Ciepłe dni zachęcają do spędzania czasu na dworze i spotkań w gronie rodziny oraz przyjaciół. Standardem stało się serwowanie potraw z grilla. Warto więc pokusić się o samodzielne wybudowanie grilla. Będzie znacznie trwalszy i efektowniejszy niż grill metalowy.
Budowa grilla ogrodowego z kamienia czy cegieł jest sporym wyzwaniem, ale jeśli dobrze zaplanujemy wszystkie etapy, to na pewno będziemy mogli cieszyć się wyśmienitymi potrawami. Ponadto satysfakcja z dobrze wykonanej pracy jest nieoceniona, a grill może stać się niepowtarzalną ozdobą naszego ogrodu. Co ważne, grill zalicza się do elementów małej architektury, więc na jego budowę nie musimy uzyskać pozwolenia. Jak wybudować grill?
Budowa grilla – pierwsze decyzje
- Jaki grill zbudować? Jedną z pierwszych decyzji, którą musimy podjąć, przymierzając się do budowy grilla, jest to, czy ma być on otwarty czy „z okapem”. Łatwiejszy do wykonania będzie grill otwarty, ponieważ wystarczy otoczyć palenisko ściankami z trzech stron. Pamiętajmy jednak, że takiego grilla dym będzie unosił się do góry, co może być uciążliwe zarówno dla nas oraz naszych gości, jak i sąsiadów. Natomiast grill „z okapem” chociaż jest bardziej czaso- i pracochłonny, to zapewni nam większy komfort biesiadowania, będzie także stabilniejszy.
- Gdzie zbudować grill? Grilla stacjonarnego nie możemy przestawiać, dlatego też przemyślmy miejsce, w którym stanie. Przepisy nie narzucają nam żadnych wytycznych, ale warto zbudować grill w takim miejscu, aby nie przeszkadzał sąsiadom. Pod uwagę weźmy też kształt ogrodu, dostępność do grilla, bliskość do innych zabudowań, a także kierunek, z którego najczęściej wieją wiatry.
- Z czego zbudować grill? Zazwyczaj do budowy grilla wykorzystuje się cegły, bloczki betonowe, klinkier oraz kamienie naturalne. Do ich łączenie należy zastosować zaprawę cementowo-wapienną. Oczywiście wszystkie materiały muszą być przeznaczone do stosowania na zewnątrz, odporne na wysokie i niskie temperatury. Dobrze jak będą także odporne na uszkodzenia mechaniczne.
- Jak duży zbudować grill? Dobrym źródłem inspiracji jest internet, przejrzyjmy więc prace innych osób. Zdecydujmy się na taki model, który umożliwi jednoczesne przygotowanie potraw dla takiej ilości osób, która zazwyczaj siada przy naszym stole. Podawanie potraw na raty jest po prostu uciążliwe. Przyda się także stanowisko do odkładania akcesoriów niezbędnych do grillowania, a także miejsce na drewno.
Jak zbudować grill - krok po kroku
Budowa grilla ogrodowego rozpoczyna się od wykonania solidnej podstawy – fundament pod grilla musi być trwały i stabilny. Na oznaczonym terenie wykopujemy wierzchnią warstwę gleby – zdejmujemy ok. 30 cm podłoża, usuwamy korzenie i kamienie. Następnie wykop wyrównujemy i wysypujemy 15-20 cm warstwę żwiru, którą zagęszczamy. Na przygotowaną bazę wylewamy beton klasy C12/15 o grubości 15-20 cm. Teraz musimy wstrzymać się z dalszą budową grilla na działce na ok. 2 tygodnie, tyle potrzeba do pełnego wyschnięcia betonu. Po tym czasie spokojnie możemy wznowić prace. Jak wybudować grill ogrodowy? Aby grill był stabilny i prosty, jako pierwsze elementy murowe układamy w narożnikach, a potem dokładamy kolejne. Po wymurowaniu każdej kolejnej warstwy koniecznie sprawdzamy poziom – przyda się poziomnica. Elementy murowe łączymy zaprawą, starajmy się zachować równe odstępy na fugę. Co ważne, cegły czy kamienie układamy z przesunięciem – zaleca się przesunięcie o połowę długości w stosunku do niższej położonego poziomu cegieł.
Budowa grilla to nie tylko wymurowanie ścianek, niezbędne jest także palenisko i ruszt. Zaleca się umieszczenie paleniska na wysokości minimum 70 cm, optymalne jest 80 cm. Chociaż jeśli lubimy grillować na siedząco, to palenisko powinno znajdować się na wysokości 50-60 cm. Palenisko na czas wiązania zaprawy należy podeprzeć – na płycie np. OSB murujemy 2 warstwy cegieł lub kamieni. Potem płytę możemy zastąpić metalowym paleniskiem. Aby zwiększyć ciąg powietrza, możemy w murowanym palenisku wykonać kilka niewielkich otworów. Uwaga! Gdy zdecydowaliśmy się na budowę grilla z cegły, to powierzchnie narażone na wysokie temperatury wykonujemy z cegły szamotowej! Ruszt ze stali nierdzewnej – kupimy go markecie budowlanym – umieszczamy nad paleniskiem. W tym celu montujemy nad nim ceowniki. Warto ceowniki rozmieścić na dwóch wysokościach – zapewni nam to większą kontrolę nad przygotowywanymi potrawami. Co ważne, aby ograniczyć straty ciepła, wysokość paleniska z komorą nie powinna przekraczać 60 cm. Jeżeli zdecydowaliśmy się na grill otwarty, to na montażu rusztu kończy się budowa grilla. Natomiast gdy w planach mamy komin, to czeka nas jeszcze trochę pracy. Komin musi się zwężać, więc materiał ustawiamy tak, by z każdym poziomem zwężenie wynosiło 2-3 cm. Wylot komina powinien mieć średnicę minimum 15 x 15 cm. Pamiętajmy, w palenisku stosujemy wyroby szamotowe, ale w przewodzie dymowym cegłę pełną.
Budowa grilla – na koniec wykończenie
Jeżeli do budowy grilla użyliśmy cegieł, to nie warto ich zakrywać. Natomiast bloczki silikatowe nie są już tak efektowne, więc możemy rozważyć pokrycie ich tynkiem lub kamieniem ozdobnym. Nie zapomnijmy wypełnić szczelin odpowiednią fugą. Pierwsze potrawy z grilla możemy przyrządzić dopiero po 2 tygodniach od zakończenia budowy grilla. Przez ten czas zaprawa powoli wyschnie – zbyt szybie uruchomienie paleniska i zwiększenie temperatury może skutkować pękaniem łączeń. Ponadto pierwszy ogień nie może być zbyt duży – po prostu konstrukcja musi się zahartować.