Jak zamontować schody drewniane

Montaż drewnianych schodów nie należy do najłatwiejszych, dlatego też praca ta powierzana jest zazwyczaj fachowcom. Jednak jeśli czujemy się na siłach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie zbudować schody. Podpowiadamy, jak zamontować schody drewniane.

W nowoczesnych domach schody bardzo często znajdują się w salonie czy holu, stanowiąc integralną część tych pomieszczeń i wpływając na ich odbiór. Dlatego tak istotna jest forma. A schody drewniane są uniwersalne, ponadczasowe i zawsze efektowne. Sprawdzą się w każdej aranżacji. Ponadto można im nadać praktycznie każdy kształt, dopasowując do dostępniej przestrzeni, są także trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Jak zamontować schody z drewna? 

Konstrukcja drewnianych schodów

Aby samodzielnie przystąpić do budowy schodów drewnianych, warto poznać ich konstrukcję. Każdy z elementów schodów ma swoją nazwę i pełni inną funkcję.

·  bieg – pochyła część schodów, która składa się ze stopni i biegnie w jednym kierunku,

·  stopień – składa się ze stopnicy (pozioma część, to na niej stawiamy stopy) i podstopnicy (pionowy element, w schodach ażurowych nie występuje),

·  spocznik – pozioma płyta na półpiętrze, która umożliwia zmianę biegu schodów,

·  podest – pozioma płyta jak spocznik, jednak umieszczona na piętrze,

·  policzek – boczna belka biegu, a w przypadku schodów żelbetowych ich bok.

Istotnym elementem przy montażu schodów jest wybór rodzaju drewna, z jakiego schody są zbudowane. Najlepszym wyborem na schody będzie drewno odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też dużą popularnością cieszą się liściaste rodzime gatunki takie jak dąb, jesion, buk, wiśnia, orzech, brzoza czy klon. Sprawdzonym wyborem będą także gatunki egzotyczne, jednak w ich przypadku musimy liczyć się z większym kosztem. Czasami, ale naprawdę rzadko, do budowy schodów wykorzystuje się drewno iglaste, a jeśli już to sosnowe lub świerkowe, ale należy pamiętać, że chociaż jego cena jest atrakcyjna, to niestety jest mniej trwałe. Niezależnie od gatunku drewno na stopnie schodów musi mieć minimum II klasę jakości, a na elementy nośne (muszę być wykonane z drewna liściastego) I klasę. Co ważne do budowy schodów należy wykorzystywać wyłącznie drewno suche (wilgotność poniżej 8-12%), bez sęków i innych wad. Drewno na stopnie schodów musi być bardzo dobre gatunkowe, dlatego też wykorzystuje się drewno lite lub klejone warstwowo. Można też je zastąpić prefabrykatami, np. płytami z drewna litego klejonego na styk. Przymierzając się do budowy drewnianych schodów, należy też przygotować odpowiednie narzędzia, takie jak wkręty i śruby, a także narzędzia do obróbki i cięcie drewna takie jak pilarkaszlifierkawyrzynarka. Przyda się również młotekpoziomnicamiarka i ołówek.

Jak montować schody drewniane o różnych konstrukcjach?

Schody policzkowe zbudowane są z dwóch belek policzkowych i stopnic. Wymiary policzków uzależnione są od wymiarów stopni, ale zazwyczaj ich grubość wynosi 5 cm, a wysokość ok. 30 cm. Natomiast grubość stopni waha się od 4 do 6 cm. W przypadku schodów policzkowych montaż biegu polega na wsuwaniu stopni w wydrążone (wyfrezowane) gniazda w belkach policzkowych, które opierają się na podłodze oraz na końcu biegu – nie wymagają więc dodatkowego mocowania do ściany. A jak montować schody drewniane siodłowe? W takich schodach stopnie są nakładane, więc prezentują się efektownie, jednak wymagają nieco więcej zaangażowania. Przede wszystkim dlatego, że w górnej stronie belek policzkowych należy wyciąć schodkowaty kształt. Ponadto policzki muszą być bardziej wytrzymałe niż w przypadku zwykłych schodów. Ich grubość to minimum 6-8 cm, a szerokość 27-29 cm – po wycięciu musi zostać 15-18 cm nienaruszonego drewna. Stopnice montujemy do poziomych elementów, podstopnice zaś do pionowych.

Jak montować schody drewniane kręte?

W tym przypadku prace przebiegają inaczej, ponieważ podstawowym elementem jest słup nośny – zazwyczaj stalowy lub aluminiowy, ale może być również drewniany. Słup nośny musi być przymocowany zarówno do podłogi, jak i sufitu, a wokół niego rozmieszcza się wachlarzowo stopnie. 

Jak montować schody drewniane na beton?

Schody o konstrukcji betonowej powstają podczas budowy domu. Wykańcza się je drewnem po zakończeniu stanu surowego zamkniętego. Stopnie drewniane układa się na odpowiednio wypoziomowanym (aby uzyskać równe podłoże można użyć podkładek np. ze sklejki lub płyty HDF) i suchym, czystym betonie. Jak zamontować schody drewniane na beton? Najwygodniej jest stopnie i podstopnice przykleić. Najwygodniej jest stopnie i podstopnice przykleić. Najwygodniej jest zastosować szybkoschnący klej piankowy. Poliuretanowy klej w puszce jest gotowy do bezpośredniego użycia (koniecznie jednak wstrząśnijmy mocno pojemnikiem, powtarzajmy to również podczas dalszej pracy) i łatwy do aplikacji (nakłada się go pistoletem). Zamiast klejenia elementów drewnianych do betonu możemy zdecydować się na przymocowanie ich kołkami rozporowymi. Powstałe po kołkach otwory zaślepia się od góry (flekuje) idealnie dopasowanymi elementami oczywiście wykonanymi z tego samego gatunku drewna co schody. Można również zastosować specjalne kołki rozporowe do schodów betonowych, których nie trzeba zaślepiać, jednak wymagają precyzji. Takie kołki najpierw wkręca się w beton, następnie na nich umieszcza się ostre znaczniki, które na spodniej stronie stopnicy wyznaczają miejsca, gdzie należy wywiercić otwory. Ostatnim etapem jest pokrycie betonowych schodów klejem montażowych i nabicie stopnic na kołki.

Wykończenie drewnianych schodów

W trosce o bezpieczeństwo warto jeszcze zamontować balustradę, chociaż nie jest ona wymagana. W przypadku drewnianych schodów dobrze prezentują się drewniane balustrady, ale możemy również zdecydować się np. na szklane, metalowe czy z tworzyw sztucznych. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu chcemy utrzymać dom. Jednak niezależnie od materiału wykorzystanego na balustradę pamiętajmy, że ta bariera powinna mieć minimum 90 cm wysokości – tylko taka zagwarantuje pełne bezpieczeństwo. Niezbędne jest także zabezpieczenie surowego drewna przed wilgocią i uszkodzeniami, czyli musimy schody odpowiednio zaimpregnować. Do tego celu służą lakiery (poliuretanowe i akrylowe), lakierobejce i oleje do drewna. Aplikujemy je zawsze na oczyszczone z kurzu i brudu schody. Wybór środków do impregnacji drewna jest ogromny. Możemy wybierać wśród bezbarwnych preparatów i cieszyć się naturalnym ciepłym odcieniem drewna lub całkowicie odmienić kolor. 

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.