Na co dzień zazwyczaj nie przywiązujemy uwagi do tych mało widocznych detali. A tak naprawdę klamki do okien pełnią ważną rolę. Gdy ulegną awarii, mamy problem z otwieraniem czy zamykaniem okien. Czy można wymienić klamkę w oknie? Oczywiście, że tak. Aby ułatwić sobie życie, należy zrobić to jak najszybciej.
Po latach zamykania i otwierania klamki do okien niszczą się. Najczęstszą usterką jest uszkodzony trzpień klamki. Typowym objawem jest obracanie się klamki dookoła. Jednak klamki do okien wymieniamy nie tylko, gdy się zepsują. Innymi powodami są na przykład odmiana wizerunku okna czy zmiana na bardziej zaawansowany technologicznie model. Niezależnie od tego, z jakiego powodu wymieniamy klamki do okien, pracę tę możemy wykonać samodzielnie. Nie jest to ani zbyt skomplikowane, ani czasochłonne – zajmie nam to przysłowiowe 5 minut. Nie potrzebujemy także specjalistycznych narzędzi – wystarczy wkrętak, czyli popularny śrubokręt, zazwyczaj krzyżowy. Podpowiadamy, jak wymienić klamkę w oknie plastikowym, drewnianym i aluminiowym.
Na co zwrócić uwagę kupując nowe klamki do okien
Zakup nowych klamek do okien nie jest jakimś szczególnie dużym wydatkiem – najtańsze kosztują już kilkanaście złotych. Jednak to nie cena jest decydująca. Najważniejszy jest trzpień, a dokładniej jego długość – powinien być idealnie dopasowany do przekładni. Standardowo wymiar trzpienia wynosi 7 x 7 mm, a rozstaw śrub mocujących to 43 mm, co pozwala na poprawny montaż w dowolnym oknie. Dostępne na rynku klamki są uniwersalne i pasują zarówno do okien lewych, jak i prawych – o kierunki otwierania decydują okucia okienne! Ale oczywiście design jest również ważny. Zazwyczaj klamki do okien dobieramy do materiałów, z jakich zostały wykonane ramy okienne. I tak, do plastikowych białych okien najlepiej pasują białe plastikowe klamki, a do czarnych lub brązowych – uchwyty w tych samych odcieniach. Do okien aluminiowych dobierzmy minimalistyczne klamki z metalu lub metalu z plastikiem. Najwięcej możliwości dają okna drewniane. W tym przypadku sprawdzą się zarówno zdobione klamki, np. w mosiężne stylu retro, jak i proste – wyglądają również elegancko. Gdy w domu są małe dzieci, w trosce o bezpieczeństwo, warto zdecydować się na klamki do okien z blokadą czy kluczykiem. Pamiętajmy, aby stawiać na producentów, którzy mają już ugruntowaną pozycję na rynku – to gwarancja długiej żywotności klamek do okien.
Jak wymienić klamkę w oknie – krok po kroku
Zaczynamy od demontażu klamki. Najpierw przekręcamy w poprzek osłonę śrubek – wystarczy lekko podważyć ją palcami i przekręcić. Wkrętakiem wykręcamy śruby montażowe (są dwie). Uważajmy, aby śrubokręt nie zeskoczył ze śruby i nie uszkodził szyby – jej wymiana jest dużo droższa. Poruszamy lekko klamką do przodu i do tyłu, następnie ją wyjmujemy. Porządnie myjemy miejsce po klamce – nie używajmy agresywnych środków czyszczących, aby nie uszkodzić ram okiennych. W środkowy otwór wkładamy trzpień nowej klamki – w tej samej pozycji co stary uchwyt. Przykręcamy ją śrubami – do zestawu dołączone są śruby mocujące. Pamiętajmy, że śruby nie mogą być zbyt mocno dociśnięte, ale nie mogą też być poluzowane – dokręcamy do pierwszego oporu. Na koniec przekręcamy nakładkę i sprawdzamy, czy okno zamyka oraz otwiera się bez przeszkód.