Montaż drzwi przesuwnych naściennych to czynność, do której niekoniecznie musimy wzywać fachowca – wystarczy kilka prostych narzędzi i stosowanie się do instrukcji producenta. Trudniej jednak będzie wykonać montaż drzwi przesuwnych w ścianie – tutaj niezbędna może być pomoc profesjonalisty.
Drzwi przesuwne są cenionym elementem wnętrza, przede wszystkim ze względu na możliwość bardziej ekonomicznego wykorzystania przestrzeni niż ma to miejsce w przypadku modeli rozwieralnych. Zamiast otwierać skrzydło, co wymaga odpowiedniej przestrzeni, przesuwamy je. Drzwi przesuwne sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy wejścia sąsiadujących pomieszczeń są tak blisko siebie, że tradycyjne skrzydła podczas otwierania mogłyby się zderzać i wzajemnie blokować.
Montowanie drzwi przesuwnych – na jakim etapie prac
Drzwi przesuwne naścienne łatwo zamontować i można to zrobić nawet w już wykończonym domu czy mieszkaniu. Na ścianie nad tworem drzwiowym lub w suficie umieszcza się wytrzymałą prowadnicę (szynę), po której przesuwa się skrzydło. Prowadnicę można przykryć lub wyeksponować. W dolnej części drzwi mogą przesuwać się po torze, bujaniu się skrzydła podczas przesuwania zapobiegają specjalne ograniczniki dolne. Drzwi przesuwnych chowanych w ścianie nie da się zamontować na każdym etapie prac. Niezbędny jest bowiem odpowiednich rozmiarów otwór w ścianie, w którym zamontowana zostanie specjalna kaseta na skrzydło drzwi. Otwór w ścianie najlepiej przygotować już na etapie jej wznoszenia. Gdy ściana jest już wybudowana, można do niej dostawić ściankę z płyt g-k i wmontować w nią kasetę do systemu przesuwnego. Tracimy w tym przypadku kilka centymetrów z powierzchni pokoju, jednak zyskujemy kawałek ściany, która przy tradycyjnie otwieranych skrzydle musiałaby pozostać pusta.
Montaż drzwi przesuwnych – systemy jezdne
Drzwi do montażu naściennego możemy kupić jako komplet, w którym jest skrzydło oraz gotowy system jezdny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by do wybranego skrzydła drzwi osobno dokupić system przesuwny. Jeśli jednak system jezdny kupujemy osobno, sprawdźmy, czy będzie można dobrać do niego drzwi dowolnej grubości.
Aktualnie na rynku dostępne są różne systemy jezdne do drzwi przesuwnych. W zestawie jezdnym, w którym prowadnica jest chowana pod maskownicą, zazwyczaj znajduje się szyna jezdna i kątownik – oba te elementy trzeba skręcić przed zamontowaniem na ścianie, dopiero wtedy tworzą one prowadnicę. W skład systemów przesuwnych z wyeksponowaną prowadnicą wchodzą metalowa szyna służąca jako prowadnica, wózki oraz metalowe uchwyty. Wózki i prowadnice najczęściej wykonane są z metalu w kolorach stalowym, czarnym, grafitowym lub rdzy. We wszystkich zestawach znajdziemy także domykacze (silent-stop), czyli mechanizmy spowalniające zamykanie drzwi. Można je zamontować po obu stronach prowadnicy, zapewniając łagodne domykanie drzwi z prawej i lewej strony. Zarówno w jednym, jak i drugim systemie można połączyć dwa skrzydła drzwi – służą do tego rozwiązania umożliwiające ich symetryczne, jednoczesne otwieranie i zamykanie. Atutem kompletu jest dekoracyjne połączenie synchronicznie działających rolek. Do każdego systemu jezdnego producenci dołączają instrukcje montażu.
Jak zamontować drzwi przesuwne naścienne
Do montażu niezbędne będzie kilka prostych narzędzi, które z pewnością znajdziemy w warsztacie każdego domowego majsterkowicza: ołówek, miarka, poziomica, wiertarka, wkrętarka, drewniane kliny i podkładki, młotek, niezbędna może też być piłka do metalu. Do zamontowania systemu przesuwnego niezbędne mogą być także dwie rozpórki, a także śrubokręty i klucze. Zaopatrzmy się też w silikon i piankę montażową. Otwór drzwiowy, w którym będzie montować drzwi przesuwne musi być pusty, to znaczy pozbawiony ościeżnicy.
Najważniejszym elementem jest ustalenie wysokości, na jakiej będzie zamontowana prowadnica na nadprożu. W tym celu należy dokładnie wymierzyć wysokość skrzydła i do uzyskanej wysokości dodać od 0.5 do 1 cm – to odległość drzwi od podłogi, niezbędna do zmieszczenia się wpustu w drzwiach wraz z prowadnikiem dolnym. Od zaznaczonego punktu rysujemy ołówkiem linię montażu szyny – najlepiej skorzystać przy tym z poziomnicy. Jeśli szyna jest a długa, należy ją przyciąć piłką do metalu do odpowiedniej długości – jest nią zazwyczaj dwukrotność szerokości drzwi. Prowadnicę montujemy w odpowiedniej odległości od krawędzi otworu po przeciwległej stronie kierunku otwierania skrzydła – powinna ona wynosić 12 cm,.
Aby zamontować szynę na ścianie, należy wywiercić w niej otwory (co 25-30 cm w systemie z maskownicą lub co 45 cm w systemie z szyną), a następnie za pomocą kołków montażowych przykręcić ją do ściany. Następnym krokiem jest zamontowanie do górnej części skrzydła drzwi wózków, po których będzie się ono przesuwać. Gdy zostaną one przytwierdzone do skrzydła, wsuwamy w nie prowadnicę. Pozostaje nam jeszcze montaż na podłodze ograniczników otwarcia skrzydła, które ustabilizują tor jazdy wózków, pozwalając na bezpieczne korzystanie z drzwi.