Wybierając drzwi zewnętrzne do mieszkania kierujemy się innymi kryteriami niż przy zakupie drzwi wejściowych do domu. Jakie drzwi wewnątrzklatkowe zapewnią nam komfort?
Drzwi zewnętrzne do mieszkania usytuowanego w bloku czy też kamienicy wpływają na wygodę codziennego życia. Decydują nie tylko o funkcjonalności strefy wejścia. To od nich zależy także nasze bezpieczeństwo, mają także niebagatelny wpływ na odcięcie nas od hałasów dobiegających z klatki schodowej. Nie muszą mieć jednak tak wysokich parametrów termoizolacyjnych, jakie są konieczne w budownictwie jednorodzinnym. Również ich właściwości antywłamaniowe nie będą aż tak restrykcyjne, jak w przypadku domów usytuowanych na odludziu.
Wymiary drzwi zewnętrznych do mieszkania
Wysokość modeli wejściowych waha się od 200 do 210 cm. Natomiast ich szerokość może być różna i zależy od tego, kiedy budynek był wznoszony. Dzisiaj najczęściej drzwi zewnętrzne do mieszkania mają szerokość 90 cm, co umożliwia wnoszenie większości wielkogabarytowych sprzętów. Niekiedy można nawet spotkać drzwi o ponadstandardowej szerokości 100 cm, co oczywiście jest bardzo wygodne. Jednak w starym budownictwie można jeszcze często spotkać drzwi zewnętrzne do mieszkania o szerokości 80 cm. Jeśli więc sąsiedzi i wspólnota mieszkaniowa nie stawiają sprzeciwów, warto przy okazji remontu poszerzyć otwór drzwiowy i wymienić drzwi na model o szerokości 90 cm. W starych kamienicach są również drzwi dwuskrzydłowe, wówczas jedno ze skrzydeł ma 80 lub 90 cm, drugie ma taką samą szerokość lub jest węższe.
Kierunek otwierania drzwi zewnętrznych do mieszkania
Montując drzwi zewnętrzne do mieszkania, często chcielibyśmy, by otwierały się one na zewnątrz. To dla nas oczywiście oszczędność przestrzeni w strefie wejścia oraz poszerzenie jej możliwości aranżacyjnych – jeśli drzwi otwierają się na klatkę schodową, ich skrzydło nie ogranicza możliwości dostępu do ustawionych pod ścianą przedpokoju mebli i sprzętów. Taki kierunek ich otwierania jest zgodny z przepisami. Jednak od tej reguły są wyjątki. Jest to zabronione, gdy klatka schodowa jest wąska i otwarte skrzydło spowoduje niedopuszczalne zwężenie drogi ewakuacyjnej. Zbyt wąska klatka i otwarte na zewnątrz drzwi to także niedogodność dla sąsiadów w życiu codziennym. Może bowiem utrudniać dostęp do lokali znajdujących się obok.
Ciche drzwi zewnętrzne do mieszkania
Klatka schodowa – szczególnie jeśli nasze mieszkanie znajduje się na dolnych kondygnacjach – może być źródłem dokuczliwych hałasów także nocą, dlatego kupując drzwi zewnętrzne do mieszkania, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na ich właściwości akustyczne. Dobrze wytłumiają hałas choćby drzwi stalowe wypełnione dobrym materiałem termoizolacyjnym, np. wełną mineralną czy pianką poliuretanową. Liczą się także uszczelki zamontowane na ich obwodzie. Wysoki poziom izolacji akustycznej mają także modele drewniane. Jednak niezależnie od tego, z jakich materiałów drzwi wykonano, zwróćmy uwagę na symbol Rw, który powinien się znajdować na tabliczce znamionowej drzwi. Im jego wartość liczbowa jest wyższa, tym drzwi mają lepsze właściwości akustyczne. Najlepsze drzwi zewnętrzne do mieszkań mają Rw na poziomie 30 dB.
Bezpieczne drzwi zewnętrzne do mieszkania
Drogą prowadzącą włamywaczy do mieszkań są najczęściej okna i drzwi wejściowe, dlatego nawet, gdy mamy bardzo czujnych sąsiadów, nie rezygnujmy z dodatkowych zabezpieczeń. Dobrym wyborem są drzwi o właściwościach antywłamaniowych w klasie RC od 1 do 6. Im klasa RC jest wyższa, tym drzwi stawiają większy opór włamywaczom. W budownictwie wielorodzinnym najczęściej wystarczą modele w klasach od 1 do 2. Ich sforsowanie wymaga użycia siły fizycznej i narzędzi typu śrubokręt, szczypce, klin. By pokonać drzwi w klasie 3, trzeba użyć np. łomu stalowego, wiertarki. Wyroby w klasach od 4 do 6 są bardzo trudne do sforsowania, wymagają użycia narzędzi powodujących dokuczliwy hałas oraz odpowiednio dużo czasu. Takie „manipulacje” wokół drzwi wzbudzą więc z pewnością zainteresowanie sąsiadów.
Drzwi zewnętrzne zgrane estetycznie
Pamiętajmy też o tym, że drzwi zewnętrzne do mieszkania są elementem wpływającym na estetykę wnętrz. Zazwyczaj patrzymy na nie, widząc jednocześnie drzwi prowadzące do wielu pomieszczeń. Zadbajmy więc, by były spójne estetycznie z innymi skrzydłami drzwiowymi. Dobrym rozwiązaniem jest wybór modelu wykończonego od wewnątrz tak jak drzwi wewnętrzne, natomiast na zewnątrz bliskiego skrzydłom drzwi sąsiadów.
zdjęcia: Pol-Skone, Fotolia.com