JAK WYBRAĆ dobre ogrodzenie?

W procesie budowy własnego domu przychodzi moment, w którym należy zastanowić się nad ogrodzeniem działki. Znalezienie profesjonalnego producenta jest gwarancją, że wydane pieniądze zwrócą się w trakcie wieloletniego użytkowania, a inwestycja długo będzie cieszyła oko i stanowiła estetyczny element otoczenia domu. Mając na względzie fakt, że ogrodzenie powinno być solidne, bezpieczne i trwałe, nie powinno się na nim oszczędzać.

Ogrodzenie jest najczęściej pierwszym elementem posesji, z którą stykają się mijające ją osoby. Pełni więc funkcję wizytówki tego, co można znaleźć za nim. Elegancki projekt wy- maga, by to, co widać wewnątrz było – choćby subtelnie –  zapowiedziane na zewnątrz.

ZAPOWIEDŹ PIĘKNEGO DOMU

Mawia się, że to nie szata zdobi człowieka. W przypadku domów i posesji można jednak uznać, że „szata”, „skóra” są niezwykle istotne i stanowią element, który może zdobić, ale również – niestety – psuć wygląd całości. 

Wielu producentów daje możliwość niemal nieograniczonego dobierania kolorów, rodzajów i wzorów ogrodzeń. Dla klienta jest to gwarancja, że będzie mógł zrealizować projekt, który najlepiej wpisze się w powstający lub istniejący projekt domu i jego otoczenia.

ELEMENT PERFEKCYJNEJ CAŁOŚCI

Wygląd ogrodzenia nie może odbiegać od designu, który dominuje w bryle otaczanego budynku. Niewielu producentów oferuje kompleksowy zestaw bramy garażowej okien, drzwi i ogrodzenia, których wzornictwo i kolorystyka są ze sobą spójne.
Każdy z tych elementów jest produkowany w inny sposób i często używa się w ich tworzeniu zupełnie innych materiałów. Czerwone okno może więc wyraźnie różnić się od czerwonej bramy garażowej – szczególnie, gdy zakupu dokonuje się u innych dostawców i jedynie na podstawie próbek. Ponadto w takiej sytuacji może okazać się, że produkty inaczej znoszą upływ lat i zmienne warunki pogodowe. Początkowo podobne do siebie kolory mogą na skutek działania słońca czy deszczu „zużywać się” w zupełnie inny sposób. Spójny zestaw może więc po latach zmienić się w mieszankę odcieni.

RODZAJE OGRODZEŃ?

Każda posesja jest inna i każda wymaga innych rozwiązań. W zależności od jej charakteru i potrzeb mieszkańców można zdecydować się na zamontowanie przezroczystego lub pełnego ogrodzenia. Segmenty pozbawione prześwitów gwarantują większą prywatność, te ażurowe i wykonane z kształtowników nadają całości więcej dynamiki i pomagają uwydatnić bryłę budynku.
Ogrodzenie jest istotną częścią posesji. Warto mieć kontrolę nad jego designem i gwarancję, że każdy jego element został wykonany przez profesjonalistów. W końcu wybór ogrodzenia wpływa na komfort i bezpieczeństwo codziennego życia.

BRAMA PRZESUWNA, SKRZYDŁOWA CZY SKŁADANA? CO WYBRAĆ?

Wybór bramy wjazdowej to nie tylko kwestia estetyki. Wpływa też na codzienny komfort życia i bezpieczeństwo. Przy podejmowaniu takiej decyzji zawsze trzeba brać pod uwagę również kształt posesji i to, jak została zabudowana. Bramy przesuwne, skrzydłowe i składane to pozornie bardzo podobne rozwiązania, ale ich charakterystyka sprawia, że w niektórych konfiguracjach sprawdzą się szczególnie dobrze.

