Jaką wybrać ceramikę łazienkową?

Miska toaletowa, umywalka, kabina prysznicowa, wanna i coraz częściej bidet to nieodzowne składniki wyposażenia każdej łazienki. Urządzenia te powinny być wygodne i funkcjonalne, przy tym dobrze dopasowane do charakteru wnętrza.

CERSANIT - ceramika łazienkowa

Rynek oferuje zarówno tradycyjne modele ceramiki łazienkowej wybierane do wnętrz klasycznych, jak również modele dostosowane do wnętrz nowoczesnych, w których przestrzeń organizowana jest zgodnie z zasadą minimalizmu form i dekoracji. Wiele spośród nich posiada innowacyjne rozwiązania zwiększające komfort użytkowania, pozwalające na  mniejsze zużycie wody oraz ułatwiające utrzymanie łazienki w czystości.

MISKI WC

KOMPAKT I ZAWIESZANA
Wybierając miskę WC powinniśmy uwzględnić zarówno jej aspekt praktyczny, jak i estetyczny. WC kompakt to standardowe rozwiązanie pasujące do każdego rodzaju łazienki. Posiada jednolitą budowę, na którą składa się miska zintegrowana ze zbiornikiem na wodę, wyposażonym w przycisk-spłuczkę. WC kompakt jest szybki i łatwy w montażu. Stawiany jest na podłodze i mocowany do niej za pomocą śrub, które maskowane są dzięki specjalnym nakładkom.
Przy wyborze kompaktu należy pamiętać, że toaleta musi być dostosowana do instalacji w łazience. Instalacja może być wykonana na dwa sposoby: w ścianie lub w podłodze. W przypadku bocznego jej wyprowadzenia odpowiedni jest WC kompakt z odpływem poziomym, tzw. „poznańskim”, natomiast jeżeli instalacja prowadzona jest od dołu, wówczas powinien być zamontowany kompakt z odpływem pionowym, tzw. „warszawskim”. Ze względu na uwarunkowania techniczne kompakt jest bardziej praktycznym rozwiązaniem niż miska zawieszana, która dopasowana jest tylko do wyprowadzenia kanalizacyjnego w ścianie.
Miska zawieszana doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz utrzymanych w minimalistycznej aranżacji. Dzięki wyważonej formie znajdzie swoje miejsce również w tradycyjnych łazienkach, gdzie pozwoli oszczędzić miejsce. Ponieważ zbiornik spłuczki wraz z instalacją ukryty jest w ściennej obudowie, rozwiązanie to podnosi walory estetyczne łazienki. Miska zawieszana montowana jest na specjalnym stelażu, który pozwala ukryć instalację, zapewniając jednocześnie dużą wytrzymałość – właściwie zamontowany stelaż jest w stanie wytrzymać obciążenie nawet 400 kg. Jedynym widocznym elementem zestawu jest przycisk do spłukiwania wody, co znacząco podnosi estetykę i funkcjonalność łazienki.

DOPŁYW WODY
Wybierając WC kompakt, warto zwrócić uwagę na sposób dopływu wody do zbiornika. Dopływ boczny jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Jest on przede wszystkim praktyczny, ponieważ zapewnia swobodny dostęp do instalacji, ale pozostaje widoczny, co może negatywnie przekładać się na wygląd wnętrza. Dostępne są także modele, w których wodę do zbiornika doprowadza się z dołu. Dopływ dolny to estetyczne rozwiązanie, ponieważ instalacja pozostaje całkowicie ukryta. Kwestia dopływu wody do zbiornika nie ma znaczenia przy wyborze misek zawieszanych, ponieważ system spłukujący ukryty jest w ścianie.

