Jak zabezpieczyć dom?

Czasy, w których żyjemy, jak nigdy dotąd w historii, dają nam możliwość podróżowania i pracy na całym świecie. Korzystamy z tego pełnymi garściami i coraz częściej udajemy się w podróże bliskie i dalekie. W czasie, kiedy my zwiedzamy świat, nasz dobytek narażony jest na kradzież albo zniszczenia. Mamy jednak cały wachlarz możliwości, które pozwolą nam wypoczywać w spokoju.

SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto mógł pozwolić sobie na monitoring domu czy terenu, który do niego przylega. Monitoring czy systemy alarmowe kojarzyły się jedynie z elitą. Systemy monitoringu składają się z kamer zewnętrznych i wewnętrznych – pracujących pod rejestratorem, ale również rejestrujących niezależnie na karcie SD. Kluczową zaletą nowoczesnych systemów jest dostępność obsługi kamer z poziomu aplikacji na smartfona, z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem Internetu, co daje nam pełną zdalną kontrolę nad własnym mieniem.

kamera do monitoringu
kamera do monitoringu
kamera do monitoringu

Złodzieje czy wandale mniej chętnie dopuszczają się czynów karalnych mając świadomość, że są widoczni i nagrywani. Zainstalowany monitoring dostarcza dowodów, które mogą być kluczowe w znalezieniu poszczególnych osób i ich ukaraniu.
Widoczne elementy monitoringu zwykle działają odstraszająco, dlatego w celu ochrony możemy również zastosować obok prawdziwych kamer atrapę, która łudząco przypomina prawdziwe urządzenie rejestrujące.

BEZPRZEWODOWY SYSTEM ALARMOWY

Jednym z ciekawych rozwiązań dostępnych na rynku jest prosty, bezprzewodowy system alarmowy, oparty o most radiowy łączący w sobie moduł radiowy komunikujący się z elementami systemu oraz moduł WiFi pozwalający na wysyłanie powiadomień do aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie. Aplikacja mobilna zarządzająca system charakteryzuje się przyjaznym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, dzięki któremu codzienna obsługa jest przyjemnością.

bezprzewodowy system alarmowy
bezprzewodowy system alarmowy
bezprzewodowy system alarmowy

JAKIE SĄ KORZYŚCI ALARMU BEZPRZEWODOWEGO?

Systemy zabezpieczeń oparte o komunikację radiową posiadają kilka podstawowych zalet:
– prosty montaż,
– duża elastyczność przy projektowaniu,
– możliwość łatwego przeniesienia i ewentualnego demontażu,
– brak ingerencji w budynek (bruzdy pod przewody),
– wygodne zarządzanie z aplikacji na telefon.

ELEMENTY SYSTEMU

Głównym elementem systemu jest hybrydowy most radiowy oraz aplikacja mobilna. Każdy alarm wykorzystuje czujniki podczerwieni reagujące na ruch (PIR) i czujniki magnetyczne (kontaktrony) umieszczane na oknach, drzwiach, bramach garażowych (wzbudzenie czujnika powoduje alarm).
W przypadku opisywanego systemu warto zwrócić uwagę, że pomijamy tradycyjną centralę z wbudowanym modułem GSM i manipulator, co znacznie wpływa na koszt zestawu. Warunkiem prawidłowej pracy systemu jest natomiast dostęp do Internetu, zarówno mostu jak i aplikacji.
Most bezprzewodowy służy do komunikacji między urządzeniami radiowymi pracującymi w paśmie 433 MHz, a aplikacją mobilną. Jeden most obsługuje od kilku do kilkunastu urządzeń, ale istnieje możliwość dodania wielu mostów do jednej aplikacji, dzięki czemu jest możliwość zabezpieczenia nawet dużego obiektu.
Pasywne czujki podczerwieni
służą do wykrywania ruchu. Wykrywanie ruchu opiera się na pomiarze temperatury, każda jej nagła zmiana na wyższą lub niższą (np. podmuch zimnego powietrza do nagrzanego pomieszczenia) jest traktowana, jako alarm, który wyświetlany jest przez aplikację mobilną w formie powiadomienia.
System opiera się również na kontaktronowych czujkach otwarcia. W skrócie kontaktron to łącznik elektryczny sterowany polem magnetycznym. Kontaktronowa czujka otwarcia służy do zabezpieczenia okna lub drzwi. Współpracuje z mostem radiowym pracującym w paśmie 433MHz.
Prosty, bezprzewodowy system alarmowy dedykowany jest przede wszystkich do mieszkań, gdzie uciążliwe jest montowanie głośnych styren alarmowych. Zaletą systemu jest możliwość integracji z innymi urządzeniami inteligentnego domu np. ze sterownikami WIFI.

