Drewniany domek w ogrodzie to spełnienie marzeń dzieci, a także wielu z nas. I chociaż my raczej już nie wykorzystamy jego ogromnego potencjału, to warto poświęcić trochę czasu i dać tę możliwość swoim pociechom. Jak zrobić domek dla dzieci? Łatwiej niż nam się wydaje.
Drewniany domek w ogrodzie sprawi, że dzieci z przyjemnością będą spędzały więcej czasu na świeżym powietrzu i co ważne bez żalu porzucą smartfony oraz komputery. Do takiej przestrzeni mogą również zaprosić swoich przyjaciół i kreatywnie spędzać czas. Oczywiście możemy kupić gotowy drewniany domek, ale o wiele więcej satysfakcji da nam samodzielna budowa, dodatkowo możemy sporo zaoszczędzić. Ponadto możemy o pomoc poprosić dzieci, które na pewno będą dumne z powierzonych im zadań. Jak zrobić drewniany domek dla dzieci? Najważniejszy jest plan i zgromadzenie odpowiednich materiałów oraz narzędzi.
Domek dla dzieci drewniany – jak zrobić w odpowiednim miejscu
Przede wszystkim domek powinien stanąć w miejscu łatwo dostępnym i bezpiecznym dla dzieci. Dobrze, abyśmy mogli obserwować zabawę naszych pociech na przykład z tarasu lub z okna w domu. Ponadto usytuujmy budowlę na dosyć nasłonecznionym i jasnym obszarze, jednak nie w pełnym słońcu. Nie stawiajmy także domku pod drzewami, ponieważ opadające na niego mokre liście czy gałęzie przenoszą zarodniki grzybów i pleśni, które z upływem czasu mogą zacząć uszkadzać konstrukcję.
Powierzchnia, na której stanie domek musi być równa, oczyszczona z chwastów, sucha i czysta. Może być to trawnik, ale pamiętajmy, że wilgoć pochodząca z ziemi nie jest korzystna dla drewnianych elementów, które pod jej wpływem będą niszczeć. Sprawdzoną alternatywą jest usytuowanie domku na wcześniej przygotowanym podłożu, na przykład wykonanym z kostki betonowej, betonu czy odpowiednio zaimpregnowanego drewna.
Domek dla dzieci – jak zrobić, czyli mierz siły na zamiary
Jak zbudować domek dla dzieci? Wszystko zależy od naszych umiejętności. Jeżeli nie jesteśmy wprawionymi majsterkowiczami, to lepiej nie porywajmy się z przysłowiową „motyką na słońce”. Najłatwiej zacząć od czegoś mało skomplikowanego, czyli parterowego domku na planie kwadratu czy prostokąta, z oknami i drzwiami, przekrytego dwuspadowym dachem. Możemy konstrukcję wzbogacić o mały taras czy werandę, co nie tylko uatrakcyjni wygląd domku, ale na pewno spodoba się dzieciom.
Natomiast jeżeli zaliczamy się do grupy zaawansowanych konstruktorów, to możemy pokusić się o bardziej skomplikowane budowle. Dzieci na pewno ucieszy domek na wysokości, do którego wchodzi się na przykład po drabince, a na dodatek wyposażony jest w zjeżdżalnię. Efektownie się prezentują i zachęcają do zabawy domki połączone z huśtawkami czy tzw. małpim gajem (między innymi z siatkami, podestami czy ściankami wspinaczkowym).
Domek dla dzieci – zrób to sam, ale dobrze się przygotuj
Budując domek, oczywiście musimy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość drewnianych elementów – wystarczające będę sosnowe deski, które znajdziemy w każdym supermarkecie budowlanym, a na pewno PSB Mrówka. Ich rodzaj oraz rozmiary zależą od projektu – warto go rozrysować, aby nie zabrakło nam materiału i prace przebiegały bez zbędnych przerw. Co nam się przyda podczas budowy drewnianego domku dla dzieci?