WYGLĄD A FUNKCJONALNOŚĆ
Po technicznym dopasowaniu toalety do łazienki, można zastanowić się nad funkcjonalnym i estetycznym designem miski WC. O funkcjonalności miski WC w dużym stopniu decyduje jej kształt zewnętrzny. Im pełniejszą posiada budowę, tym bardziej praktyczna będzie w użytkowaniu. Przede wszystkim miska WC powinna dobrze przylegać do ściany, a także charakteryzować się ograniczoną liczbą załamań w obudowie, co ułatwia jej czyszczenie. Warto również zastanowić się nad wyborem modelu z powłoką Clean Pro, która zmniejsza ilość osadów odkładających się na powierzchni. Miski wykonane w technologii Clean On, w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli, nie posiadają wewnętrznego kołnierza. Spłukiwana woda dokładnie obmywa całą ich powierzchnię i pozostawia ją zawsze czystą.
O funkcjonalnej misce WC decyduje również dobrze dobrana deska toaletowa. Najważniejsze parametry deski dotyczą szerokości i długości siedziska, a także rozstawu mocowań. Dla komfortu istotny jest materiał, z którego została wykonana. Może nim być polipropylen – lekki i elastyczny, lub duroplast – również elastyczny a do tego trwały. Warto też sprawdzić, czy deska toaletowa posiada właściwości antybakteryjne, a także funkcję łatwego wypinania. Do praktycznych rozwiązań zalicza się także funkcję wolnego opadania, która ułatwia codziennie korzystanie z toalety. Jest ona niezwykle przydatna, gdy w domu są małe dzieci, w przypadku których nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo odgrywają bardzo ważną rolę.

CERSANIT - ceramika łazienkowa

SYSTEM SPŁUKIWANIA WODY
Funkcjonalność toalety to również innowacyjne rozwiązania, jak oszczędny system spłukiwania, w który wyposażona jest już większość toalet. Standardowe zbiorniki na wodę mają pojemność 6 litrów, co powoduje stosunkowo duże zużycie wody. Toalety z ekonomicznym i ekologicznym dwustopniowym systemem spłukiwania (3/6, 3/5, 2/4 l) pozwalają na spuszczenie wody połową wody ze zbiornika lub całą. Mechanizm spłuczki został tu wyposażony w dwudzielny przycisk, który składa się z dwóch klawiszy do spuszczania wody w zależności od potrzeb.

MONTAŻ STELAŻU PODTYNKOWEGO
W odróżnieniu od tradycyjnych, stojących kompaktów, miski zawieszone na stelażach podtynkowych znacznie lepiej wpisują się w nowoczesne wnętrza toalet i pokoi kąpielowych. Zastosowanie zabudowy sprawia, że jedynym elementem widocznym z zewnątrz jest dekoracyjny przycisk służący do spłukiwania wody. Przestrzeń pod samą miską jest pusta, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać czystość podłogi. Ponadto, zabudowa pozwala znacząco wyciszyć pracę spłuczki. Na rynku dostępne są zarówno modele wąskie i płytkie, które pozwolą zaoszczędzić miejsce, jak też niskie, które sprawdzą się np. pod skosami, a także takie do wmurowania. Wyposażenie stelaży w uniwersalne uchwyty mocujące pozwoli na szybką i sprawną instalację stelaża zarówno równolegle do ściany, jak i w rogu łazienki.
Pierwszym zadaniem jest dokładne wymierzenie przestrzeni, którą dysponujemy. Następnie musimy wybrać odpowiedni rodzaj stelażu, który uzależniony jest on od typu ściany, przy której ma się znajdować miska toaletowa. Jeśli w naszej łazience mamy masywne ściany, możemy wybrać stelaż do wmurowania w ścianę. Stelaże do zabudowy lekkiej sprawdzą się zarówno przy montażu do ścian gipsowo-kartonowych, jak również murowanych.
Przejdźmy do zasadniczego etapu prac. W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy stelaż pasuje do miejsca przeznaczenia i umiejscowienia rury odpływowej. Musimy też ustawić go na odpowiedniej wysokości (regulacja znajduje się na nóżkach stelaża). Miska powinna znajdować się na wysokości ok. 40 cm nad gotową podłogą.  Dopasowujemy przedłużenie rury do odpływu i wstępnie ją mocujemy. Za pomocą ołówka zaznaczamy na ścianie i podłodze miejsca nawiercenia otworów pod kołki rozporowe, przygotowujemy je i mocujemy stelaż śrubami do ścian i podłóg. Na tym etapie musimy pamiętać o starannym wypoziomowaniu konstrukcji. Kiedy piony i poziomy będą zachowane – dokręcamy wszystkie śruby. Następnie dokonujemy przyłączenia instalacji wodnej doprowadzającej wodę do zbiornika. Warto zwrócić uwagę na to w ile punktów do podłączenia wody jest wyposażony zbiornik w stelażu. Zbiorniki z 4 punktami (2 na górze z prawej i lewej strony oraz 2 po przeciwległych bokach zbiornika) pozwolą na wybór takiego, który jest najbliżej punktu zasilania wodą. Ważne, żeby przed zabudową ramy stelaża sprawdzić poprawność oraz szczelność instalacji, czyli przeprowadzić tzw. „próbę wody”. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieszczelności, na tym etapie w prosty i bezkolizyjny sposób będziemy w stanie usunąć nieszczelność. Montaż zabudowy stelaża rozpoczynamy od mocowania profili do ściany i przykręcenia do nich bocznych ścianek z płyt odpornych na działanie wilgoci – tzw. zielonych. We frontowej formatce w odpowiednich miejscach należy wykonać otwory na śruby i rury zachowując staranność przenoszenia wymiarów, a następnie próbnie zamocować miskę zawieszaną w celu sprawdzenia poprawności wykonanych prac.
Z zakończeniem montażu miski należy wstrzymać się aż do położenia płytek i wykonania fug. Kiedy będą gotowe dopasowujemy długość rur i mocujemy miskę. Pomiędzy ścianę a miskę należy włożyć amortyzującą podkładkę wykonaną z miękkiej pianki. Ostatnim etapem jest silikonowanie i montaż przycisku do spłukiwania.

