Skalniak pełen urokliwych kwitnących roślin między kamieniami jest atrakcją każdego ogrodu. Nic dziwnego, że coraz częściej pojawia się w przydomowych przestrzeniach. Jednak zakładanie skalniaków wcale nie jest łatwe, podpowiadamy więc, jak to zrobić.
Tworzenie skalniaków to nie tylko usypanie góry (mniejszej czy większej) z kamieni, gruzy i ziemi oraz posadzenie jakichś tam roślin. Budowa ogrodu skalnego musi być dobrze przemyślana, jeżeli chcemy, aby był atrakcyjny i harmonizował z resztą przydomowej przestrzeni, a także nie wymagał od nas pracochłonnych czynności.
Skalniak – jak zrobić od podstaw
Zakładanie skalniaka zaczynamy od znalezienia dla niego odpowiedniego miejsca. Większość roślin skalnych preferuje stanowiska słoneczne, więc musimy wziąć to przede wszystkim pod uwagę. Oczywiście możemy założyć skalniak w miejscu zacienionym, jednak wybór roślin będzie znacznie mniejszy. Ponadto skalniak musi być wkomponowany w przydomową przestrzeń, dlatego nie twórzmy go na środku trawnika, bo chociaż na pewno będzie przyciągał wzrok, to będzie wyglądał nienaturalnie. Za to świetnie sprawdzi się jako część nasypu, kamiennego wąwozu, suchego strumienia, może również zostać zbudowany przy skarpach czy murkach. Budowę skalniaka zaczynamy od usunięcia na wybranej przestrzeni trawę, chwastów. Następnie wykonujemy drenaż – może to być 20-centymetrowa warstwa grubego żwiru lub gruzu, który został nam po budowie domu (nie będzie widoczny pod ziemią). Na warstwę drenażową ustabilizowaną kamieniami czy gruzem wysypujemy żyzną ziemię ogrodową wymieszaną z piaskiem oraz niewielką ilością torfu lub żwiru. Ziemię układamy na pożądaną wysokość. Pamiętajmy, że kształtując skalniak, lepiej unikać geometrycznych figur (okręgów czy prostokątów), przecież ma wyglądać naturalnie! Skalniak najlepiej zakładać wiosną (chociaż możemy zrobić to przez cały sezon). W maju i czerwcu nie ma jeszcze upałów, więc rośliny będą miały dobre warunki oraz sporo czasu, aby dobrze się przyjąć.
Skalniak w ogrodzie – jak zrobić z kamieni
Na usypanej górce zagłębiamy ozdobne kamienie – najpopularniejsze są polne i otoczaki, ale ładnie prezentują się także kwarcyty, piaskowce, łupki i wapienie. Pamiętajmy, aby używać tylko jednego rodzaju kamieni, nie tylko stworzymy w ten sposób naturalne środowisko, ale również wizualnie uporządkujemy różnorodną roślin. Co ważne, kamienie w podłożu zagłębiamy na 1/3 ich wysokości – ustabilizujemy skalniak. Aby zapewnić solidną podstawie, największe kamienie układamy na dole. Kamienie nie powinny zajmować więcej niż 50% powierzchni ogródka skalnego.
Po ułożeniu kamieni na skalniaku, warto obficie polać go wodą, aby ziemia osiadła. Puste szczeliny po wymytej wodzie wypełniamy mniejszymi kamieniami i dosypujemy ziemię. Po około 2 tygodniach (w tym czasie ziemia osiądzie) możemy już sadzić rośliny. Zanim jednak to zrobimy, ustawmy rośliny w doniczkach na skalniaku, aby sprawdzić, jak się ze sobą komponują. Jeżeli zestawienie gatunków nie budzi naszych zastrzeżeń, wyjmujemy rośliny z doniczek i sadzimy na skalniaku. Do budowy skalniaka oprócz kamieni i podkładu ze żwiru czy gruzu możemy wykorzystać także geowłókninę oraz korę jako warstwę okrywającą.
Skalniak – jak zrobić, aby zachwycał
Atrakcyjnych roślin na skalniaki jest mnóstwo i nie sposób ich wszystkich wymienić. Przeważają jednak gatunki niskie, płożące, o zwartym pokroju, intensywnych kwiatach i silnym zapachy, często wybierane są rośliny zimozielone.
Dużą popularnością cieszą się: bergenia sercolistna, bodziszek dalmacki, dąbrówka rozłogowa, dzwonek karpacki, floks skalny, gęsiówka kaukaska, goździk pierzasty, macierzanka zwyczajna, płomyk skrzydlasty, rojnik, rozchodnik, skalnica gronkowa, smagliczka skalna, ubiorek wiecznie zielony, zawciąg nadmorski oraz żagwin ogrodowy. Na skalniaku możemy posadzić również niskie rośliny cebulowe: hiacynty, krokusy, narcyzy, szafirki czy tulipany. Natomiast dla kolorowych kwiatów zielonym tłem będą płożące i niskie rośliny iglaste, np. cyprysiki, jałowce, sosny, świerki, modrzewie i żywotniki. Dobrym pomysłem jest posadzenie na skalniaku ziół. Bazylię, miętę, szałwię, oregano czy tymianek będziemy mogli także wykorzystać w kuchni. Rośliny warto dobrać tak, aby ich kwiaty pojawiały się w różnych porach roku oraz miały kontrastowe liście i kształt. Jeżeli zależy nam, aby skalniak był ozdobą przez cały rok, wybierajmy rośliny zimozielone.