Gdy pies samowolnie opuszcza teren posesji, to narażony jest na różne niebezpieczeństwa. Ponadto sam może stanowić zagrożenie. Dlatego więc w trosce o swojego pupila i bezpieczeństwo innych ludzi uniemożliwmy mu ucieczkę i spacer po okolicy. W tym celu możemy dokładanie zabezpieczyć ogrodzenie z siatki, innym rozwiązaniem jest wyznaczenie terytorium dla zwierzęcia.
Jeśli nasz pies ma spędzać czas w ogrodzie, należy dobrze zabezpieczyć siatkę ogrodzenie. Musi być solidne i odpowiedniej wysokości, ponieważ pomysłowość zwierzaków jest duża – nie tylko zrobią podkop pod siatką ogrodzeniową, ale również przeskoczyć przez płot, wspiąć się na niego oraz zrobić dziurę. Sposób ucieczki zależy m.in. od rasy. Na przykład teriery najczęściej podkopują, charty potrafią przeskoczyć nawet wysokie ogrodzenia, natomiast amstafy i pitbulle wspinają się po metalowej siatce. Zadbajmy również, aby pies nie zniszczył roślin.
Jak zabezpieczyć siatkę ogrodzeniową przed ucieczkami psa – praktyczne wskazówk
- Solidna siatka ogrodzeniowa. Wybierając siatkę ogrodzeniową, postawmy na jakość i trwałość. Musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz mieć małe oczka, aby uniemożliwić psu włożenie pyska między oczka i przegryzienie siatki.
- Ogrodzenie z podmurówką. Jeśli nas pies lubi kopać i opuszczać posesję pod siatką ogrodzeniową, to najlepszym rozwiązaniem jest ogrodzenie z podmurówką. Musi być ona głęboka, szczególnie gdy jesteśmy właścicielami dużych i silnych psów, np. owczarków niemieckich, husky, wyżłów czy malamutów. Możemy podmurówkę wykonać z betonu lub wykorzystać prefabrykowane elementy. Największą zaletą gotowej podmurówki jest to, że nie tracimy czasu na jej wytworzenie. Innym rozwiązaniem jest rozłożenie wzdłuż ogrodzenia gęstej siatki o szerokości około 1 m i przysypanie jej 2-centymetrową warstwą ziemi. Siatkę z ogrodzeniem łączymy za pomocą drutu.
- Odpowiednia wysokość. Niektóre psy są wyjątkowo skoczne, dlatego zadbajmy o odpowiednią wysokość ogrodzenia – im większy i skoczny pies, tym bariera powinna być wyższa. Zazwyczaj wystarczy ogrodzenie z siatki ogrodzeniowej wysokości 1,5-1,8 m. Jednak w przypadku np. owczarków niemieckich minimalna wysokość to 2 m. Pamiętajmy, że postawienie ogrodzenia o wysokości 2,20 m nie wymaga ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę – budowę wyższego ogrodzenia musimy zgłosić w odpowiednim organie jednostki samorządu terytorialnego (starostwa powiatowego, urzędu miasta lub gminy).
- Wzmocnione ogrodzenie. Jeśli mamy dużego i silnego psa, który jest w stanie przeważyć siatkę ogrodzeniową, to musimy ją odpowiednio wzmocnić, aby wytrzymała ciężar zwierzęcia i stawiła opór naciskowi.
Jak zabezpieczyć siatkę ogrodzeniową przed ucieczkami psa – wybieg dla czworonoga
Aby zminimalizować ryzyko ucieczki psa poza wyznaczony teren i zniszczeniu ogrodzenia z siatki, możemy zbudować kojec dla psa z siatki ogrodzeniowej, która nie stanowi zagrożenia dla czworonoga, umożliwi mu także obserwację otoczenia. Taki wybieg uchroni także nasze rośliny przez niszczeniem. Ponadto we własnej, bezpiecznej strefie pies będzie mógł się wyszaleć, wybiegać i odpocząć. Na kojec dla psa z siatki ogrodzeniowej wybierzmy miejsce częściowo zacienione, np. ulokujmy go pod drzewami lub zbudujmy daszek. Zadbajmy również o elementy pozwalające na schłodzenie, np. płyty chodnikowe czy betonowy murek – nie nagrzewają się szybko i pozwolą na chwile odpoczynku w upalne dni. Wymiary wybiegu powinny być dostosowane do wielkości psa. Teren musi być na tyle duży, aby nasz pupil mógł swobodnie po nim biegać. Ustawa o ochronie zwierząt narzuca minimalne wymiary: dla psów poniżej 50 cm w najwyższym punkcie ciała minimalna powierzchnia wybiegu to 9 m2, dla psów między 51 a 65 cm – minimum 12 m2, dla psów powyżej 65 cm – nie mniej niż 15 m2. Jeśli zamierzamy w kojcu trzymać dwa psy, to jego wymiary powinny być w każdym przypadku większe o 4 m2. Psu musimy zapewnić bezpieczne schronienie (ustawmy więc budę) oraz dostęp do wody. Co ważne, nie ogradzajmy terenu cienką siatką, ponieważ może zostać z łatwością przegryziona przez psa. Siatka ogrodzeniowa dla psa powinna być trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i o bardzo małych, gęstych oczkach.
Jak zabezpieczyć siatkę ogrodzeniową przed ucieczkami psa – elektryczny pastuch
Siatkę ogrodzeniową przed psem możemy zabezpieczyć, montując elektryczny pastuch – można wykonać go nawet na istniejącym ogrodzeniu. To taki niewidoczny, elektroniczny kojec dla psa, który spowoduje, że zwierzak noszący elektryczną obrożę nie będzie zbliżał się do ogrodzenia z siatki, co zmniejszy ryzyko jego ucieczki. Jest to rozwiązanie zupełnie bezpieczne i skuteczne. Zasada działania pastucha jest mało skomplikowana. Jeśli pies zbliży się do siatki ogrodzeniowej zabezpieczonej kablem na określoną przez nas na centralce odległość, to elektryczna obroża ostrzeże go dźwiękiem. Gdy mimo tego pies podejdzie jeszcze bliżej ogrodzenia, to zostanie skarcony impulsem elektrostatycznym, który zmusi go do wycofania się z terenu poprzez nieprzyjemne napięcie mięśni psa, ale nie zrobi mu dotkliwej krzywdy.