Komin to element dachu, który przechodzi przez wszystkie jego warstwy. Dlatego tak ważna jest obróbka komina w miejscach, gdzie styka się on z połacią. Tylko szczelne i trwałe połączenie pozwoli nie pozwoli wilgoci wnikać do wnętrza domu.
Obróbka komina jest niezbędna i wykonuje się ją ze wszystkich czterech stron. Do tego celu możemy wykorzystać oczywiście blachę, ale nowocześniejszym rozwiązaniem jest opierzenie komina taśmą. Stosuje się je zazwyczaj, gdy dach pokryty jest dachówkami ceramicznymi lub cementowymi. Obróbka komina blachą czy taśmą? Zobacz, czy warto stawiać na uszczelniacze dekarskie.
Obróbka komina taśmą dekarską
Do obróbki komina przy dachówce wykorzystuje się taśmę ołowianą lub aluminiową. Jak kłaść tę taśmę dekarską? Wystarczy przygotować odpowiednie kawałki taśmy i przykleić je do oczyszczonej powierzchni na styku komina z pokryciem dachowym. Co ważne, do montażu taśmy dekarskiej nie potrzebujemy kleju, ponieważ z jednej strony pokryta jest już ona odpowiednim klejem butylowym. Ponadto taśmy są elastyczne, więc bez problemu dopasujemy je do kształtu dachówek – rozszerzają się nawet do 60%, zachowując ciągłość i przyczepność do podłoża. Jednak obróbka komina taśmą aluminiową czy ołowianą wymaga dodatkowego wykończenia. U góry kołnierza musimy zamocować profile metalowe – przykręcamy je do ścianek komina.
Montaż taśmy dekarskiej – wytyczne
- Prace związane z obróbką komina przeprowadzamy, gdy temperatura powietrza jest dodatnia, najlepiej powyżej 5oC. Tylko wtedy uszczelnienie komina taśmą dekarską będzie szczelne i trwałe.
- Montaż taśmy dekarskiej zaczynamy od dołu (od najniżej położonej krawędzi dachu), następnie przyklejamy ją po bokach, a na końcu obklejamy najwyższą krawędź komina.
- Taśmę dekarską przyklejamy najpierw do konstrukcji komina, a dopiero później do połaci dachowej. Jedna połowa szerokości taśmy powinna znaleźć się na ścianie komina, a druga na dachówkach.
- Po bokach komina taśma dekarska zawsze musi kończyć się za falą.
- Warto z tyłu komina – to miejsce najbardziej narażone jest na przecieki – zastosować taśmę z podwójnej szerokości.
- W narożnikach komina taśmę łączymy na zakład lub rąbek.
- Aby obróbka komina dobrze przylegała, należy zawalcować taśmę dekarską za pomocą ciężkiego wałka.
- Nie należy dociskać taśmy w miejscach jej przejścia z dachówek na komin. Wymagany jest delikatny łuk – umożliwi to taśmie kompensację ruchów więźby dachowej względem komina.