Choć świat oferuje nam szeroką paletę barw, to biel jest ich królową – powszechnie lubiana, elegancka i uniwersalna. To ponadczasowy kolor, który posiada wiele różnorodnych odcieni oraz duży potencjał aranżacyjny. Znakomicie sprawdza się praktycznie w każdym stylu – zarówno klasycznym, jak i nowoczesnym. Jak zatem stworzyć modny salon w tonacji off-white? Wystarczy dobry pomysł oraz zestaw sprawdzonych produktów do malowania.
Biel posiada szereg zalet. Optycznie powiększa przestrzeń, dzięki czemu pasuje nawet do pomieszczeń o niewielkim metrażu, rozjaśnia wnętrza, stanowi też idealną bazę dla wielu różnorodnych aranżacji i dekoracji oraz świetnie komponuje się z innymi barwami. Oprócz śnieżnobiałej wersji, producenci farb oferują nam obecnie również szereg odcieni off-white – od ecru zaczynając, a na cappucino kończąc. Każdy może zatem znaleźć tonację dopasowaną do swoich potrzeb. Odpowiednio zaaranżowany biały salon będzie z pewnością prawdziwą wizytówką domu.
Malowanie czas zacząć
Bez względu na to, czy planujemy metamorfozę już użytkowanego salonu, czy też urządzamy go od podstaw w nowym mieszkaniu, prace zaczynamy zazwyczaj od przemalowania ścian. W pierwszej kolejności trzeba je oczyścić, odkurzyć i odtłuścić, a w razie potrzeby wszelkie ubytki wypełnić przy pomocy specjalnej masy szpachlowej (wówczas szlifujemy i dokładnie odpylamy powierzchnię). Następnie przechodzimy do aplikacji farby podkładowej, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że farba nawierzchniowa równo pokryje ściany i zapewni ich trwałe, estetyczne wykończenie. W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się MAGNAT Grunt, który dodatkowo stabilizuje podłoże i wyrównuje jego niedoskonałości (ujednolica fakturę), zwiększając wydajność oraz trwałość wyrobów nawierzchniowych. MAGNAT Grunt nakładamy zgodnie z zaleceniami producenta, w jednej warstwie.
Jeśli podłoże jest już odpowiednio przygotowane, można przystąpić do malowania ścian. Jakie rozwiązanie wybrać? Trwałą, estetyczną powłokę malarską odporną na plamy, zmywanie i szorowanie na mokro oraz intensywne użytkowanie otrzymamy wykorzystując ceramiczną farbę MAGNAT CERAMIC. Jej zastosowanie sprawi, że wymalowanie łatwo będzie utrzymać w czystości przy niewielkim nakładzie sił. Powstałe przy użyciu MAGNAT CERAMIC powłoki nie absorbują nawet „trudnych” zabrudzeń, jak chociażby: ketchup, musztarda, kawa, herbata czy pisaki wodne. Za pomocą pędzla lub wałka nanosimy w odpowiednich odstępach czasowych dwie warstwy wyrobu, uprzednio przelewając jego część do kuwety (zaczynamy pracę od miejsc trudno dostępnych, a następnie przechodzimy do większych powierzchni, nakładając warstwy pionowymi ruchami od góry do dołu). W palecie farby MAGNAT CERAMIC do wyboru mamy aż 66 gotowych kolorów, w tym wiele z nich w tonacji off-white, np. „Biały Diament” (C1), „Waniliowy Kryształ (C3) z piaskowymi tonami, „Powabny Diament” (C46) z delikatnie różową bazą czy „Finezyjny Opal” (C47) lub „Perłowy Dolomit” (C48) z domieszką szarości o różnym nasyceniu.
Równie ważny jak ściany jest sufit. Do jego malowania wybierzmy farbę, która zapewni matowe wykończenie (wówczas ewentualne nierówności podłoża zostaną optycznie zamaskowane) oraz odporność na działanie promieniowania UV. Dlaczego ta ostatnia cecha jest tak istotna? Otóż standardowe białe wymalowanie może być podatne na żółknięcie. Unikniemy tego nieestetycznego efektu, stosując wysokiej jakości wyrób dedykowany do sufitów, taki jak lateksowa, śnieżnobiała farba MAGNAT Ultra Matt, dzięki której uzyskamy piękną, trwałą biel. Dodatkowo tworzy ona powłoki odporne na zmywanie i szorowanie na mokro Co więcej, nie chlapie podczas malowania i zapewnia skuteczne krycie oraz wydajność.
