Montowanie wanny narożnej nie tylko w znacznym stopniu decyduje o jej komfortowym użytkowaniu, ma także wpływ na jej trwałość oraz bezawaryjne działanie przez lata. Jak zamontować wannę narożną, by spełniała te warunki?
Montaż wanny narożnej nie należy do zadań szczególnie trudnych, najczęściej wykonuje go hydraulik, jednak postępując zgodnie z zasadami oraz instrukcją obsługi poradzi z nim sobie nawet sprawny majsterkowicz. Do instalacji tego sprzętu można przystąpić, jeśli prace wykończeniowe w łazience są na takim etapie, że wanna nie będzie narażona na uszkodzenia, z tych względów nie powinno się też z niej usuwać folii, którą jest fabrycznie zabezpieczona. Zazwyczaj jej instalację przeprowadza się po wyprowadzeniu odpływu, doprowadzeniu wody, wykończeniu ścian i podłogi.
Montaż wanny narożnej – prace przygotowawcze
Do mocowania wanny narożnej należy się solidnie przygotować. Ważne jest by ściany w narożniku, w którym ma być ustawiona wanna miały dokładnie 90o, warto wcześniej sprawdzić, czy kąt jest prosty i w razie potrzeby wyrównać ściany. Miejsce montażu powinno być czyste i uporządkowane, tak by uniknąć uszkodzenia powierzchni wanny i ułatwić jej montaż. Na etapie zakupu wanny sprawdźmy czy producent oferuje sprzęt wraz z systemem montażu – ma go zazwyczaj większość modeli, jednak niekiedy elementy montażowe trzeba dokupić. Często elementem, w który należy się samodzielnie zaopatrzyć jest syfon, należy sprawdzić czy wybrany przez nas model ma odpowiednio długi system przelewowy. Oprócz wanny oraz dołączonych do niej instrukcji i akcesoriów montażowych, potrzebne będą także narzędzia, takie jak wiertarko-wkrętarka, poziomica, klucz plaski oraz instalacja odpływowa. Przyda się też podkładka, np. filc lub tektura, na której ustawimy wannę podczas prac instalacyjnych, aby jej nie zarysować i nie uszkodzić posadzki.
Jak zamontować wannę narożną na nóżkach
Montowanie wanny narożnej na nóżkach to sposób ich instalacji, z którym spotykamy się najczęściej. Prace rozpoczynamy od odwrócenia wanny i ułożenia jej na podkładce, np. na filcu. Z zestawu akcesoriów sięgamy po szyny (ceowniki) do których przykręcamy gwintowane pręty oraz nóżki. Warto pod nakrętkami umieścić sprężyste podkładki, które ułatwią prawidłowe ustawienie stopek i wyeliminują odgłosy, np. trzeszczenia które mogą pojawić się podczas użytkowania wanny. Na tym etapie można też wstępnie wyregulować długość nóżek, tak by wanna wraz z nimi miała pożądaną wysokość. Następny etap to montaż stelaży do dna wanny. Mocuje się je w miejscach specjalnie wzmocnionych przez producenta z myślą o instalacji wanny, są to specjalne wybrzuszenia. Po zamontowaniu syfonu (część odpływową od spodu wanny, a przelewową z boku) odwracamy wannę i dosuwamy ją do ścian. Za pomocą poziomicy sprawdzamy czy stoi ona równo, jeśli nie to regulujemy jej wysokość nakrętkami na nóżkach. Pion i poziom należy sprawdzić nawet kilkukrotnie. Zadbajmy też o odpowiedni spadek w kierunku odpływu, dzięki czemu woda będzie sprawnie spływać z dna wanny do kanalizacji. Stabilność naszego sprzętu zagwarantują zamocowane przy ścianie zaczepy (uchwyty) – najlepiej zainstalować je w rogu, na siedzisku i przy brzegach wanny. Montaż kończymy wsunięciem krawędzi wanny w zaczepy oraz podłączeniem syfonu do kanalizacji. Wcześniej sprawdźmy szczelność syfonu.
Montaż wanny narożnej z obudową
Etapem zwieńczającym mocowanie wanny jest montaż obudowy. W przypadku wanien narożnych bardzo wygodnym sposobem jej wykończenia jest gotowa obudowa, którą łatwo zdemontować w przypadku jakiejkolwiek awarii. Zanim ją założymy, należy w fabrycznie zainstalowane gniazda wkręcić uchwyty montażowe. Kolejnym krokiem będzie wsunięcie obudowy w uchwyty umieszczone w górnym rancie wanny, tak by była ona stabilnie osadzona. Niekiedy zaleca się też zamocowanie obudowy w uchwytach zainstalowanych w podłodze za pomocą kołków rozporowych. Szczeliny między obudową a wanną powinny być wypełnione silikonem sanitarnym. Konieczne jest też wykończenie silikonem szczeliny pomiędzy wanną a ścianą.