1. Samonośne bramy przesuwne – nie wymagają montowania jakichkolwiek elementów w świetle bramy – to skraca czas montażu i pozwala na jej użytkowanie również na nieutwardzonych terenach. Pracują bez zakłóceń w przypadku dużych opadów śniegu (wjazdy z bramami skrzydłowymi muszą być często odśnieżane, by śnieg nie utrudniał pracy napędu) i mogą być produkowane w znacznie szerszym zakresie wymiarowym, niż ich skrzydłowe odpowiedniki. Równocześnie wymagają sporo miejsca na tzw. skrzydło, dlatego nie sprawdzą się na wąskich działkach.

2. Bramy skrzydłowe – będą odpowiednie dla posesji, które nie są wystarczająco szerokie do montażu bramy przesuwnej. Równocześnie wymagają więcej przestrzeni na podjeździe – otwierają się zawsze w stronę posesji, więc między ogrodzeniem a garażem musi zostać odpowiednia ilość miejsca. To najbardziej klasyczne rozwiązanie dla posesji. Skrzydło lub skrzydła takiej bramy nie potrzebują sporej przestrzeni bocznej – doskonale sprawdzą się na wąskich i długich działkach lub w ogrodzeniach, które nie mogą być montowane w linii prostej.

3. Brama posesyjna składana – będzie idealna na działki, które są zarówno krótkie, jak i wąskie. Z tego powodu nie da się zamontować na nich bramy przesuwnej lub skrzydłowej. Może być produkowana w pełnym zakresie szerokości od 3 do nawet 6 metrów. Dzięki unikalnej konstrukcji zajmuje mniej miejsca niż bramy dwuskrzydłowe i otwiera się niemal dwukrotnie szybciej.

POMIAR I MONTAŻ KLUCZEM DO SUKCESU. JAK UNIKNĄĆ BŁĘDÓW?

Proces zakupu bramy wjazdowej na dobre rozpoczyna się od pomiaru. To fundament późniejszego bezproblemowego działania. Pomiar powinna przeprowadzić odpowiednio przeszkolona i doświadczona osoba. Potem następuje etap produkcji, który ostatecznie prowadzi do najważniejszego momentu – montażu gotowej bramy.
Jednak nawet najlepsza brama nie będzie mogła spełniać swoich zadań, jeśli nie zostanie dobrze zamontowana. Należy odpowiednio wybierać producenta i dystrybutora, który dostarczy bramę wjazdową dla posesji. Ważne, by monterzy mieli za sobą odbyte szkolenia organizowanego przez dostawcę bramy wjazdowej. To gwarancja, że będzie się z niej korzystać bezpiecznie i w pełni komfortowo.

BŁĘDY PRZY MONTAŻU OGRODZEŃ:

- nieodpowiedni pomiar i niewłaściwe zaprojektowanie ogrodzenia,
- zbyt mały lub zbyt duży odstęp pomiędzy słupami, 
- niewłaściwe osadzenie słupków ogrodzeniowych,
- nieprawidłowy montaż bramy i furtki,
- nieuwaga przy montażu i uszkodzenie powłoki ochronnej ogrodzenia,
- nieznajomość przepisów prawa.

ZAKUP CZY INWESTYCJA?

Społeczeństwo coraz więcej uwagi przywiązuje do dbania o środowisko. Na każdy zakup patrzy więc nie tylko przez pryzmat własnych korzyści, ale również z perspektywy ekologii – starając się minimalizować wpływ własnych decyzji na przyrodę.
Najczęściej pierwszym krokiem są działania na rzecz zmniejszenia ilości możliwych odpadów, które generuje sam zakup. Są dwa momenty w cyklu życia produktu, w których można szczególnie o to zadbać: proces produkcji i utylizacja zużytego produktu. Konsumenci przywiązują szczególnie dużą wagę do tego drugiego przypadku. Jest kilka sposobów, aby produkt na końcu cyklu swojego życia nie był obciążeniem dla środowiska Najbardziej oczywistym jest konstruowanie go z surowców nadających się do recyklingu. Drugim sposobem jest dbanie o to, by maksymalnie odsunąć w czasie moment, gdy produkt nie będzie nadawał się do użytku. Sprawdzeni producenci wiedzą, że jest to fundament nowoczesnego myślenia o ekologii.

