Jak sprawnie i fachowo wykonać ogrzewanie podłogowe?

Płyty styropianowe z folią, klipsy, elastyczne rury i inne rozwiązania ogrzewania podłogowego, które przyczyniają się do fachowego montażu oraz ułatwiają pracę instalatorom. 


PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI MONTAŻOWE 

Popularność ogrzewania podłogowego jest w obecnym budownictwie jednorodzinnym bardzo duża, a oferta w tym zakresie – szeroka i różnorodna. Pojawia się wiele nowych rozwiązań i często brakuje czasu, aby za nimi nadążyć, aby sprawdzić, czy nie pojawia się na rynku „coś”, co jeszcze usprawni prace i układanie rur na posadzce. Nie zawsze kwestia szybszego montażu instalacji jest najistotniejsza. Często instalator boryka się z utrudnieniami w pracy - a to rura jest za sztywna i cięzko się  układa  na podłodze lub podnosi izolację na końcach pętli, a to tacker się zacina, bądź klipsy nie trzymają rur i te wyskakują z izolacji. Z punktu widzenia inwestora to nieistotne kwestie, ale wykonawca instalacji musi się z nimi mierzyć na co dzień.

WAVIN - Układanie izolacji


IZOLACJA I WYGODA

Zaczynając układanie ogrzewania podłogowego, zastanawiamy się, jaki rodzaj izolacji zastosować: czy zwykły styropian i folię aluminiową, czy gotową izolację połączoną razem z folią? Lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak wersja z płytą styropianową Tacker. Dlaczego? Instalatorzy chwalą sobie to rozwiązanie, ponieważ izolację i folię układa się jednocześnie, czyli jest szybciej, a klipsy lepiej trzymają i nie wyskakują po ułożeniu rury.


KLIPSY I NIEZAWODNOŚĆ INSTALACJI

W ogrzewaniu podłogowym, sama izolacja nie wystarczy, aby rury były dobrze do niej przymocowane. Bardzo istotne są nowe specjalne klipsy do tackera Alfa Premium, służące do mocowania rur. Są one zdecydowanie szersze i występują w dwóch różnych długościach. Krótkie klipy przeznaczone są do cienkich izolacji, o grubości ok. 3 cm. Długie klipsy służą do izolacji grubszych, niż 5 cm. Teoretycznie to nic nowego, ale specjalne haczyki na końcach, uniemożliwiają ich wysunięcie się z izolacji. Klipsy te nie są połączone taśmą. Tylko zostały zgrzane razem, w jednej baterii po 20 szt. Ułatwia to ich załadowanie do tackera. Klipsy można też montować ręcznie, ale lepiej działają z tackerem, którego użycie znacząco przyspiesza pracę.

WAVIN - klipsy do mocowania
WAVIN - Montowanie rury
WAVIN - Rozwijak do rur.
WAVIN - Montowanie rury
WAVIN - ułożenie rury
WAVIN - ułożenie rury

ELASTYCZNE RURY DO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

Elastyczność materiału jest istotna zarówno ze względu na możliwość wyeliminowania z instalacji wodnej, czy grzewczej kolan, jak i przy układaniu pętli ogrzewania podłogowego. Systemy pętli ogrzewania podłogowego – meandrowy i ślimakowy – charakteryzują się dużą liczbą zmian kierunku układania i dużym zagęszczeniem, np. w strefach brzegowych. Elastyczność rur pozwala na precyzyjne wykonanie i zapobiega przełamywaniu się rur „na zakrętach”.
Idealne pod względem elastyczności są pięciowarstwowe PERT/EVOH/PERT o średnicy 16 x 2,0 mm i dwóch długościach: 240 m i 600 m. Ich duża elastyczność to zasługa specjalnego materiału, z którego są zbudowane. Warstwa antydyfuzyjna EVOH, zabezpieczająca przed wnikaniem powietrza i tlenu do instalacji, jest schowana wewnątrz dwóch warstw polietylenu PERT i połączona specjalnym klejem. Dzięki takiej budowie, warstwa EVOH nie ulega uszkodzeniom podczas montażu.
Niezależnie od sposobu układania rur i ich mocowania do izolacji, elastyczność okazuje się niezmiernie ważna. W tej sytuacji rura łatwo daje się prowadzić i układać – nawet przez jedną osobę. Szczególnie zaś istotne jest układanie tzw. nawrotów rur przy zmianie kierunku pętli ogrzewania podłogowego. Nawet przy rozstawach rur co 10 cm, nie załamują się one i co ważne, nie wyrywają klipsów z izolacji. Nie podnoszą również styropianu na końcach izolacji – pod warunkiem, że nie jest specjalnie osiowo skręcona na długości. Zapobiega temu stosowanie rozwijaka do rur. Przy stosowaniu specjalnego systemowego panelu wciskanego, również ważna jest elastyczność rur. Łatwość montażu okazuje się szczególnie istotna przy wciskaniu rur pomiędzy wypusty i ich stabilnym układaniu. Elastyczna rura nie powoduje też zaginania wypustów na zmianach kierunku rury, a także nie podnosi paneli ponad izolację termiczną, na której zostały położone.
Innowacyjnym sposobem układania rur w izolacji termicznej jest zastosowanie specjalnie żłobionych paneli izolacyjnych XPS w połączeniu z elastyczną rurą PERT/EVOH/PERT. W tym przypadku, rurę układamy w odpowiednio przygotowane rowki o stałym rozstawie i nie mamy możliwości przesunięcia jej nawet o kilka milimetrów. Tutaj precyzja jest bardzo duża, a elastyczna rura musi idealnie się układać i dopasowywać w rowkach izolacji XPS.
Najistotniejsze jest jednak układanie rur w wyżłobionych panelach na zakończeniach pętli, na zmianie kierunku rur. Niezmiernie ważne jest to, że sama rura bez problemu „poddaje się” i daje się układać w rowkach – ale i sam XPS nie łamie się, ani nie urywa od naporu rury. Materiały te idealnie ze sobą współpracują.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Wavin Polska S.A. Wavin Polska S.A.