Biel – towarzysz każdej aranżacji
Nasz salon możemy urządzić w bieli w wersji total look, gdzie niemal wszystkie elementy wystroju będą utrzymane w tej samej tonacji. Stworzymy w ten sposób minimalistyczne, wysublimowane wnętrze. Wówczas dla ocieplenia wystroju warto postawić na beżową podłogę, która urozmaici aranżację. Można zastosować również chromowane dekoracje, które dodadzą całości blasku.
Kolor biały komponuje się pięknie z szarościami (na ściany można wybrać wówczas biel z delikatną domieszką szarości właśnie, aby aranżacja była spójna), które mogą pojawić się w dodatkach, jak chociażby puszysty dywan, czy meblach – również kuchennych, jeśli nasz pokój gościnny jest otwarty na kuchnię, co obecnie stanowi niezwykle popularne rozwiązanie. Industrialnego klimatu doda ponadto zastosowanie betonu architektonicznego na jednej ze ścian i podłoga z żywicy. A oświetlenie w stylistyce loftowej z żarówkami typu „Edison” z pewnością dopełni aranżu. Jeśli natomiast bliższa naszemu sercu jest stylistyka klasyczna, wnętrze w szarościach można okrasić ciekawym kolorem, np. malinowym czy limonkowo-oliwkowym i postawić na obicie tapicerowanych mebli utrzymane w duchu angielskim – może to być chociażby popularny Chesterfield.
Ciekawym pomysłem jest też zestawienie bieli z niezwykle modnymi dziś marmurowymi powierzchniami i miedzianymi dekoracjami (w tej tonacji pięknie prezentują się żyrandole i lampy, stoliki kawowe, uchwyty meblowe i wszelkie inne małe dodatki oraz dekoracje) – to wersja bardzo luksusowa w odbiorze. Z kolei skomponowanie białego koloru z pastelami będzie prezentować się niezwykle romantycznie, zwłaszcza gdy na jednej ze ścian pojawi się tapeta w kwiatowy wzór, najlepiej na jasnym tle dopasowanym do koloru wymalowania, aby przejścia pomiędzy tymi efektami wykończenia ścian były płynne.
Jeżeli zaś kochamy drewno, dobierzmy do niego ciepłe odcienie off-white, które bardzo dobrze wyeksponują jego usłojenie i naturalną strukturę. Będzie to znakomita baza do stworzenia przytulnej przestrzeni w stylu skandynawskim. W przypadku takiej aranżacji sprawdzą się rattanowe meble – ich wybór jest szeroki. Dostępne są zarówno klasyczne, nowoczesne oraz wyszukane kształty, np. fotel może mieć formę nawiązującą do rozłożonego kwiatu. Taki salon z drewnem w roli głównej z powodzeniem można urządzić także w stylu boho.
Sprawdzonym patentem jest również połączenie tonacji białej z czarną. Ze względu na duży kontrast nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. W niewielkich pomieszczeniach towarzyszem wymalowania w duchu off-white powinny być przedmioty, które optycznie powiększą przestrzeń, jak: szklany stolik kawowy, lustra czy ażurowe fotele.
Czysta biel oraz wszelkie odcienie off-white mogą być głównym elementem dekoracyjnym bądź stanowić uniwersalne tło, dzięki któremu niewielkim nakładem kosztów w dowolnym momencie odmienimy wygląd naszego salonu. Żaden inny kolor nie jest ponadto tak dobrym towarzyszem wyrazistych struktur i ciekawych tkanin – to właśnie biały wydobywa i eksponuje ich piękno, sprawdzi się zatem nawet przy najbardziej wyszukanym wystroju. Biel i różnorodne wariacje na jej temat mają bez wątpienia moc, trzeba tylko ją dostrzec i odkryć na nowo – a pomoże w tym wykorzystanie wysokiej jakości farb.