Gdy produkt jest w stanie przetrwać dekady, klient będzie w stanie zapłacić za niego znacznie więcej, ponieważ nie będzie myślał o nim jedynie w kategoriach zakupu. W takim przypadku mowa już o inwestycji, która z całą pewnością ma szansę się zwrócić. Przedstawianie klientowi tej sytuacji w taki sposób niesie korzyści dla środowiska, producenta i konsumenta.

ROZWIĄZANIE DLA PRAKTYCZNYCH. MULTIFUNKCYJNY SŁUP DO ODBIORU PACZEK

Rynek e-commerce stale rośnie, a zakupy bez wychodzenia z domu to dzisiaj codzienność. Często jednak nie jesteś w stanie samodzielnie odebrać paczek przywożonych przez kurierów. Przy planowaniu ogrodzenia domu można przewidzieć miejsce dla zyskujących na popularności prywatnych automatów do paczek. Dzięki nim odbiór paczki nie wymaga obecności domowników. Wystarczy podać kurierowi jednorazowy kod do skrytki lub otworzyć ją za pomocą aplikacji mobilnej.

Warto pamiętać, by wybrać automat na paczki o odpowiednich wymiarach. Optymalna jest konstrukcja, w której zmieści się paczka w rozmiarze 19x38x64 cm, odpowiadająca najpopularniejszemu gabarytowi przesyłek.

Nowoczesne słupy ogrodzeniowe działające również jako automaty do odbioru paczek umożliwiają zamontowanie również wideodomofonu z klawiaturą, podświetlenia LED, skrzynki na listy czy numeru domu.

Ogrodzenie jest dziś już nie tylko elementem chroniącym dom. To łącznik z otoczeniem, który ma zapewniać komfort codziennego życia.

FURTKA – KIEDY WARTO W NIĄ ZAINWESTOWAĆ?

Furtka to piękne i praktyczne uzupełnienie ogrodzenia i bramy wjazdowej. Ułatwia wejście na posesję mieszkańcom oraz gościom. Furtka ma przede wszystkim ułatwiać komunikację pomiędzy posesją a jej otoczeniem. Musi być więc wystarczająco szeroka. Jej wysokość najlepiej uzależnić od wysokości całego ogrodzenia lub bramy wjazdowej.
Furtki zazwyczaj mają od metra do 135 cm szerokości i od metra do dwóch metrów wysokości. Wysokość furtki wpływa na jej bezpieczeństwo i prywatność domowników, szczególnie jeśli nie ma prześwitów. Pod uwagę należy wziąć również wielkość działki. Jeśli wjazd jest wąski, nie trzeba zmniejszać światła wjazdu bramy kosztem furtki lub trzeba zdecydować się na jej wąską wersję. Pamiętaj, że bramy przesuwne – dzięki swojej konstrukcji – mogą z powodzeniem pełnić funkcję furtki.

KIERUNEK OTWIERANIA FURTKI

Furtki mogą otwierać się na zewnątrz lub do wewnątrz posesji i być lewe lub prawe. Jeśli działka leży przy drodze lub chodniku lepiej wybrać wersję z otwieraniem w stronę posesji. Pamiętaj, by wybrać wersję, która będzie odpowiednia dla posesji – weź pod uwagę ilość miejsca, układ ogrodzenia i upodobania.

FURTKA PASUJĄCA DO OGRODZENIA

Furtkę najlepiej kupić od razu – jako część całego systemu ogrodzeniowego. Wtedy ma się pewność, że została odpowiednio dopasowana, oszczędza się sporo czasu i zyskuje maksymalnie funkcjonalne i komfortowe ogrodzenie domu.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Wiśniowski Sp. z o.o. S.K.A. Wiśniowski Sp. z o.o. S.K.A.