· Deski na ściany, futryny okien i drzwi, barierkę oraz krokwie dachowe – możemy wykorzystać na przykład deski ławkowe 70 x 26 x 1500 mm.
· Deski podłogowe – w przypadku podłogi lepiej wybrać grubsze deski.
· Deski boazeryjne do wykonania elewacji – domek nie tylko ładniej będzie się prezentował, ale będzie również trwalszy.
· Drewniane słupki do budowy szkieletu konstrukcji – wystarczą takie o przekroju 70 x 70 mm, ich długość zależy od projektu domku.
· Profile stalowe, narożniki i krawędzie.
· Kotwy ocynkowane – jeżeli zamierzamy osadzić domek na słupach.
· Kątowniki z otworami do zamocowania na przykład balustrady,
· Gonty bitumiczne na pokrycie dachu lub inny materiał pokryciowy.
· Listwy wykończeniowe.
A ponadto: wkrętarko-wiertarka, młotek, szlifierka, papier ścierny, miarka, poziomnica, piła, wkręty, impregnat do drewna, ewentualnie farba do drewna i pędzle do nakładania impregnatu oraz malowania domku.
Drewniany domek dla dzieci – jak zrobić krok po kroku
Każdy domek jest inny, więc nie zawsze budowa musi przebiegać w sposób, który przedstawiamy poniżej, ale zasadniczo prace zaczynają się od przygotowania szkieletu. Wykorzystujemy do tego drewniane słupki, które zakotwiczamy w podłożu za pomocą specjalnych kotew. Aby konstrukcja była stabilna, warto ją usztywnić od dołu i góry poziomymi deskami. Następnie wykonujemy podłogę i ściany domku. Podłogę budujemy z desek i do niej przytwierdzamy całą konstrukcję. Teraz możemy przystąpić do mocowania desek, które stworzą ściany – wcześniej przycinamy je na odpowiednią długość. Pamiętajmy, że deski powinny być gładkie, oheblowane i pozbawione drzazg. Kolejnym etapem jest wykonanie otworów okiennych i drzwiowych. Co ważne, domek musi mieć minimum jedno okno, dzięki czemu do wnętrza będzie wpadało światło dzienne oraz świeże powietrze. W oknach i drzwiach montujemy futryny, które wzmocnią konstrukcję oraz uatrakcyjnią wizualnie domek. Jeżeli zdecydowaliśmy się na dodatkowe wykończenie domku deskami boazeryjnymi, to właśnie teraz jest moment na ich przymocowanie. Na koniec montujemy dach. Najłatwiej wykonać go z dwóch warstw desek, między którymi warto umieścić materiał, który zabezpieczy pomieszczenia przed deszczem. Dach wykańczamy na przykład gontem bitumicznym. Jeżeli jest to konieczne, dobudowujemy schody, balustradę czy montujemy zjeżdżalnię. Z upływem czasu możemy udoskonalać domek wedle naszych i dzieci preferencji.
Domek ogrodowy dla dzieci – jak zrobić, aby był trwały
Aby domek posłużył dzieciom jak najdłużej, warto go odpowiednio zabezpieczyć, a ponieważ wykonany jest z drewna, niezbędny jest impregnat do drewna, który ochroni konstrukcję przed destrukcyjnym działaniem czynników atmosferycznych. Zanim jednak zastosujemy preparat, odpylmy i umyjmy domek. Gdy wyschnie, możemy przystąpić do aplikacji impregnatu. Najwygodniej jest nałożyć go za pomocą pędzla. Impregnowanie prawdopodobnie będziemy musieli powtórzyć – stosujemy się zawsze do zaleceń producenta, który dokładnie podaje zasady i czas, po którym możliwe jest ponowne nałożenie impregnatu. Domek możemy wykończyć impregnatem w wybranym przez nas kolorze lub użyć farb do drewna. Pamiętajmy, że impregnowanie drewna należy powtarzać co kilka lat.