CERSANIT - ceramika łazienkowa

BIDET W ŁAZIENCE

Bidet to praktyczny element łazienki, który nie jest już traktowany jako zbędna ekstrawagancja i staje się popularnym elementem wyposażenia łazienek. Bidet ułatwia dbanie o higienę stref intymnych, ale nie tylko. Okazuje się, że ta część ceramiki jest nieoceniona, jeśli z łazienki korzystają dzieci i osoby starsze lub jeżeli jesteśmy właścicielami zwierząt. Wielkością przypominający toaletę, znajdzie miejsce także w skromniejszych metrażach. Przeciętny bidet ma ok. 40 cm szerokości i ok. 60 cm głębokości. Do tego należy założyć ok. 20 cm po obu bokach ceramiki oraz ok. 70 cm przestrzeni przed bidetem. Pamiętajmy też, że bidety, podobnie jak inne elementy wyposażenia łazienki, dostępne są w różnych kształtach i modelach, np. stojące lub podwieszane, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do wnętrza w każdym stylu. Warto również zadbać o to, aby bidet i toaleta znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie. To zwiększy komfort użytkowania.

WANNA ZABUDOWANA LUB WOLNOSTOJĄCA
Wanna
to miejsce, które kojarzy się nie tylko z higieną, ale i komfortem. Aby korzystanie z niej było bezproblemowe, musi być ona odpowiednio zamontowana. Montaż wanny należy zacząć od wyboru odpowiedniego modelu, czyli takiego, który spełni nasze oczekiwania estetyczne, a jednocześnie będzie pasował do specyfiki pomieszczenia. Do wyboru mamy mnóstwo opcji i modeli – wanny prostokątne i narożne, do zabudowy i wolnostojące. O ile montaż tych ostatnich sprowadza się w zasadzie do przygotowania otoczenia – ścian i podłóg, a w etapie zasadniczym – do zainstalowania syfonu, to w przypadku wanien do zabudowy sprawa wygląda nieco inaczej.

NA NÓŻKACH
Jeśli zdecydujemy się na wannę osadzoną na nóżkach, jej montaż powinniśmy zacząć od zamocowania ceowników stelaża, do których następnie powinniśmy przymocować nóżki. Bardzo istotne jest, by podczas tych czynności korzystać tylko z dołączonych do zestawu wkrętów. Częstym błędem podczas montażu nóżek jest ich niezablokowanie lub niezastosowanie specjalnych nakrętek na stopki. Skutkiem może być odkształcenie dna wanny lub trzeszczenie podczas korzystania z niej. Po zamocowaniu stopek wannę należy starannie i precyzyjnie wypoziomować, nie zapominając o zachowaniu zalecanego, niezbędnego spadku w kierunku odpływu.

