynek rozprężnych. Stamtąd, kanałami elastycznymi, rozprowadzane jest do poszczególnych pomieszczeń poprzez skrzynki rozprężne połączone z anemostatami lub kratkami wentylacyjnymi. Kanały dostarczane na rynek przez sprawdzonych producentów, wyposażone są w gładką, antystatyczną warstwę wewnętrzną, która dodatkowo za pomocą mikrosrebra zabezpiecza przed rozwojem grzybów, pleśni oraz bakterii, stanowiących duże zagrożenie wszelkich układów wentylacyjnych. Kształtki systemu również powinny być zabezpieczone za pomocą środka biobójczego, nieszkodliwego dla ludzi i środowiska, np. mikrosrebra. Ciekawą ofertą, która pojawiła się na rynku jest system kształtek budowany z modułów. Używając zaledwie dziesięciu podstawowych elementów można w tym systemie zbudować praktycznie dowolny rodzaj rozdzielacza, bądź skrzynki rozprężnej. Tak uniwersalne rozwiązanie daje wielką swobodę przy rozprowadzeniu kanałów wewnątrz budynku. Zarówno kanały, rozdzielacze, jak i skrzynki rozprężne doprowadzające powietrze na parter mogą być umieszczone pod wylewką, w warstwie izolacji styropianowej. Natomiast te, które dostarczają powietrze na poddasze zazwyczaj montowane są nad sufitem podwieszanym, pod warstwą izolacji.

GROUND THERM - kanały , rozdzielacze

Niewielkie rozmiary kanałów, najczęściej o średnicy 75 mm, oraz skrzynek rozprężnych i rozdzielaczy nie większych niż 90 mm, nie przeszkadzają w zainstalowaniu systemu ogrzewania podłogowego i pozwalają na wykonanie estetycznej instalacji wentylacyjnej. Prawidłowo zaprojektowana instalacja systemu wentylacyjnego jest wydajna, cechuje się niskimi oporami przepływu, nie przekraczającymi 30–50 Pa, i jest praktycznie bezszumowa.

GROND THERM - GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA


GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA 

Latem, gorące powietrze przechodzi przez gruntowy wymiennik, ochładza się od trzydziestu kilku stopni Celsjusza do około osiemnastu i, po rozprowadzeniu wewnątrz budynku, tworzy w nim przyjemny, komfortowy i zdrowy klimat. Odpowiednie filtry wyłapują z dostarczanego powietrza owady oraz pyły. Powietrze jest pozbawione nadmiaru wilgoci, co znacznie podwyższa komfort nawet w najbardziej upalne dni. Jednocześnie powietrze nie jest przesuszone, jak to się dzieje w przypadku używania standardowych klimatyzatorów i, co ważne, chłód uzyskany z gruntowego wymiennika jest praktycznie darmowy – dostarcza nam go „Matka Ziemia”. W okresie zimowym, mroźne powietrze przed wprowadzeniem do budynku zostaje wstępnie podgrzane w rurach gruntowego wymiennika do temperatury w okolicach zera stopni Celsjusza lub powyżej. Uzyskujemy w ten sposób dodatkowe, darmowe ciepło. Następnie, z gruntowego wymiennika powietrze kierowane jest do rekuperatora, będącego sercem całego systemu. To w nim, dzięki znajdującemu się tam wymiennikowi, następuje odzysk ciepła ze zużytego powietrza, które jest usuwane z wnętrza budynku.

GROND THERM - GRUNTOWY WYMIENNIK CIEPŁA

Wysokiej jakości rekuperatory są w stanie wymienić ponad 90% ciepła pomiędzy powietrzem nawiewanym a wywiewanym. W efekcie, wpadające do budynku powietrze wystarczy dogrzać dosłownie o kilka stopni (4–5oC), tak żeby wewnątrz budynku panowała stała temperatura około 18–20 stopni Celsjusza. Jego dalsze podgrzanie wymaga także bardzo niewielkiego nakładu energii.

Przy doborze rekuperatora warto wybrać model, który jest w stanie zapewnić potrzebny (zaprojektowany) wydatek powietrza już przy ok. 60% wydatku nominalnego (maksymalnego). Innymi słowy, należy dobrać odpowiednio większy rekuperator tak, żeby pracował na około 60% swojej mocy. Wtedy rekuperator będzie pracował spokojnie, a pobór energii elektrycznej będzie niewielki. Dla domu o powierzchni 150 m2 będzie to około 40 W.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Ground-Therm Sp. z o.o. Ground-Therm Sp. z o.o.