Daszek nad drzwiami wejściowymi to detal bardzo praktyczny, a przy tym wpływający korzystnie na estetykę elewacji. O tym czy spełni nasze oczekiwania decyduje jego odpowiedni dobór do stylu architektury domu, wymiarów drzwi i podestu, a także profesjonalne zamocowanie. Jak zamontować daszek nad drzwiami, by spełniał swoją funkcję przez lata?
Na montaż daszku nad drzwiami wejściowymi warto się zdecydować głównie z uwagi na bezpieczeństwo i wygodę użytkowników. Zadaszony podest czy schody prowadzące do domu nie będą śliskie pod wpływem deszczu i śniegu czy lodu. Zamarzająca i rozmarzająca woda może być też przyczyną niszczenia drzwi zewnętrznych oraz płytek tworzących okładzinę nawierzchni w strefie wejścia. Ich wymiana jest z pewnością bardziej kosztowna i uciążliwa niż montaż daszku nad drzwiami zewnętrznymi. Wykonanie zadaszenia nie należy do trudnych zadań. Wpływ na to, jak zamontować daszek nad drzwiami ma choćby rodzaj konstrukcji zadaszenia, kształt daszku,materiał pokryciowy czy budulec i technologia, w jakiej wzniesiono ściany domu.
Jak zbudować daszek nad drzwiami – wybór konstrukcji
Daszek nad wejściem to najczęściej konstrukcja wykonana ze wsporników metalowych (stalowych albo aluminiowych) lub rzadziej drewnianych. Konstrukcje najczęściej mocuje się na kotwy w ścianie nad drzwiami – żelbetowym wieńcu albo też materiale murowym, np. bloczkach betonowych czy ceramicznych. Do rzadkości należą daszki o konstrukcji żelbetowej. Konstrukcja daszku może być też niezależna od ściany budynku – jest wówczas oparta na słupach, jej rozwinięciem może być np. ganek lub kolumnowy portyk. Spotyka się też rozwiązania mieszane, w których konstrukcja daszku jest oparta zarówno na ścianie, jak i na słupach, które mogą być punktem wyjścia do zbudowania bocznych osłon. Najprostsze do wykonania są płaskie daszki jednospadowe, mogą być oparte na ścianie albo na słupach lub też mieć konstrukcje mieszaną. Dużym powodzeniem cieszą się także dwuspadowe – są przeważnie elementem domów o tradycyjnej architekturze i nawiązują do kształtu dachu budynku. Spotyka się je m.in. w domach inspirowanych dworkami. Coraz popularniejsze są także daszki w kształcie łuku, a także trójspadowe i pulpitowe. To często atrakcyjne gotowe daszki lub też zadaszenia wykonane na zamówienie.
Montaż daszku nad drzwiami – ważne wymiary
Daszek nad drzwiami spełni swoją funkcję, jeśli zadbamy o jego odpowiednie wymiary oraz usytuowanie. Powinien być na tyle obszerny, by osłonić i zapewnić swobodę ruchów co najmniej dwóm osobom. Warto by osłona obejmowała także schody. Z tych względów minimalne zadaszenie powinno mieć 2 m szerokości oraz 1,2 m wysięgu. Jeśli zdecydujemy się na większe wymiary daszku, np. o wysięgu ok 2,5-3 m, wybierzmy przezroczysty materiał pokryciowy, np. płyty poliwęglanowe, które dzięki swojej przejrzystości nie zacienią strefy wejścia, często usytuowanej od północy czy północnego-wschodu. Dobrym wyborem są też gotowe daszki mocowane do ściany. Ich montaż ułatwi dołączone instrukcja oraz elementy montażowe. W zależności od rodzaju daszku zakres prac może się różnić, jednak kluczowe elementy są wspólne. Montaż daszku nad drzwiami powinno poprzedzić wykonanie jego szablonu z zaznaczonymi miejscami wierceń. Po przyłożeniu takiego wzornika do ściany, będziemy mogli precyzyjnie wyznaczyć położenie otworów montażowych.
Wyznaczając miejsce na daszek, zwróćmy uwagę na wysokość, na jakiej zadaszenie będzie usytuowane. Daszek warto zamontować na wysokości ok. 15 cm nad futryną. To sprawi, że nawet, gdy będzie on obciążony śniegiem, nie ograniczy swobody ruchów skrzydła drzwiowego. Do wykonania tych zadań niezbędne będą poziomica, drabinka oraz marker i tekturowa podkładka.
Montaż daszku nad drzwiami – odpowiednie mocowanie
Jeśli mamy już wyznaczone punkty mocowania daszku, możemy przystąpić do wiercenia otworów montażowych. Po ich wywierceniu należy je oczyścić,np. odkurzaczem lub wyciorem. W udrożniony otwór można wprowadzić odpowiednie kotwy. Ich rodzaj zależy od materiału, z którego wymurowano ścianę. W przypadku bloczków betonowych stosowane są kotwy plastikowe, do pustaków ceramicznych wykorzystywane są kotwy stalowe, w domach drewnianych daszki mocuje się na wkręty. Montaż daszku w ścianie dwuwarstwowej wymaga zastosowania tulei dystansowych długości dostosowanej do grubości ocieplenia. Dzięki tulejom konstrukcja zostaje wzmocniona i ustabilizowana, nie dochodzi również do uszkodzenia ocieplenia. Do montażu w ścianie dwuwarstwowej konieczne są także kotwy chemiczne, które umieszcza się w otworach montażowych, dopiero w tak przygotowane otwory wprowadzamy kotwy montażowe. Gdy kotwy są już przygotowane, można na nie nałożyć daszek i założyć zaślepki. Niekiedy konieczne bywa docięcie wystających kotew. Na koniec należy uszczelnić połączenie daszku ze ścianą. Dobrym wyborem będzie elastyczny bezbarwny uszczelniacz poliuretanowy doskonale sprawdzający się w naszych warunkach atmosferycznych.