Folia do poddaszy zabezpiecza ściany i dach przed skutkami nadmiaru pary wodnej, a w efekcie chroni poddasze przed szkodliwym gromadzeniem się wilgoci. Jaka folia na poddasze najlepiej spełni swoją rolę?
Folia paroizolacyjna na poddasze to aktualnie jeden z kluczowych materiałów odpowiadających za prawidłową wentylację poddasza. Budowane w przeszłości domy nie były zbyt szczelne, dlatego nadmiar pary wodnej mógł bez problemu wydostawać się na zewnątrz. sWspółczesne są znacznie szczelniejsze, a to sprawia, że wytworzona i nagromadzona w budynku wilgoć stanowi zagrożenie dla drewnianej konstrukcji dachu oraz wełny mineralnej użytej do jego ocieplenia czy też stosowanych na poddaszu płyt g-k. Folia paroizolacyjna jest materiałem wentylacyjnym, który nie przepuszcza pary wodnej, a tym samym chroni te elementy domu przed zawilgoceniem, a w konsekwencji ich zniszczeniem. Folia na poddasze jest montowana między ociepleniem a płytami gipsowo-kartonowymi, przeważnie umieszcza się ją na wełnie mineralnej, dlatego wielu inwestorów zastanawia się również jaka powinna być folia na wełnę.
Folia paroizolacyjna – jaką wybrać
Folia paroizolacyjna na poddasze powinna mieć odpowiednie parametry oraz właściwości, dzięki którym będzie spełniać swoją funkcję. powinna być nie tylko odporna na wilgoć, ale też uszkodzenia, jednocześnie może mieć też dobre właściwości termoizolacyjne. Kluczowe znaczenie ma współczynnik Sd (oporu dyfuzyjnego), określa on grubość warstwy powietrza, która stawia opór parze wodnej. Jest on podawany w metrach i im większa jest jego wartość, tym większy będzie opór. Dlatego na poddasze, na którym jest usytuowana kuchnia lub łazienka należy wybierać folię z wysokim Sd, najlepiej wynoszącym ponad 100 m – im jest on wyższy, tym skuteczniej folia nie przepuszcza wilgoci do warstw dachu. Należy też zwrócić uwagę na stopień paroprzepuszczalności, określa go liczba gramów wody przedostająca się przez 1 m² folii w ciągu doby (g/m2/24h), im jest on niższy, tym lepiej, najlepsze materiały mają paroprzepuszczlność o wartości 0,5g/m2/24h. Wpływ na odprowadzanie wilgoci ma także grubość materiału izolacyjnego, im folia do poddaszy będzie grubsza, tym lepsze będą jej właściwości paroizolacyjne. Zarazem będzie ona pełnić funkcję termoizolacyjną. W przypadku folii stosowanej na poddaszu istotna jest gramatura, im będzie większa, tym materiał będzie bardziej wytrzymały na uszkodzenia i rozerwanie. Przed zakupem folii na poddasze należy sprawdzić także jej wytrzymałość na rozerwanie w poprzek i wzdłuż, podaną jako N/mm. Wszystkie te informacje powinny się znaleźć na opakowaniu wybranego przez nas materiału. Jaką folię paroizolacyjną wybrać
Jaka paroizolacja na poddasze?
Do ochrony konstrukcji dachu przed działaniem pary wodnej możemy wykorzystać wiele rodzajów folii paroizolacyjnej, wszystkie są wykonane z tworzyw sztucznych. Najczęściej używane są materiały z polietylenu lub polipropylenu oznaczone symbolem PE. Występują w kolorze żółtym lub białym, te drugie mają wzmocnienie w postaci polipropylenowej siatki). Są dostępne w bardzo zróżnicowanej gramaturze oraz o różnym współczynniku Sd, dzięki czemu z łatwością dobierzemy odpowiednią do naszych potrzeb. Na poddaszu warto zastosować polipropylenową folię paroizolacyjną aktywną, oznaczoną symbolem PP. To materiał o budowie warstwowej, z polipropylenu, niekiedy z powłoką polietylenową. Wyróżnia go zmienny opór dyfuzyjny, dostosowujący się do poziomu wilgoci panującej w pomieszczeniu. Folie aktywne potrafią regulować przepływ pary wodnej w zależności od warunków atmosferycznych. Nadmiar pary wodnej jest odprowadzany przez charakterystyczne dla aktywnej izolacji lejkowate otwory. Decydując się na folię tego rodzaju trzeba pamiętać, że wymaga ona montażu pod pokryciem dachowym paroprzepuszczalnej membrany. Jeśli chcemy na poddaszu poprawić efektywność ogrzewania dobrym wyborem będzie folia aluminiowa o symbolu PE-AL.To materiał warstwowy wykonany z polietylenu lub polipropylenu. Za sprawą odblaskowej warstwy wierzchniej folia srebrna na poddasze odbija promieniowanie podczerwone co najmniej na poziomie 50% i tym samym zmniejsza zużycie energii. Na poddaszu montowane są również ekrany termoizolacyjne. To najgrubszy rodzaj foli paroizolacyjnej, zbudowane z kilku warstw – najczęściej wewnętrzną warstwę folii pęcherzykowej osłaniają warstwy folii aluminiowej. Taka budowa sprawia, że ekrany mają nie tylko doskonałe właściwości przeciwwilgociowe, ale też termoizolacyjne.