Choinka to jeden z najpopularniejszych symboli Bożego Narodzenia. W wirze zabiegania i świątecznych przygotowań jej ozdabianie zostawiamy nierzadko na koniec. Co zrobić w sytuacji, gdy nagle okazuje się, że lampki choinkowe nie świecą, a brak już czasu na zakup nowych?
Przyczyny awarii lampek choinkowych
Powody, dla których lampki choinkowe nie działają tak, jak powinny mogą być różne. Gdy nie świeci cały łańcuch lub jakaś jego część, może to oznaczać, że w danym miejscu nie styka przewód i dlatego prąd nie płynie dalej. To zaś skutkuje tym, iż lampki pozbawione są zasilania. Inną, nierzadką przyczyną awarii łańcucha, jest uszkodzenie bądź przerwanie kabla lampek, do czego możemy doprowadzić nieuważnie zdejmując go z choinki lub zahaczając o ostry przedmiot. Najczęstszym przypadkiem awarii łańcucha jest jednak przepalona żarówka. Pozornie sprawa wydaje się błaha. Problem pojawia się jednak, gdy żarówki połączone są ze sobą szeregowo. W takiej sytuacji uszkodzenie jednej może przerwać obwód i uniemożliwić działanie całego łańcucha. Jak sprawdzić lampki choinkowe i przywrócić ich prawidłowe funkcjonowanie?
Metody sprawdzania światełek
Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie żarówek w łańcuchu. Przede wszystkim możemy stopniowo wyjmować każdą z obudowy i patrząc pod światło – sprawdzać czy żarnik w żarówce jest przepalony czy też nie. Metoda ta jest jednak dość mozolna i może przysporzyć pewnych trudności. Często bowiem ozdoby te są małe i kolorowe, co sprawia, że ciężko dostrzec w nich przepalony żarnik. Oprócz tego możemy także wziąć sprawną żarówkę z innego łańcucha i po kolei ją podmieniać, aż cały łańcuch rozświetli się blaskiem, co będzie oznaczało, że znaleźliśmy źródło problemu. Dużo sprawniejszym i pewniejszym rozwiązaniem jest jednak użycie amperomierza. Jak sprawdzić lampki choinkowe oraz naprawić te uszkodzone przy użyciu tego urządzenia?
Naprawa łańcucha choinkowego za pomocą amperomierza
Sprawdzanie lampek przy użyciu amperomierza jest stosunkowo łatwe i cechuje się dużą skutecznością. Jak do niego przystąpić? Na samym początku włączamy urządzenie i ustawiamy pokrętło na pozycji sprawdzania obwodów lub sprawdzania diody – w zależności od przyjętego oznaczenia. Po wybraniu tego ustawienia, na wyświetlaczu powinna pojawić się cyfra 1. Oznacza to, że obwód jest przerwany, a więc nie ma przejścia prądu. To też będzie znakiem pozwalającym nam rozpoznać przepaloną żarówkę. Aby ją zidentyfikować, bierzemy kolejno lampki i sprawdzamy je amperomierzem. Jeśli będą działać poprawnie, a więc będzie przechodził przez nie prąd, na ekranie miernika pojawią się wartości zbliżone do zera, przykładowo 002 czy 006. W przypadku, gdy urządzenie wyposażone jest dodatkowo w sygnał dźwiękowy – usłyszymy go mając do czynienia ze sprawną żarówką. Brak powiadomienia dźwiękowego oraz wartość 1 na ekranie będzie znakiem, że mamy do czynienia z przepaloną lampką. Wówczas wystarczy wymienić ją na nową i łańcuch powinien rozbłysnąć światłem.
Bezpieczne użytkowanie lampek choinkowych
Wiemy już, jak sprawdzić lampki choinkowe przed ich powieszeniem na świąteczne drzewko. Oprócz usuwania istniejących awarii, niezwykle ważne jest jednak również zapobieganie im – w tym zaś istotną rolę odgrywa odpowiednie przechowywanie łańcucha. Niezależnie czy mamy do czynienia z lampkami zwykłymi czy ledowymi, tradycyjnymi bądź w eleganckich kształtach, chociażby drewnianych gwiazdek – należy zachować kilka podstawowych zasad ich użytkowania. Przede wszystkim, chrońmy je przed zalaniem i wilgocią, aby uniknąć zwarcia. Dodatkowo zadbajmy o to, aby kabel nie był splątany czy pozawijany oraz znajdował się poza zasięgiem dzieci. Zalecane jest także wyłączanie lampek na noc. Stosowanie się do tych prostych zasad pozwoli uniknąć zbędnych awarii i cieszyć się sprawnie działającym łańcuchem także podczas kolejny świąt.