Ściany z płyt gipsowo-kartonowych to zazwyczaj ściany działowe. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że są lekkie, dlatego zazwyczaj oddzielają od siebie pomieszczenia na poddaszu, ale oczywiście na parterze również doskonale się sprawdzą. A czy na takiej przegrodzie można wieszać szafki? Czy niezbędne jest wzmocnienie ścianki g-k?
Ściany działowe powstają najczęściej ze stalowego lub drewnianego stelaża, który obudowuje się – z obu stron – płytami gipsowo-kartonowymi.
Przestrzeń między nimi wypełnia się wełną mineralną, zapewniając w ten sposób niezbędną izolację cieplną i akustyczną. Pamiętajmy, że ścianki, które staną w łazience, muszą być wykonane z wodoodpornych płyt g-k (typ H2, są koloru zielonego lub mają zielone napisy), a w pomieszczeniach zagrożonych pożarem z płyt ogniochronnych. Niezależnie od rodzaju wykorzystanych płyt, takie przegrody są lekkie. Pewnie wątpliwości więc budzi możliwość zawieszenia na nich szafek. Czy jest to w ogóle możliwe? Czy konieczne jest wzmocnienie ścianki działowej? Jak wzmocnić ścianki g-k pod szafki?
Wzmocnienie ściany g-k – kiedy jest zbędne
Dzieląc duże pomieszczenie na dwa mniejsze, wystarczy, że postawimy ścianę działową z płyt gipsowo-kartonowych o szerokości 7,5 cm. Jej konstrukcja składa się ze słupków stalowych o szerokości 50 mm i płyt g-k o grubości 12,5 mm – płyty zamontowane są z obu stron stelaża, a przestrzeń między nimi wypełniona jest wełną mineralną. Bez żadnego wzmocnienie na takiej ścianie działowej możemy powiesić wyłącznie lekkie przedmioty. Do ich przymocowania sprawdzą się gwoździe, kołki rozporowe bądź rozprężne czy rzepy. Na jednym kołku czy gwoździu możemy powiesić przedmiot o wadze nieprzekraczającej 5 kg, może on odstawać od ściany tylko cm. Co ważne, ciężar przedmiotów powieszonych na jednej ścianie to maksymalnie 25 kg. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiesić na ścianie z płyt g-k przedmioty bardziej odsunięte od powierzchni, ale ich waga musi być mniejsza, żeby kołek nie wyrwał się ze ściany i nie zrobił w nie dziury. Ponadto ważna jest również odległość między kołkami czy gwoździami – minimalny odstęp między tymi elementami mocującymi to 15 cm. Jeżeli pokrycie składa się z dwóch płyt (2 x 12,5 mm), to odstępy mogą być nawet o połowę mniejsze – 7,5 cm.
Jak można zwiększyć obciążenie ściany z płyt gipsowo-kartonowych
Obciążenie ściany działowej z płyt g-k możemy nieco zwiększyć, jeżeli do przymocowania przedmiotów wykorzystamy kołki kotwiące – mogą być zamocowane od frontu lub tyłu płyty. W takim przypadku na jednym kołku możemy umieścić ciężar o wadze nawet 35 kg, ale środek jego ciężkości nie może znaleźć się dalej niż 20 cm od ściany. Także stosując grubsze płyty, np. 18 mm lub 2-3 warstwy płyt czy więcej kołków, obciążenie ściany działowej z karton-gipsu możemy zwiększyć. Wbrew pozorom, samo powiększanie szerokość profili stalowych nie wpływa na wytrzymałość płyty. Pamiętajmy, że jeśli zależy nam na powieszeniu ciężkich szafek czy półek na książki, to niestety wzmocnienie ściany działowej jest niezbędne.
Jak wzmocnić płytę karton-gips
Wzmocnienie ścianki g-k pod szafki wykonujemy w momencie wykonywania konstrukcji. Dlatego zanim przegroda stanie, musimy dokładnie wiedzieć, co chcemy na niej powiesić i w którym miejscu. Jak wzmocnić ściankę działową? Nie jest to trudne. Wystarczy, że między słupkami zamontujemy poprzecznice (poziomo) lub dodatkowe słupki (pionowo). Słupki są wykonane z grubszej niż standardowa blachy. Możemy również wkleić płyty wiórowe np. OSB. Na takiej „mocnej” ścianie możemy już wieszać szafki i inne przedmioty – maksymalne obciążenie ściany to 150 kg na 1 m. Uwaga! Ciężkie przedmioty wieszamy wyłącznie w miejscach, gdzie zastosowano wzmocnienia. Jak jeszcze wzmocnić ścianę działową? Na rynku dostępne są również stelaże nośne, ale przeznaczone są one do zazwyczaj do zamocowania ceramiki sanitarnej.