NA STYROPIANIE
Nieco inaczej przebiega montaż wanny osadzonej na specjalnych nośnikach styropianowych, które są nie tylko podstawą konstrukcji, ale równocześnie stanowią izolację wodną i cieplną. W zależności od tego jaką wannę kupimy, nośniki mogą być dedykowane tylko do określonego modelu lub uniwersalne – zbudowane z modułów. Każdy z nich montuje się podobnie. W pierwszej kolejności, w miejscu, w którym stanąć ma wanna, umieszczamy nośnik, a na nim – na próbę wannę. O ile jest taka potrzeba – dopasowujemy kształt styropianu do wanny, a także przygotowujemy w nim otwory na syfon i rury. Następnie, po odsunięciu na chwilę wanny na bok, instalujemy syfon i sprawdzamy jego szczelność. Kiedy instalacja jest już gotowa, przyklejamy nośnik do podłogi zaprawą klejową, upewniając się, że jest on idealnie wypoziomowany. Następnie nakładamy na jego dno i boki pianę montażową i folię, wkładamy na miejsce wannę i jeszcze raz sprawdzamy poziomnicą jej ułożenie. Kiedy zaprawa i piana wyschną, możemy przystąpić do montażu obudowy. Niezależnie od tego, czy wanna stoi na nóżkach, czy nośniku, pamiętajmy o zabezpieczeniu dojścia rewizyjnego do syfonu. Dzięki niemu, w przypadku awarii może nam się udać uniknąć demontażu elementów zabudowy, czy nawet całej wanny.

CERSANIT - ceramika łazienkowa

KABINA PRYSZNICOWA

Kabiny prysznicowe to praktyczne wyposażenie dla każdej łazienki. Odpowiednio dopasowana kabina prysznicowa zapewni komfort użytkowania każdemu domownikowi. Możliwość montażu z brodzikiem lub bezpośrednio na posadzce pozwoli na wygodną i bezpieczną kąpiel zarówno dziecka jak i osoby starszej.
Kabiny wykonane są m.in. z hartowanego szkła, którego powierzchnię zabezpiecza się hydrofobową powłoką CleanPro. Dzięki temu woda nie przywiera do szkła i nie pozostawia na jego powierzchni kamienia oraz innych osadów. Technologia ta w znaczny sposób zaoszczędza czas sprzątania i eliminuje stosowanie silnych środków czyszczących.
Dostępne są kabiny: półokrągłe, kwadratowe lub typu Walk-In. Dzięki temu można dopasować idealną kabinę do swojej łazienki i sprawić by strefa prysznica stała się przestrzenią domowego komfortu.

RODZAJE UMYWALEK

Umywalka to nieodłączna część każdej łazienki. Korzystamy z niej codziennie, dlatego tak ważna jest wygoda i funkcjonalność. Dostępność i różnorodność modeli, kształtów, form i rozmiarów sprawia, że dopasowanie umywalki do potrzeb jej użytkowników nie powinno sprawiać problemu.
W zależności od sposobu montażu wyróżniamy umywalki: ścienne (wiszące), nablatowe oraz podblatowe. Zakłada się, że górna krawędź umywalki znajduje się ok. 90 cm nad podłogą, szerokość umywalki wynosi 60–70 cm, głębokość około 40 cm, a odległość od innych urządzeń lub ściany minimum 20 cm. Takie parametry dadzą nam komfort swobodnego poruszania się i korzystania z umywalki. Oczywiście, jeżeli mamy miejsce, można zamontować dwie umywalki obok siebie. Niezależnie od wyboru rodzaju umywalki ważne jest, żeby było na niej lub w jej pobliżu (na blacie) lub pod nią (w szafce) miejsce na podręczne akcesoria toaletowe.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.