Uszczelnienie kabiny prysznicowej i brodzika jest koniecznym etapem prac podczas ich montażu, należy też do podstawowych zabiegów konserwacyjnych. Niepoprawnie uszczelniona kabina prysznicowa czy stary silikon są najczęstszą przyczyną przecieków, co może skutkować wodą na posadzce czy mało estetycznymi zaciekami na ścianach, ponadto w łazience może pojawić się pleśń. Czym uszczelnić brodzik i kabinę prysznicową?
Nieszczelna kabina prysznicowa to nie tylko uciążliwe sprzątanie po każdej kąpieli czy perspektywa pojawianie się pleśni. Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że zalejemy sąsiadów z bloku. Nie lekceważmy więc usterki. Zanim jednak rozpoczniemy uszczelnienie kabiny prysznicowej, musimy zdiagnozować przyczynę przecieku i upewnić się, czy obecność wody nie jest jednorazowa, np. nie domknęliśmy drzwi kabiny. Jeżeli jednak sytuacja się powtarza, to najprawdopodobniej powstała gdzieś nieszczelność. Najczęściej dochodzi do niej na połączeniu brodzika ze ścianą prysznica czy drzwiami. Jak uszczelnić kabinę prysznicową? Podpowiadamy.
Czym uszczelnić kabinę prysznicową
Uszczelnianie kabiny prysznicowej nie jest zbyt trudne oraz nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Czym uszczelnić brodzik? Tak naprawdę wystarczy zakup odpowiedniego silikonu. Koniecznie musi być to silikon sanitarny, który ma właściwości grzybobójcze, jest odporny na wilgoć i pleść oraz elastyczny. Doskonale wypełnia wszystkie szczeliny, zatrzymując wodę we wnętrzu prysznica. Silikon sanitarny świetnie nadaje się do łączenia różnych materiałów, np. poliestru, PVC, aluminium, a nawet stali.
Jak silikonować kabinę prysznicową i brodzik
Silikowanie brodzika możemy przeprowadzić samodzielnie. Zanim jednak zaaplikujemy nowe uszczelnienie, należy usunąć stare (jeśli takie jest). Wystarczy to tego celu rozpuszczalnik lub nożyk. Usuwamy dokładnie stary silikon i odtłuszczamy to miejsce. Następnie zabezpieczamy np. taśmą malarską krawędzie brodzika i kabiny (lub ścianę). To sprawdzony sposób, aby uszczelnianie brodzika przebiegło dokładnie tak, jak zaplanowaliśmy, czyli wyłącznie na połączeniu brodzika z kabiną. Ostatnim etapem jest nanoszenie silikonu (pistoletem do silikonowania) i wygładzenie nowej spoiny (możemy ją przetrzeć np. szmatką nasączoną w roztworze wody z mydłem lub wody z płynem do mycia naczyń). Co ważne, silikon nanosimy równomiernie na powierzchnię na całej długości – nie zostawiamy żadnych przerw. Uwaga! Przez czas określony przez producenta (zazwyczaj 24 godziny) nie należy korzystać z prysznica – silikon musi dobrze wyschnąć i się utwardzić.
Uszczelnienie prysznica bez brodzika
W tej sytuacji również niezastąpiony jest silikon. Silikonowanie prysznica z odpływem liniowym przebiega w taki sam sposób jak z brodzikiem, jednak w tym przypadku koncentrujemy się na uszczelnieniu elementów wchodzących w skład odpływu liniowego. Najważniejsza jest izolacja miejsc, gdzie płytki stykają się z odpływem.