Aby firanki czy zasłonki zdobiły wnętrza, niezbędny jest karnisz. Często jego montaż stwarza problemy. Podpowiadamy więc, jak zamontować karnisz, aby utrzymał ciężar osłon okiennych.
Przed kupnem karnisza musimy najpierw ustalić, jaką powinien mieć długość, z jakiego materiału ma być wykonany czy ma być pojedynczy, czy podwójny. Nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu z doborem odpowiedniego modelu, ponieważ wybór sklepach jest duży. Karnisz możemy zamontować samodzielnie, ale jeśli pomoże nam druga osoba, prace przebiegną sprawniej i szybciej. Jak prawidłowo zamontować karnisz do ściany lub sufitu? Jak zamontować karnisz podwójny, a jak pojedynczy? Jak zamontować karnisz na skosach? Jak zamontować karnisz bez wiercenia?
Jak zamontować karnisz – co warto wiedzieć przed montażem
Karnisze dostępne są jako w formie drążka lub szyny. Karnisze drążkowe to pręty osadzone w uchwytach przytwierdzanych do ściany. Zasłony możemy w tym przypadku powiesić na kółkach, szelkach lub przelotkach. Popularnością cieszą również karnisze-szyny, które zazwyczaj przykręca się do sufitu, chociaż są modele, które można montować do ściany za pomocą odpowiednik wsporników (dołączone są do zestawu). Zasłony czy firanki wiesza się na haczykach lub żabkach wsuwanych w prowadnice szyn. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj karnisza się zdecydujemy, dostępne są modele pozwalające na powieszenie osłon okiennych w jednym, dwóch i trzech rzędach. Pojedyncze drążki czy szyny mają długość 40-250 cm. Większość karniszy można bez problemu przyciąć, na rynku są również modele teleskopowe regulowane w pewnym zakresie. Dostępne są także łączniki i uchwyty, dzięki którym połączymy karnisze nawet w kilkumetrowe ciągi czy wygniemy w łuk.
Jak zamontować karnisz nad oknem
Najważniejsza zasada podczas montażu karnisza jest taka, że nie może on utrudniać otwarcie skrzydeł okiennych i dlatego umieszczamy do zawsze powyżej ościeża. Karnisz możemy zamontować do ściany nad oknem, a gdy miejsca jest zbyt mało do sufitu. Długość karnisza może być dopasowana do szerokości okna lub długości ściany, na której się ono znajduje. Natomiast ogólnie przyjęta zasada mówi, że drążki powinny wystawać 15-20 cm po obu stronach okna – po rozsunięciu osłony okienne nie przesłaniają przeszklenia. Gdy długość karnisza nie przekracza 240 cm, powinny wystarczyć 2 uchwyty. W przeciwnym przypadku warto dodać dodatkowe uchwyty, aby drążki czy szyny się nie wyginały.
Jak zamontować karnisz – krok po kroku
Najczęściej klasyczny karnisz – z jednym lub dwoma drążkami – montujemy do nadproża nad oknem. Zaczynamy od wyznaczenia miejsc mocowań wsporników i wywiercamy w nich otwory, np. wiertarką udarową z wiertłem do betonu. Pamiętajmy, że mocowania muszą być umieszczone w poziomie – aby skontrolować ich położenie, możemy użyć długiej poziomnicy.
W wywiercony otworach umieszczamy kołki rozporowe, a następnie wkrętami przymocowujemy wsporniki. We wspornikach umieszczamy drążki, a na nich ewentualnie żabki lub haczyki. Na koniec montujemy zakończenia karnisza, wieszamy zasłony i/lub firany.
Jak zamontować karnisz do sufitu
Jak zamontować karnisz sufitowy? To także nie jest skomplikowane zadanie. Postępujemy identycznie jak podczas montażu karnisza do ściany. Ustalamy więc miejsca montażu wsporników – w równych odległościach od rogów okna. Przykręcamy wsporniki. Wsuwamy w nie drążek. Wykorzystajmy kołki wysokiej jakości, ponieważ to one w dużej mierze decydują, czy karnisz będzie prawidłowo wisiał. Pamiętajmy, aby karnisz umieścić w takiej odległości, aby upięte tkaniny nie opierały się o grzejnik czy parapet.