STEROWNIKI WIFI

Stanowią niezwykłą wygodę i ułatwiają codzienne życie. Sterowniki pozwalają na sterowanie pracą wielu urządzeń np.:
roletami antywłamaniowymi – podczas wyjazdu z domu taki sprzęt będzie kierował pracą rolet: podnoszenie i opuszczanie będzie dawało złudzenie, że ktoś przebywa stale w domu,
oświetleniem – włączanie i wyłączanie świateł w różnych miejscach domu oraz kierowanie światłem w ogrodzie również sprawi wrażenie, że na posesji stale ktoś jest.
Urządzenia łatwo dają się zaprogramować, a ich obsługa jest niezwykle prosta. Jeżeli wiemy, że mają zarządzać czynnością, która zawsze odbywa się w ten sam sposób i w tych samych godzinach, możemy stworzyć dla nich automatyczny harmonogram i w ogóle zapomnieć o tych czynnościach. Jedyne, czego sterowniki potrzebują do funkcjonowania, to stały dostęp do Internetu.

adapter gniazda z funkcją WiFi

Dodatkowym atutem takich systemów jest możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń np. ekspresu do kawy. Wystarczy zastosować proste rozwiązanie w postaci adaptera gniazda z funkcją WiFi, które pozwoli nam cieszyć się zapachem porannej kawy bez konieczności wychodzenia z łóżka. Takie adaptery mają szerokie zastosowanie i pozwalają nam na zdalną kontrolę za pomocą aplikacji mobilnej. Przy wyborze systemu warto zwrócić uwagę na fakt, że aplikacja to tzw. serce inteligentnego domu, dlatego kluczowe jest, aby była ona czytelna i prosta w obsłudze.
Dodatkowym kryterium podczas wyboru jest dostępność aplikacji dla użytkowników systemu Android lub użytkowników iOS, a także informacja czy jest ona dostępna za darmo.

JAKIE SĄ INNE FUNKCJE STEROWNIKÓW WIFI?

Zakres możliwości jest spory, a należą do niego m.in.:
– czasowe włączanie lub wyłączanie urządzenia,
– symulowanie obecności w domu przy pomocy ustawienia harmonogramu pracy,
– udostępnianie swojego urządzenia innym użytkownikom aplikacji,
– ustawianie kilku scenariuszy pracy dla jednego urządzenia,
– włączanie nawilżacza powietrza poprzez pomiar wilgotności,
– sterowanie pracą pieca lub mierzenie zużycia prądu przy pomocy czujnika z wbudowanym licznikiem energii.
Sterowniki mogą również posiadać moduł radiowy, który umożliwia sterowanie za pomocą pilota urządzeniami takimi jak: bramy garażowe, rolety, okiennice.
Dodatkową możliwością jest zakup sterownika, który wyposażony jest w gniazdo wejściowe, dzięki czemu zyskujemy możliwość podłączenia czujnika temperatury i wilgotności.

WIDEODOMOFONY

Cieszą się one coraz większą popularnością. Urządzenia te pozwalają na komunikację audio-wideo między odwiedzającym a lokatorem. Zastanawiając się, jaki wideodomofon wybrać, należy zapoznać się z szeroką ofertą urządzeń dostępnych na rynku.

Wideofon
Wideofon
Przykładowy schemat podłączenia wideodomofonu
Przykładowy schemat podłączenia wideodomofonu

Wideodomofon w klasycznym rozumienie składa się ze stacji bramowej wyposażonej w kamerę oraz monitora. Stacje bramowe wideodomofonów występują w wersjach podtynkowych lub natynkowych, mogą posiadać szyfrator, czytnik kluczy zbliżeniowych, czytnik linii papilarnych, a najbardziej zaawansowane urządzenia nawet system rozpoznawania twarzy. Niektóre stacje bramowe posiadają również moduł WiFi, stając się tym samym autonomicznymi wideodomofonami, które przesyłają dane na smartfona. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż nie trzeba prowadzić przewodów do budynku. Wystarczy zasilić bramofon, połączyć z aplikacją i już możemy korzystać z jego funkcji.
Istnieją również modele, które zamiast monitora posiadają tradycyjną słuchawkę jak domofon, dzięki czemu znacznie ograniczamy koszt zakupu – a funkcja wideo w takim wideodomofonie realizowana jest za pośrednictwem aplikacji na smartfona – z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu – czy to z własnego domu, czy z urlopu.

