Przez okna dachowe wpada do pomieszczeń na poddaszu dużo światła naturalnego, co niekiedy może być mało pożądane. Możemy nad tym jednak zapanować, montując roletę wewnętrzną dopasowaną do naszych potrzeb i upodobań. Montaż rolety dachowej nie należy do trudnych zadań.
Samodzielny montaż rolety dachowej we we wnętrzu jest nie tylko łatwy, ale też nawet jeśli instalujemy przesłonę po raz pierwszy nie zajmie nam dużo czasu – producenci szacują, że to zadanie na maksymalnie pół godziny. Decydując się na samodzielne wykonanie tej pracy, oszczędzamy na kosztach fachowca.
Dobór rolety dachowej
O tym, czy wykonany przez nas montaż rolety dachowej zakończy się sukcesem, decyduje już etap wyboru przesłony. Najłatwiej jest wybrać roletę polecaną przez producenta okien, którzy proponują akcesoria do okien dachowych dopasowane do określonego typu okna. Wówczas aby dobrać do niego roletę, nie musimy wykonywać żadnych pomiarów, wystarczy, że odczytamy rozmiar okna z tabliczki znamionowej i podamy go sprzedawcy. Tabliczka znamionowa umieszczona jest na każdym oknie i widoczna po jego otwarciu – w ten sposób zyskujemy pewność, że roleta będzie idealnie dopasowana do okna dachowego. Możemy też zdecydować się na wybór rolety wykonanej przez firmę produkującą dekoracje okna takie jak zasłony, firanki czy właśnie rolety, które są wykonywane z myślą o popularnych oknach dachowych. W takim przypadku konieczne będzie wcześniejsze zmierzenie wewnętrznej szerokości ramy okiennej, długość nie ma takiego znaczenia.
Montaż rolety dachowej – niezbędne elementy
Do mocowania rolety do okien dachowych nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych narzędzi, a niezbędne elementy znajdują się w opakowaniu rolety. W zależności od producenta oraz rodzaju osłony mogą to być np. górna kaseta rolety, dwie prowadnice, dwa zaczepy do mocowania prowadnic, wkręty do zamocowania prowadnic oraz zaczepów montażowych. Zestaw może jednak zawierać tylko maskownicę, uchwyty mocujące, nawiniętą na rolkę tkaninę oraz kluczyk do nakręcania mechanizmu sprężynowego, a także haczyki ustalające położenie tkaniny i służący do ich montażu przymiar. Wielu producentów dołącza także instrukcję montażu rolety. Niektórzy oferują także miniśrubokręt, jednak do montażu możemy także zastosować tradycyjne wkrętaki – najlepszy będzie krzyżowy,prace przyspieszą elektronarzędzia takie jak wkrętarki. Zadbajmy też o solidną i stabilną drabinę.
Montaż rolety dachowej kasetowej
Pierwszy krok to instalacja kasety do górnej ramy okna. Kasetę wciskamy w zaczepy montażowe, które są umieszczone w górnych rogach ościeżnicy. Jeśli usłyszymy odgłos kliknięcia, to znaczy, że kaseta została zamontowana prawidłowo. Będzie można ją ponownie wyjąć, nie uszkadzając okna. Pamiętajmy, aby nie rozwijać rolety i nie ściągać blokad (plastikowych kółek) – rozłożona tkanina utrudni poprawny montaż.
Następnie w obu dolnych rogach skrzydła przykręcamy plastikowe uchwyty do zamocowania prowadnic i naciągnięcia sznurków, które umożliwią ruch rolet. Nie martwmy się, sznurki po zamocowaniu rolety będą niewidoczne. Górne końce prowadnic wsuwamy w kasetę – ich krawędzie powinny się stykać. Dolne zaś wciskamy w zamocowane wcześniej zaczepy montażowe w dole skrzydła – w tym przypadku także powinniśmy usłyszeć kliknięcie. Do ościeżnicy przykręcamy prowadnice, które mają już przygotowane otwory. Liczba wkrętów zależy od długości okna. Przykręcamy je w wyznaczonych miejscach. Dopiero w tym momencie zdejmujemy blokady z górnej kasety rolety. Rozwijamy sznurek i mocno napinamy go wzdłuż prowadnicy. Końcówkę sznurka wciskamy w dolny zaczep montażowy. Następnie zdejmujemy pozostałe zabezpieczenia i sprawdzamy, czy roleta swobodnie opuszcza się oraz podnosi. Materiał możemy przetrzeć wilgotną ściereczką, aby rozprostować tkaninę.
Montaż rolety dachowej z maskownicą
Wkładamy uchwyty mocujące w zaczepy na maskownicy, całość bez tkaniny i obciążnika przykładamy do ramy okiennej oraz wkrętakiem oznaczamy miejsca, w których będą znajdować się wkręty. Potem można przystąpić do przykręcania w oznaczonych miejscach uchwytów. Po ich zamocowaniu do montażu trzeba przygotować rurę nawojową i nakręcić kluczykiem mechanizm sprężynowy odpowiadający za samoczynne nawijanie rolety, po czym przytrzymując trzpień wsuwamy rurę do uchwytów montażowych. Następnie nakładamy na nią maskownicę, sprawdzamy płynność opuszczania rolety. Ostatni etap to montaż haczyków blokujących położenie tkaniny w różnych pozycjach.
zdjęcie tytułowe: AdobeStock