Duża liczba os krążących wokół naszego domu to sygnał, że na naszej posesji założyły one gniazdo. Może to oznaczać, że przez najbliższe miesiące te natrętne owady nie tylko nie dadzą nam spokoju, ale mogą też zagrażać zdrowiu, a nawet życiu domowników, gości i domowych zwierząt. Jak usunąć gniazdo os?
Osy i pokrewne im szerszenie żywią się słodkimi napojami i pożywieniem, dlatego najwięcej będzie ich w pobliżu wszelkich słodkości. Nie tylko natrętnie krążą wokół stołów czy owocujących drzew i krzewów, ale też mogą być mocno agresywne wobec osób i zwierząt. Potrafią całkowicie zburzyć komfort wiosennego i letniego wypoczynku na tarasie i w ogrodzie, co więcej bywają także niebezpieczne. Ich ukąszenia nigdy nie należą do przyjemnych, a w przypadku alergików mogą prowadzić do wystąpienia groźnych odczynów. Najwyższą aktywnością osy i szerszenie wykazują się późną wiosną, przez całe lato i na początku jesieni. W obawie o dzieci i zwierzęta domowe wiele osób próbuje walczyć z osami. Pamiętajmy jednak, że bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania może to być bardzo niebezpieczne – rozjuszone osy kąsają z wielką siłą. Jak zwalczyć osy? Zwykle jednorazowe działania nie są wystarczające, pozostaje pozbycie się gniazda os.
Jak wygląda gniazdo os?
Gdy osy zagnieżdżą się na terenie naszego domostwa, możemy być pewni, że w ciągu kilku miesięcy będziemy znajdować je w szklankach z napojami i w deserach. Będą nam krążyły wokół głów, gdy w spokoju będziemy chcieli zjeść jabłko, przyczepią się do krzaka dojrzewających porzeczek, skonsumują opadające z drzewa gruszki i jabłka. Osy maszerują również, często niezauważone po trawie, ścieżkach, nawierzchniach tarasu – ukąszenie przypadkowo nadepniętej osy należy do częstszych zdarzeń z udziałem tych natrętnych insektów. Jak bezpiecznie zlikwidować gniazdo os? Gniazda os zazwyczaj trudno zauważyć od razu, często kryją się one w trudno dostępnych zakamarkach – pod podbitką dachu, pod deskami tarasu, wewnątrz ścianek drewutni, a nawet pod nawierzchnią szopki. Nierzadko osy robią sobie gniazda na strychach i stamtąd przez szpary w dachu wylatują na zewnątrz. Gdy podejrzewamy, że osy zrobiły sobie u nas gniazdo, najpierw zaobserwujmy, gdzie odlatują po napiciu się słodkiego soku, tudzież pożywieniu się ciastem. Tylko w ten sposób trafimy do miejsca, gdzie osy założyły gniazdo. Gniazda os i szerszeni, zbudowane są z delikatnego papieru w kolorze białym, szarym lub żółtawym. Skąd osy biorą papier do budowy gniazda? Produkują go z nadpróchniałego, przeżutego przez siebie drewna, mieszając go ze śliną. Gniazdo wznoszone jest warstwa po warstwie poczynając od nóżki przyczepionej np. do deski okapu, a następnie wznoszenia delikatne osłonki i wreszcie sześciokątnych komór lęgowych w kształcie poziomo usytuowanych plastrów. W gnieździe jest zawsze królowa, zajmująca się wyłącznie rozrodem, inne samice karmią larwy. Gdy plaster się powiększa i nie mieści się już w osłonce, powstają też kolejne plastry pod spodem, połączone ze sobą małymi filarami. Gniazdo więc rozrasta zarówno pod względem liczb plastrów jak i wielkości tych plastrów, pod koniec lata gniazdo może już pomieścić nawet kilka tysięcy os. Gniazdo szerszeni przypomina bryłę o nieokreślonym kształcie, gniazdo os ma bardziej owalny kształt. Typowe gniazdo os ma około 30 cm średnicy. Są jednak znane przypadki gniazd olbrzymów o średnicy nawet stu centymetrów! W przypadku szerszeni liczba owadów w jednym gnieździe nie przekracza zwykle 1000 osobników.
Jak się pozbyć gniazda os
Do usunięcia gniazda os lub szerszeni można wezwać specjalistyczną firmę, jednak koszt jest dość spory. Możemy też zadzwonić pod numer straży pożarnej 998 lub 112 i zwrócić się o pomoc. Na interwencję strażaków możemy liczyć jedynie w przypadku, kiedy występuje bezpośrednie zagrożenia dla życia i zdrowia. Często więc nie pozostaje nam nic innego jak zlikwidować gniazdo os samodzielnie. Zadanie to ułatwią nam dostępne na rynku środki na szkodniki – wśród nich bez problemu znajdziemy preparaty biobójcze, którymi opryskujemy gniazdo. Środki na osy i szerszenie zabijają zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy, ponadto zapobiegają powstawaniu nowych gniazd w tym miejscu. Najprościej i najbezpieczniej je zastosować, kupując specjalną gaśnicę na osy i szerszenie. W zestawie znajdziemy też 1,5 metrowy wężyk oraz uchwyt na puszkę z preparatem – przedmioty te są bardzo pomocne, gdy gniazdo znajduje się w trudno dostępnym miejscu. Jak usunąć gniazdo os za pomocą gaśnicy? Do przeprowadzenia operacji usuwania gniazda zaopatrzmy się w odpowiednią odzież ochronną – najlepszy będzie kombinezon ochronny dla pszczelarzy. Usuwanie gniazda os przeprowadzamy późnym wieczorem lub wczesny porankiem – wtedy owady są mniej aktywne. Do gniazda podchodzimy nie bliżej niż na odległość do 5 metrów. Oprysk wykonujemy zgodnie z kierunkiem wiatru! Gniazdo można usunąć najwcześniej po 24 h od oprysku, ale preparat zwalcza osy wracające do gniazda jeszcze przez 3 dni po oprysku. Pamiętajmy, że przy usuwaniu gniazda ucierpieć mogą osoby postronne w tym dzieci i osoby starsze, najbardziej narażone na skutki użądleń, zadbajmy, by nie było ich w pobliżu.
Gdzie zgłosić gniazdo szerszeni
Gdy mamy podejrzenie że na naszym terenie mamy gniazdo szerszeni, musimy działać z jeszcze większą ostrożnością. Wprawdzie użądlenie szerszeni występujących w Polsce nie jest dużo groźniejsze od użądlenia osy, ale jest bardziej bolesne ze względu na głębiej wnikające żądło oraz większe stężenie toksyn w jadzie. Po użądleniu pojawia się zazwyczaj bolesny obrzęk i zaczerwienienie, któremu może towarzyszyć ból głowy, uczucie rozbicia, dreszcze i gorączka. Szerszenie nietrudno rozpoznać: są znacznie większe od os, zachowują się głośniej, więc ich obecność jest bardziej odczuwalna. Samodzielnie lepiej usuwać jedynie małe gniazda szerszeni, duże, odkryte w środku lata lepiej zgłosić do Straży Pożarnej lub zatrudnić specjalistyczną firmę. Dojrzałe gniazdo szerszeni mieści kilkaset dorosłych osobników, a użądlenia w takiej liczbie mogą być przykre w skutkach, a dla osób uczulonych bardzo niebezpieczne.