Moduły wewnętrzne również posiadają wielu reprezentantów, mogą to być monitory różniące się wielkością matrycy (najpopularniejsze to 4,3’’, 7’’ oraz 10’’) oraz funkcjami np. pamięcią obrazów, możliwością rejestracji filmów, sterowaniem elektrozaczepem czy elektrozaczepem i napędem bramy równocześnie. Ponadto cześć monitorów posiada wbudowany moduł WiFi.

WIDEODOMOFON Z MOŻLIWOŚCIĄ PRZEKIEROWANIA ROZMOWY

Coraz większą popularnością cieszą się wideodomofony IP WiFi, umożliwiające równoległe odebranie rozmowy dzięki modułowi wewnętrznemu oraz smartfonowi. Modele, które mają wbudowany moduł WiFi w monitorze/ słuchawce są bardziej stabilne ze względu na lepszą jakość połączenia z siecią domową. Monitor wideodomofonu znajduje się wewnątrz budynku, dzięki czemu fale radiowe nie są narażone na zakłócenia zewnętrzne.

Niektóre modele, które nie posiadają modułu WiFi można uzupełnić o zewnętrzny moduł WiFi (IP BOX), który rozszerza możliwości wideodomofonu i umożliwia zdalne zarządzanie. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup modułu zewnętrznego, należy upewnić się, czy jest on kompatybilny z modelem wideodomofonu, który posiadamy lub zamierzamy kupić.

WYGODNA I PRAKTYCZNA OBSŁUGA SMARTFONEM

Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw wideodomofonów IP WiFi musimy posiadać smartfon lub tablet i połączenie z Internetem. Aplikacje mobilne zwyczajowo są darmowe i dostępne zarówno dla systemu iOS oraz Android – często w języku polskim – napisane przez producenta sprzętu, co daje gwarancję stabilności. Łączą się one przez Internet z wideodomofonem, który jest stale połączony z domową siecią WiFi. Połączenie z aplikacją, w zależności od modelu umożliwia odbieranie połączeń, sterowanie ryglem elektromagnetycznym i automatem bramowym, czy manualne wykonywanie zdjęć oraz rejestrowanie filmów w trakcie trwania rozmowy z dowolnego miejsca na świecie. Nie ma tutaj znaczenia, czy jesteś na wakacjach, w ogrodzie, u sąsiada, czy na zakupach w sklepie – warunkiem jest dostęp do Internetu.
Podstawowy zestaw tj. monitor pozwalający na obsługę dwóch wejść (furtka i brama) wraz z kasetą zewnętrzną wyposażoną w kamerę pracującą w rozdzielczości ok. 700 TVL kosztuje kilkaset złotych. Oczywiście wraz ze zwiększającą się ilością opcji, rośnie cena urządzeń. Niemniej jednak posiadanie wideodomofonu jako elementu zabezpieczającego posesję staje się dziś już standardem, dlatego warto się w niego wyposażyć, dostosowując funkcjonalność i cenę urządzenia do swoich potrzeb oraz możliwości, żeby potem spać spokojniej.

LISTA BŁĘDÓW, JAKICH NALEŻY SIĘ WYSTRZEGAĆ PRZY MONTAŻU SYSTEMÓW ZABEZPIECZEŃ I WIDEODOMOFONÓW:

+ instalacja systemu bez rzetelnego zapoznania się z instrukcją montażu, schematem i instrukcją obsługi-tzw. montaż „na pamięć” często skutkuje błędnym podłączeniem urządzeń,
+ instalacja zbyt małej ilości kamer lub ich nieprawidłowe ustawienie, przez co powstają obszary niechronione,
+ nieprzemyślany montaż czujek alarmowych, co może skutkować fałszywymi alarmami lub/i niewystarczającym poziomem zabezpieczenia,
+ zaniedbanie wymiany na czas baterii w czujkach alarmowych, co objawiać się będzie niesprawnością systemu,
+ zbyt nisko zainstalowana kaseta zewnętrzna wideodomofonu, niedostosowana do kąta widzenia kamery, co powoduje ograniczenie obrazu i słabą widoczność twarzy,
+ dobranie nieprawidłowego zasilacza przy montażu wideodomofonu, bez uwzględnienia odległości między kasetą a monitorem, co skutkuje zanikaniem sygnału,
+ nieprawidłowa ilość i grubość przewodów niezgodna ze specyfikacją, co spowoduje niestabilność lub niesprawność działania,
+ zbyt słabe lub niestabilne łącze internetowe i/lub za duża odległość routera WIFI od sterowników/mostu bezprzewodowego systemu alarmowego, co objawiać się będzie potem słabym zasięgiem i niestabilnością działania całego systemu.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.