Łazienka to pomieszczenie, które najczęściej narażone jest na działanie wody. Jej obecność może doprowadzić do uszkodzeń ścian i podłóg. Z tego powodu niezmiernie ważne jest wykonanie prawidłowej hydroizolacji.
Dlaczego skuteczna izolacja jest istotna? Krążąca w łazience para wodna i rozchlapywana woda gromadzi się w różnych zakamarkach, wnika w fugi a następnie w konstrukcję. Same płytki ceramiczne nie stanowią wystarczającej ochrony, bo nie tworzą szczelnej okładziny. Bez izolacji, na powierzchniach ścian i podsadzek mogą pojawiać się szkodliwe dla zdrowia grzyby i pleśnie. Nasiąknięte materiały zaczynają się też łuszczyć, pękać, a nawet odpadać. Oprócz oczywistych względów estetycznych pociąga to za sobą koszty, które musimy ponieść, czy to z racji zakupu środków grzybobójczych lub przeprowadzenia remontu. Lepiej myśleć do przodu i zastosować hydroizolację, która uchroni przed kłopotami.
JAKIE HYDROIZOLACJE SPRAWDZĄ SIĘ W KAŻDEJ ŁAZIENCE?
Łazienkę dzieli się na dwie strefy: mokrą i wilgotną. Do pierwszej zalicza się każde miejsce narażone na bezpośrednie działanie wody, czyli sąsiedztwo kranu, brodzika, przestrzeń nad i pod wanną, a nawet całą podłogę. W tych obszarach niezbędne jest wykonanie izolacji wodoszczelnej. „Folia w płynie”, czyli Sikalastic®-220 W to gotowa do użycia, jednoskładnikowa, płynna membrana na bazie wodorozcieńczalnej żywicy. Dzięki swoim właściwościom skutecznie zabezpiecza powierzchnie nawet wewnątrz kabin prysznicowych i sanitariatów. Sikalastic®-220 W jest materiałem szybkowiążącym, umożliwiającym zamknięcie rys podłoża. Tworzy na nim szczelną warstwę izolacji, na której można układać płytki ceramiczne lub nanosić powłoki. Można ją stosować na różnych podłożach, takich jak: beton, tynki cementowe i gipsowe, płyty gipsowe, bloczki gipsowe, suche jastrychy, stare płytki ceramiczne. JAKĄ HYDROIZOLACJĘ zastosować w łazience? Łazienka to pomieszczenie, które najczęściej narażone jest na działanie wody. Jej obecność może doprowadzić do uszkodzeń ścian i podłóg. Z tego powodu niezmiernie ważne jest wykonanie prawidłowej hydroizolacji. W miejscach narażonych na długotrwałe zaleganie wody doskonale sprawdza się zastosowanie zaprawy cementowej Sikalastic®-152 lub Sikalastic®-1K. Zaprawy te służą do wykonywania elastycznych hydroizolacji, są wzmacniane włóknami i modyfikowane polimerami, dzięki czemu zachowują wytrzymałość nawet w ekstremalnych warunkach. Znajdują zastosowanie w konstrukcjach obciążonych wodą, takich jak: zbiorniki, baseny, rury itp. Materiały te mogą być nanoszone na lekko wilgotne podłoża. Łatwo się je aplikuje również na powierzchniach pionowych. Zaprawy cementowe Sikalastic® mają dobrą przyczepność do wielu podłoży budowlanych, takich jak: beton, zaprawy cementowe, kamień, cegła. Strefa wilgotna to wszystkie pozostałe powierzchnie łazienki, na których może skraplać się para wodna. Aby zabezpieczyć te obszary wystarczające jest zastosowanie okładziny z płytek lub farby dedykowanej do łazienek. Po wyborze materiału do zabezpieczenia łazienki, niezwykle istotną kwestią jest prawidłowe wykonanie izolacji, która aby była skuteczna musi być szczelna. Prace rozpoczyna się od przygotowania podłoża. W zależności od jego stanu może być konieczne wyrównanie lub zagruntowanie powierzchni. Szczególną uwagę należy poświęcić detalom oraz stykowi ścian z podłogą. Spływająca po pionowych powierzchniach woda łatwo się tam gromadzi, wsiąkając w podłoże. Newralgiczne miejsca należy uszczelnić za pomocą taśmy Sika® SealTape F, którą osadza się w warstwie izolacji. Dopiero na tak przygotowanym i zaizolowanym podłożu można przystąpić do układania płytek, stosując odpowiednio dobrany klej. Wybierając sprawdzone rozwiązania hydroziolacyjne Sika oraz przestrzegając ich zasady aplikacji zapewni się odpowiednie zabezpieczenie i bezproblemową eksploatację łazienki na lata.
www.sika.pl